Від Covid-19 одужав, але симптоми хвороби – залишились
Що таке постковідний синдром і які шанси, що людина зможе повернутися до нормального життя?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/446086/kovid.jpg)
Європейські й американські медики б’ють на сполох: навіть легка форма Covid-19 не гарантує, що людина не страждатиме від постковідного синдрому і їй не доведеться боротися з різними ускладненнями. Синдром після Covid у людини діагностують, коли характерні симптоми утримуються довше, як 12 тижнів з моменту появи перших ознак коронавірусної інфекції. Хороша новина: 95% пацієнтів вдається відновитися впродовж року. Погана: лікарі не знають, з якими віддаленими наслідками для здоров’я через кілька років можуть зіткнутися ті, що перехворіли на Covid-19.
В інтерв’ю, опублікованому на офіційному порталі Міністерства освіти й науки Польщі «Nauka w Polsce» («Наука у Польщі»), керівник клініки загальної та онкологічної пульмонології медичного університету у Лодзі (Польща), професор Адам Антчак розповів, що постковідних наслідків Covid-19 налічується понад 60. Одні спостерігаються рідше, інші — частіше. Зазвичай є зміни дихальної системи, бо Covid-19 найчастіше вражає легені (розвивається пневмонія). «Легені не можуть загоїтися за п’ять секунд. Це просто неможливо, — каже лікар. — Вони так само швидко не загояться і після запалення, викликаного пневмококами чи іншими бактеріями, а також вірусом грипу. Ми не можемо одужати за тиждень. Таке буває тільки за звичайної застуди або бронхіту, але не пневмонії».
— Що є причиною ушкодження м’язів? Covid-19?
— Так, це захворювання є причиною, а точніше, т. зв. цитокіновий шторм, коли організм атакують цитокіни (молекули, які регулюють запальний процес. — Пер.). Вони часто ушкоджують легені та інші органи, зокрема м’язи.
Важливе значення має прихована дихальна недостатність. Коли пацієнт перебуває у стані спокою, легеням вистачає ресурсу, щоб забезпечити організм киснем. Однак за фізичного навантаження, коли потрібно вдягтися, вмитися або прибрати у кімнаті, пройти на довшу відстань чи піднятися сходами, ресурсу вже недостатньо, і дихальна недостатність стає явною.
— Як це проявляється?
— Дихальна недостатність може мати прихований перебіг — тоді людину турбуватиме лише відчуття втоми й слабкості. Проте основним симптомом у осіб, які перенесли Covid-19, є задишка, яка набуває різних форм і проявляється під час інтенсивніших або більш тривалих навантажень. Трапляються випадки, коли після перенесеного Covid-19 будь-яке напруження супроводжується задишкою. Хороша новина полягає у тому, що більшість пацієнтів одужує вже через кілька місяців. Деяких із них ми спостерігали довше, ніж рік, і можу сказати, що у 95% з них (навіть у тих, у кого зміни у легенях зберігалися довго, упродовж кількох місяців) через рік ці зміни вже не проявлялися або були незначними.
— А як щодо решти?
— Нормальна робота дихальної системи у цих людей уже не відновиться, бо є фіброзні зміни у легенях. «Рубці» на легеневій тканині не порушують функції легень, але якщо охоплюють велику площу, то розвивається дихальна недостатність. Це може мати фатальні наслідки у довгостроковій перспективі. Ми досі не знаємо, якими будуть наслідки перенесеного Covid-19, скажімо, через кілька років.
— Люди похилого віку ці ускладнення можуть і не пережити?
— Covid-19 — це велика проблема для літніх людей. Візьмімо, до прикладу, «звичайну» пневмонію. Насправді вона «незвичайна» і також ушкоджує серце та судини. У кінцевому підсумку люди віком 65+ помруть від інфаркту міокарда, інсульту або серцевої недостатності. Мало хто це усвідомлює.
— Чи загрожує це також і тим, хто потерпає від синдрому хронічного Covid?
— Ми ще цього не знаємо. Ми лише знаємо, що ця хвороба однозначно ушкоджує судини, викликає запалення їхнього ендотелію і локальне тромбоутворення як у малому, так і у великому колі кровообігу, а це не обіцяє нічого хорошого у майбутньому.
— Проте більшість хворих на Covid-19 одужує?
— Є велика ймовірність, що одужають навіть ті, у кого був вкрай важкий перебіг захворювання. Через рік вони вже повинні нормально функціонувати. Погіршення стану здоров’я може бути у тих, хто має супутні патології, серцеву недостатність чи хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). У таких людей, особливо якщо це особа похилого віку, тобто з меншим резервом здоров’я, прогноз одужання є гіршим.
— Багато пацієнтів з Covid-19 скаржаться на втому. Деякі навіть стверджують, що вони «вже не ті, що були раніше».
— Ми таким пацієнтам обстежуємо легені, і виявляється, що з цими органами все добре. Перевіряємо функцію легень за допомогою спірометрії, їхню дифузійну здатність — також все гаразд. Так само з серцем. У хворого є тільки хронічна втома. Людина стверджує, що їй не вдається відновитися, що вона постійно почувається змученою. Синдром хронічної втоми розвивається доволі часто — у 58% пацієнтів.
— Це є результатом перевантаження організму чи дихальної недостатності?
— Синдром хронічної втоми є наслідком ураження легень і вегетативної нервової системи. Людина почувається виснаженою — так, наче перенесла якесь колосальне фізичне навантаження.
Неврологічний постковідний синдром — це ще одне «обличчя» гострої коронавірусної хвороби зі широким спектром симптомів, як-от труднощі з концентрацією уваги, погіршенням пам’яті, а іноді — навіть з проявами деменції. Один із моїх пацієнтів — фермер, перенісши Covid-19, сів кермувати трактором, але загубився на власному полі, бо втратив орієнтацію у часі та просторі.
Іншими неврологічними симптомами є порушення нюху й смаку, які, як відомо, виникають у гострій фазі захворювання, але також і за постковідного синдрому. Вони можуть утримуватися протягом багатьох місяців. Одна з моїх пацієнток скаржилася, що будь-яка їжа тхне їй гнилим м’ясом. У результаті жінка схудла на 20 кг. Єдиною їжею, яку вона могла їсти, був домашній сир, бо тільки він не смердів.
— А як щодо «туману у голові»?
— На щастя, у більшості людей він триває недовго. Більшість пацієнтів одужує через рік, і їхні спогади повертаються. На жаль, постковідний синдром супроводжується також афективними розладами і депресією, які потребують медикаментозної терапії, оскільки самі собою вони не минають.
— Які ще симптоми постковідного синдрому?
— Може, наприклад, цілими жмутами випадати волосся. Ймовірно, це пов’язано з мікропошкодженням судин і вегетативної нервової системи. З цією проблемою стикається велика група пацієнтів — майже кожен четвертий. Волосся починає відростати зазвичай через пів року. Таким чином, Covid-19 викликає віддалені ускладнення з боку багатьох органів, але через рік 95% пацієнтів одужує.
— У кого частіше виникають віддалені симптоми — лише у госпіталізованих пацієнтів з важким перебігом Covid-19 чи й у тих, хто хворів легко?
— Такого правила немає. Звичайно, люди, які важко перенесли Covid-19 і потребували лікування у відділенні інтенсивної терапії, відновлюються довше. Це — ціна врятованого життя. У мене були пацієнти, яких медики буквально вирвали з обіймів смерті. Однак людина могла й дуже легко хворіти, а потім мати постковідний синдром Covid та ускладнення.
«Тож якщо людина хворіє легко, це не означає, що може спати спокійно», — підсумовує професор.
З польської переклала Власта Колодинська.
А тим часом…
За інформацією директорки Стебницької міської лікарні Наталії Стецик, під час цієї хвилі перебіг Covid-19 у пацієнтів дещо відрізняється від того, який медики спостерігали раніше. «Пацієнти, які перебувають на стаціонарному лікуванні, довго залишаються кисневозалежними. За нормалізації всіх клінічних і лабораторних показників ще близько місяця-півтора потребують додаткової кисневої терапії. Сьогодні вони її можуть продовжити вдома, отримавши кисневий концентратор у свого сімейного лікаря (для потреб жителів Львівщини за кошти державної субвенції було придбано 1520 кисневих концентраторів, які, за потреби, видаються пацієнтам у тимчасове користування. — Авт.). Також у цих хворих довго спостерігається загальна слабкість. Зранку їм буває важко підвестися з ліжка. Навіть мінімальні фізичні навантаження призводять до швидкої втоми. Погіршується сон, апетит, досить довго відновлюються смак і нюх, тривалий час залишається неприємний присмак у роті. Багато пацієнтів із постковідним синдромом мають депресивні стани. Якщо взяти нашу установу і нашу „первинку“, то приблизно у 75−80% осіб з постковідним синдромом є депресивні розлади», — зазначила на пресбрифінгу лікарка.
Читайте також: «Непліддя не викликають, телефонів не блокують»