«Хвороба „Х“ — лише гіпотетична загроза, але ми до неї готові»
У цьому запевняє міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. У ВООЗ припускають, що «хвороба «X» виявиться у 20 разів смертоноснішою за COVID-19 і забере 50 мільйонів життів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506569/virus.jpg)
Що приховує літера «Х»?
"Хвороба «X» наразі не отримала точного визначення, проте неабияк непокоїть наукову спільноту — для її обговорення виділили час на Всесвітньому економічному форумі, який проходив у швейцарському Давосі у січні цього року. Свого часу «хворобою «Х» була й пандемія COVID-19. Літера «X» у назві означає, що захворювання виникне несподівано, тому препаратів для лікування та профілактики не буде. Відповідно, необхідно створити умови для того, щоб ліки з’явилися в максимально стислий термін: лише так можна запобігти або зупинити пандемію. За словами Віктора Ляшка, завжди потрібно бути готовими до більш серйозних спалахів захворюваності та ситуацій, тому в Україні все необхідне для цього робиться.
За прогнозами експертів ВООЗ, «хвороба «Х» з високою ймовірністю належатиме до респіраторних. Крім можливості передачі хвороби з тваринного світу, розглядають інші варіанти — штучні віруси та інші патогени, що потрапили з лабораторій, а також бактеріальні інфекції, здатні протистояти найпотужнішим антибіотикам. А саме антибіотикорезистентність — одна з найбільших глобальних загроз для людства. До прикладу, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані зі стійкістю до антибіотиків. «Щоб протистояти цій загрозі, лише за останні 2,5 року кількість бактеріологічних лабораторій збільшилась в Україні майже вдвічі - з 37 до 69, посилено дозорний епіднагляд за антимікробною резистентністю (зокрема у поранених під час війни)», — інформує міністр Віктор Ляшко.
Коли можлива поява «хвороби «Х»?
Передбачити точну дату появи невідомого захворювання неможливо. Проте дослідження вказують на те, що проміжки між виникненням нових небезпечних хвороб стають коротшими, — пандемія рівня COVID-19 трапляється раз на 50 років. Важливо те, що загрозу становлять і давно відомі захворювання (це, зокрема, пандемічний варіант грипу, пташиний грип, лихоманка Ебола, вірус Зіка, мавпяча віспа та ін.), патогени вміють мутувати і знову з’являтися в популяції. Як один із прикладів експерти ВООЗ наводять поширення вірусу мавпячої віспи, захворювання на яку у 2022 році були зареєстровані у 12 країнах світу. Тоді від сотні підтверджених випадків захворювання навесні до літа цього ж року було зареєстровано вже близько 21 тис. підтверджених випадків зараження у 75 країнах. І лише через рік після оголошення ВООЗ надзвичайної ситуації, навесні 2023 року, нові випадки захворювання припинилися.
Як можна підготуватися до невідомого?
Підготовка до появи «хвороби Х» включає у себе розробку методів, які дозволять не пропустити початок спалаху нової пандемії. Для цього, зокрема, використовуватимуть отриману під час ковіду інформацію, посилюватимуть медичну інфраструктуру. «Хвороба „Х“ — так ми називаємо потенційну загрозу, яку вчені всього світу спільно намагаються завчасно спрогнозувати, щоб миттєво застосувати всі наявні ресурси для збереження найголовнішого — життя людей. Україна є частиною глобального механізму реагування на потенційні загрози», — запевняє міністр Віктор Ляшко. Він наголосив, що є три компоненти, які свідчать про готовність системи охорони здоров’я до викликів будь-яких епідемій: люди (кадровий потенціал), сильна лабораторна мережа, яка працює за міжнародними стандартами, та глобальне партнерство. Україна розвиває кожен із них.
А тим часом…
Поки світова медична спільнота готується до появи нової пандемії, українців продовжують вкладати на лікарняні ліжка мутовані варіанти COVID-19 та грип. За повідомленням головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, з початку року в Україні зареєстрували дев’ять випадків нового субваріанта штаму коронавірусу «Омікрон» — JN.1, — «Дженні». Три випадки — на Сумщині; по два — у Волинській та Черкаській областях; по одному — у Рівненській та Запорізькій областях. З початку місяця також зареєстровано три випадки субваріанта коронавірусу BA.2.86 «Пірола». Серед захворілих лише одна особа із 12 мала два щеплення проти COVID-19.
На Львівщині за останній тиждень січня зареєстровано 2 летальні випадки, спричинені вірусом грипу, А серед чоловіків віком 49 та 50 років, — повідомляє генеральна директорка ЛОЦКПХ Наталія Іванченко. Захворіло на гостру респіраторну хворобу COVID-19 180 осіб. Зареєстровано 2 летальні випадки серед осіб, старших за 65 років. Перебували на стаціонарному лікуванні з приводу COVID-19 26 пацієнтів, з приводу грипу та ГРВІ - 357 пацієнтів.
Лікарка рекомендує:
- за ознак застуди сконтактуйтеся з сімейним лікарем;
- не займайтесь самолікуванням;
- вживайте багато теплої рідини;
- провітрюйте приміщення;
- у разі необхідності вийти за межі приміщення — одягніть маску;
- не скеровуйте до школи та у дитячі дошкільні навчальні заклади дітей з ознаками застуди;
- не виходьте на роботу, якщо у вас ознаки застуди.
Усі, хто не вакцинований від грипу та COVID-19, — вакцинуйтеся, адже це збереже ваше життя.