Ярослав Кардаш 20 років плекає яблуневий сад
Фермер поділився секретами зберігання
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/445675/fermer.jpg)
Голова фермерського господарства «Ярко», що одночасно очолює Асоціацію фермерів та приватних землевласників Львівської області, Ярослав Кардаш раніше вирощував картоплю, овочеві й зернові культури. А протягом 2003−2004 років заклав у селі Звенигороді Львівського району яблуневий сад, використавши деревця інтенсивного типу відомих європейських сортів.
Тоді в Україні діяв 1-%-ний збір від реалізації алкогольних напоїв на розвиток садівництва, виноградарства, ягідництва і хмелярства (згодом його скасували). Це було потужним стимулом до розвитку згаданих галузей.
«Наша зона підходить для смородини, суниці садової, аґрусу, порічок, а сьогодні й лохини. Садівництвом займається доволі мало людей. Я ж полюбив цю справу змалку, читав спеціалізовану літературу, доглядав саджанці», — розповідає Ярослав Васильович.
Він стартував із двогектарної ділянки. Щороку насаджень більшало. Тепер площа займає близько 9 га.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/fermer_2.jpg)
«Висаджував кільканадцять сортів яблунь, починаючи від літніх і закінчуючи пізніми зимовими. У промислових садах рідко зустрінеш стільки різновидів. Мене, біолога за фахом, завжди цікавило різноманіття, тож вишукував сорти, що найбільше підходять для нашої місцевості, — Топаз, клони Джонаголда, які в побуті називають йонами (червоні солодкі смачні яблука). Садили на пробу Голден Делішес, Мутсу, Аріва, Райку та інші. Особливо добре зарекомендував себе Айдаред, плоди котрого чудово зберігаються до весни.
Кажуть, наша зона не зовсім сприятлива для садівництва. Щоб досягти успіху, треба правильно підібрати сорти, що не піддаються основним хворобам", — продовжує ентузіаст.
Деякі складнощі виникли зі шпалерами, бо пан Ярослав був першопрохідцем у цій справі (здається, крім Неслухівської дослідницької станції, тоді таким ніхто не займався).
«Ми шукали виробників стовпчиків, оцинкованого дроту, кілків (щоб підтримувати штамби). Виявилося, непросто знайти й підв’язки для дерев. Зрештою, їх і сьогодні немає в Україні, тож завозимо з Польщі», — зазначає чоловік.
Професійний садовий інструмент також доводиться купувати за кордоном (у Голландії, Польщі, Угорщині). Без нього нереально працювати. Придбаними там секаторами фермер користується із 2004 року, й жодного разу не виникало зауважень.
Оскільки господар уже близько 20 років плекає сад, то запитую, чи потрібно замінювати у ньому дерева.
На що той відповів: «Яблуня, приживлена на карликову вегетативну підщепу М9 чи М26, не настільки довговічна, а, як кажуть у народі, — вироджується, знижуючи врожайність. Тому сад вимагає оновлення. Тим паче, що я під час садіння не використовую фунгіциди, перейшовши на біопрепарати. В основному протягом сезону один-два рази обприскую мідевмісними засобами (для захисту від чорного раку та інших бактеріальних хвороб).
Крім того, неабияке значення має підбір сортів. Зокрема, Ренет Семиренка, Голден Делішес (його ще називають яблунею-грушею) не рекомендую садити у великих масштабах, бо сильно вражаються паршею та борошнистою росою через нестачу сонячного світла й тепла".
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/11/fermer3.jpg)
Не обійтися у нашій зоні й без позакореневого підживлення кальцієм. Інакше плоди матимуть дефекти, гірчитимуть, погано зберігатимуться.
Аби уникнути проблем, мало посипати міжряддя крейдою, гіпсом чи обробляти вапном. Необхідні спеціальні засоби (бажано біо-), що містять кальцій. Важливо, аби вони були свіжими (бо це, як правило, бактеріальні препарати) і не перемерзлими.
«В інтенсивних польських садах обприскують практично щотижня. Потужніші господарства навіть мають спеціалізовані комп’ютеризовані метеостанції, котрі видають на дисплей рекомендації, коли і чим скроплювати. Я куштував таку продукцію. Часто смаки різних сортів зливаються, хоча зовні яблука красиві та ідеальні. Та й якість далеко не найкраща», — додає ґазда.
Ярослав Васильович поділився секретами зберігання. На своєму подвір’ї він збудував із сендвіч-панелей невелике сховище. Торік його протестував. Сюди складатиме цьогорічний урожай, який видався на славу.
Серед улюблених сортів називає Топаз (кисло-солодкий, соковитий), Флоріну й Аріву (стійкі до захворювань, вирізняються хорошою лежкістю). Тим часом Райка і Богемія — більш осінні, або ранньо-зимові.
Нечасто садять у нас Айдаред, бо плоди сильно пошкоджуються інфекціями та хворобами. Але його використовують як чудовий запилювач для решти насаджень. За словами фермера, плоди цього сорту не дуже смачні, однак при правильній агротехніці добре зберігаються до весни.
Читайте також: Горіховий король живе поблизу Львова