Передплата 2024 «Добрий господар»

Горіховий король живе поблизу Львова

Чорний горіх набирає обертів. Проти вірусів, проти бактерій, проти пухлин. 1 грам чорного горіха заміняє 50 грамів лимону

Окрім цілющих властивостей чорного горіха, його деревина надзвичайно цінна і дорога — її використовують в оздобленні дорогих автівок та яхт.

Журналістка побувала на найбільшій в Україні плантації, де вирощують чорний горіх, де, зокрема, дізнавалася, що готують з його плодів та листя.

Найбільша в Україні плантація чорного горіха площею понад 40 га, мікоризованого білим трюфелем, розташована у селі Банюнин, що за 25 км від Львова. Її власник — садівник Михайло Костюк, якого ще називають горіховим королем.

Фото автора
Фото автора

Нещодавно Михайла Костюка запросили на Всеукраїнський горіховий форум, де він представив продукцію чорного горіха і розказав про особливості його вирощування. Поділився ще й спостереженнями з власного досвіду, як працює на горіхових культурах мікориза, адже горіх у Михайла Івановича мікоризований, в основі якої — білий трюфель П’ємонтський.

«Хоч мій виступ не був тривалим, але учасники Форуму навіть аплодували. Ніхто не вірив, що можливо досягнути таких результатів. Я сказав, що на мікоризі досягнув набагато кращих результатів, аніж на попередніх препаратах, для прикладу, на біопрепаратах. Так, мікориза працює, а її ефект бачимо саме в порівнянні. Не можна внести мікоризу під одне дерево і чекати, коли буде результат. Треба вносити поступово, поетапно, в різних пропорціях. Бачимо і спостерігаємо результат впродовж п’яти років на горіхоплідних, абрикосах, персиках, винограді, сливах тощо. Найбільше ж маю мікоризованого горіха», — каже садівник.

Якщо взяти чорний горіх, то за загальноприйнятним стандартом вирощування — на крапельному зрошуванню та іншому, у середньому він виростає на 40 — 50, а інколи і до 60 см. А на мікоризі без поливу Михайло Костюк досягнув рекордного результату — за 6 місяців вегетації народження з горішка саджанець чорного горішка досяг 167 см. Таким був його найкращий зразок. А в середньому досягає приросту 1 м 20 см.

Окрім того, Михайло Костюк представляв різноманітні лікувальні мазі, напої, настоянки, наливки, прянощі, які виготовляє власноруч із плодів та листя чорного горіха. Учасники конференції спробували продукцію, і фахівці визнали, що вона якісна, натуральна і найголовніше — лікувальна. Нею зацікавилися фармацевти.

Цілющу силу чорного горіха родина Костюків відчула під час пандемії ковіду — із них ніхто не хворів. Проте не лише Костюки не хворіли, а в цілому Банюнині не зафіксували жодного випадку, пов’язаного із коронавірусом. «Як з’ясувалося, чорний горіх відганяє всі віруси з території, де він росте», — каже Михайло Іванович.

Після повернення з Всеукраїнської горіхового форуму, який проходив в Ірпені, люди почали навідуватися цілими делегаціями, щоб поспілкуватися з Михайлом Івановичем і придбати саджанців на сотні гектарів. Садівник зізнається, що такого ажіотажу навіть не очікував. При цьому приїжджають не лише з України. Зацікавилася Італія, Молдавія, навіть Об’єднані Арабські Емірати. Чорним горіхом зацікавилися араби, які возять з України екологічно чисту продукцію, хочуть з нею вийти вперше на азійський ринок.

Окрім чорного горіха, Михайло Костюк використовує мікоризу до всього — для овочів, фруктів, городини. При цьому, якщо для чорного горіха результати треба трохи почекати, то для овочів та фруктів відчутний ефект можна побачити уже з першого сезону.

Фото автора
Фото автора

Читайте також: «Такої бульби у нас давно не було…»