Не страшна вакцина – страшний вірус?
За весь час проведення вакцинації від Covid-19 на Львівщині лише в однієї людини зафіксували виражену алергічну реакцію на введений їй препарат
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/437744/kompensaciya.jpg)
Вакцина, як і будь-який інший медичний препарат, не є абсолютно безпечною, проте користь від її використання, кажуть медики, суттєво перевищує можливі ризики. Якщо порахувати, скільки життів українців забрав коронавірус і скількох довів до інвалідності та порівняти цю кількість з кількістю осіб, в яких виникли ускладнення після вакцинації (однократне підвищення температури тіла, озноб чи біль у руці до уваги не беремо, адже це — очікувані поствакцинальні реакції), вибір — очевидний.
Щоб знизити рівень недовіри до вакцинації серед населення, Кабмін ще наприкінці березня ухвалив постанову, яка передбачає разові виплати пацієнтам, в яких після вакцинації від коронавірусу виникнуть ускладнення. Йдеться про ті, які призводять до стійкого розладу функцій організму, тобто інвалідності. На виплати відшкодувань таким особам Міністерству охорони здоров’я виділили з державного бюджету у 2021 році 55 млн 920 тисяч гривень. А оскільки з 1 липня прожитковий мінімум для працездатних осіб зростає (з 2270 до 2379 гривень), то й розмір цих виплат автоматично збільшується.
Якщо вакцинація призведе до інвалідності І групи, такій особі виплатять компенсацію у розмірі 400 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Це — 908 тисяч гривень, а з 1 липня — 951 тисяча 600 гривень. Якщо внаслідок щеплення людина отримає інвалідність ІІ групи — 350 прожиткових мінімумів (794 тисячі, а з липня — 832 тисячі 650 гривень). Якщо ІІІ — 300 прожиткових мінімумів (681 тисячу, а вже за тиждень — 713 тисяч 700 гривень).
У разі, якщо буде доведено, що вакцинація призвела до смерті пацієнта, члени сім’ї, батьки або утриманці померлого можуть претендувати на компенсацію у розмірі 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Це — 1 мільйон 702 тисячі 500 гривень, а з 1 липня — 1 мільйон 784 тисячі 250 гривень. Ця сума буде розділена між ними пропорційно. За відсутності документів, що підтверджують родинні зв’язки, такий статус можна буде встановити у судовому порядку.
Перед щепленням пацієнта попереджають про можливі побічні реакції. Якщо така реакція виникає у проміжку 0−48 годин після проведення вакцинації, медпрацівник заповнює карту-повідомлення і подає її у Державний експертний центр МОЗ України (орган, уповноважений проводити фармаконагляд) у паперовому та/або електронному вигляді. Якщо стан пацієнта погіршився впродовж наступних 30 діб після введення вакцини, то це вже буле називатися «несприятливою подією після імунізації».
Усі серйозні випадки розслідують регіональні групи оперативного реагування, які працюють при департаментах охорони здоров’я і до складу яких входять лікарі різних спеціальностей. Експерти збирають та аналізують великий обсяг інформації про подію, зокрема перевіряють стан здоров’я людей, які були щеплені з того ж флакону (у разі якщо вакцинація здійснювалася не однодозовим препаратом) і вивчають медичну картку пацієнта на предмет наявності фонових захворювань.
Після встановлення інвалідності медико-соціальною експертною комісією така особа вже може претендувати на разову виплату. Як пише сайт Obozrevatel, для цього їй необхідно подати у МОЗ пакет документів: заяву із зазначенням рахунку у банку, на який можна перерахувати кошти, копію паспорта та облікової картки платника податків (необхідно буде також пред’явити оригінали цих документів), оригінал довідки МСЕКу про призначення групи інвалідності або копію цього документа, завіреного нотаріально, примірник протоколу розслідування (документ надає заявнику група оперативного реагування) та копію рішення суду про встановлення такого факту (за умови, що особі довелося звертатися у суд).
Для отримання компенсації родичами померлого слід подати заяву про виплату (окремо — від кожної особи), копію паспорта та облікової картки платника податків, примірник протоколу розслідування і копію свідоцтва про смерть вакцинованої особи. Якщо виплату отримують батьки померлого — копію свідоцтва про його народження. Якщо дружина/чоловік — копію свідоцтва про шлюб. У разі, якщо суд встановив, що заявник перебував на утриманні померлого або був членом його сім’ї, потрібно буде також подати копію рішення суду (або копію рішення про визнання опікуном). Якщо померлий сплачував аліменти (або якась особа перебувала на його утриманні) і здійснював зі своєї заробітної платні відповідні відрахування, необхідно подати довідку від роботодавця.
Розглядатиме заяви спеціально створена комісія у МОЗі, яка зобов’язана ухвалити рішення не пізніше, ніж через 20 робочих днів з моменту надходження заяви. Якщо комісія призначить виплату, впродовж 10 робочих днів повинна видати наказ, після чого впродовж наступних п’яти робочих днів кошти мають надійти на банківський рахунок, зазначений у заяві.
Коментар для «ВЗ»
Валентина Чоп’як, д.м.н., професор, відомий лікар-імунолог та алерголог, керівник регіональної групи оперативного реагування на несприятливі події після імунізації
Смертельних випадків від анафілактичних шоків внаслідок вакцинації від Covid-19 за весь період вакцинальної кампанії на Львівщині зафіксовано не було. З усіх алергічних реакцій одна була виражена.
На розгляд комісії надійшло 11 повідомлень про реакції легкого і середньо-важкого рівня. Надважкого — не було.
Усі випадки поствакцинальних подій фіксуються, описуються, скрупульозно переглядається вся документація. Над цим працює спеціально створена комісія, яка складається зі спеціалістів з різних галузей медицини. Кожен випадок розглядається окремо.