Інсульт станеться… у кожного третього українця!
Такий невтішний прогноз озвучують науковці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/436011/insult3.jpg)
У 2019 році в Україні зареєстрували 127,5 тисячі випадків мозкових інсультів. Приблизно 70% з них — ішемічні (коли мозкову артерію заблоковує згусток крові). 94 тисячі хворих із цим діагнозом померли. Це — майже 13% від усіх смертей в Україні.
Такі дані озвучив під час пресконференції, організованої ВГО «Українська асоціація боротьби з інсультом», експерт Міністерства охорони здоров’я України з неврології та інсульту, лікар-невролог з 24-річним медичним стажем, к.м.н., заслужений лікар України Юрій Фломін.
Згідно з прогнозами вчених, кожна четверта людина у світі, старша за 25 років, протягом життя захворіє на інсульт, у Східній Європі — кожна третя. В Україні ризик захворіти на інсульт взагалі є одним із найвищих у світі!
Група експертів з Європейської Організації Інсульту та Європейського Альянсу з підтримки пацієнтів, які перенесли інсульт, розробила європейський план боротьби з цією хворобою на 2018−2030 роки. Мета — зменшити до 2030 року кількість інсультів у Європі на 10%, і один зі способів, як це можна зробити, — лікувати понад 90% пацієнтів у спеціальних інсультних відділеннях. Україна підтримала Декларацію щодо реалізації Плану дій боротьби з інсультом у Європі.
«Інсульт в Україні посідає друге місце серед причин смертності і є поширеною причиною інвалідності, тож надання медичної допомоги пацієнтам з інсультом залишається пріоритетним пакетом медичних послуг у Програмі медичних гарантій і, відповідно, фінансується за пріоритетним тарифом», — зауважив т.в.о. голови національної служби здоров’я Андрій Віленський.
За словами Андрія Віленського, Україна продовжує впевнено рухатися до моделі, яка працює у цивілізованому світі, коли 80% всіх потреб пацієнтів у медичній допомозі задовольняється на первинному рівні. Свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра обрали 74% населення. Це — 31 млн українців. Відколи діє програма «Доступні ліки», було виписано понад 19 мільйонів електронних рецептів на «Доступні ліки» для лікування серцево-судинних захворювань і понад 280 тисяч — на препарати для профілактики інсульту та ліки для пацієнтів, які вже перенесли інсульт.
У 2020 році за Програмою медичних гарантій медичну допомогу за гострого мозкового інсульту отримали 55 тисяч пацієнтів. За надані послуги НСЗУ виплатила більш ніж 200 медичним закладам, які попередньо уклали відповідний договір з НСЗУ, 1,4 мільярда гривень. Цьогоріч на пакет «Інсульт» НСЗУ законтрактувала 232 медичні заклади, в яких наявне сучасне медичне обладнання, медичний персонал відповідної кваліфікації і є можливість забезпечити роботу у цілодобовому режимі. За І квартал цього року ці заклади пролікували 26,5 тисячі пацієнтів з інсультом. За даними електронної системи охорони здоров’я, у 2020 році рівень госпітальної смертності від гострого мозкового інсульту знизився на 6% (попередньо перша заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Садов’як повідомила, що рівень лікарняної смертності пацієнтів з інсультом становить понад 18,5%). «Вдається рятувати більше пацієнтів саме тому, що вони потрапляють у заклади, в яких є можливість надавати якісну медичну допомогу», — наголосив Віленський. Бригада екстреної медичної допомоги повинна доставити пацієнта з гострим мозковим інсультом безпосередньо у той медичний заклад, який уклав договір з НСЗУ на надання послуг з лікування інсульту — навіть якщо такий заклад розташовується в іншій області, але він ближчий до місця перебування пацієнта. При цьому час доїзду «швидкої» не може становити більш ніж 60 хвилин. Розробка і дотримання відповідних маршрутів — відповідальність місцевої влади. НСЗУ у Програмі медичних гарантій запровадила підвищувальний коефіцієнт за дотримання бригадами «екстренки» правильних маршрутів (+5% до базового тарифу 235 гривень). Тобто центр екстреної медичної допомоги отримує більше коштів, якщо бригада доставляє пацієнта у заклад, який має договір з НСЗУ на лікування цього захворювання.
На допомогу пацієнту, який не потребує складних втручань, держава виділяє 14,6 тисячі гривень. Якщо ж пацієнт потребує тромболітичної терапії, ця сума зростає до 54 тисяч. 98 тисяч передбачено у разі необхідності ендоваскулярного лікування — малоінвазивного видалення згустка крові зі судини.
Керівник експертної групи з питань екстреної допомоги МОЗ України Олександр Данилюк зазначив, що викликати бригаду екстреної медичної допомоги можна о будь-якій годині дня чи ночі, однак бригади не займаються лікуванням гіпертензії, на місці виклику не перебувають довше ніж 20 хвилин і доправляють пацієнта у лікарню, де наявне неврологічне відділення (інсультний блок або центр), попередньо повідомивши про це заклад, аби медперсонал міг підготуватися до прибуття такого хворого і негайно транспортувати його у кабінет нейровізуалізації для проведення КТ чи МРТ. Вимога НСЗУ: не менш ніж 80% пацієнтів повинні потрапляти у профільні заклади. Раніше потрапляла лише половина хворих.
«Час — основний критерій успішного лікування інсульту», — каже Олександр Данилюк. Тромболізис (розчинення тромба всередині судини) необхідно провести щонайпізніше через 4,5 години після гострого порушення мозкового кровообігу, а тромбектомію (хірургічне видалення тромба) — через 6. В окремих випадках терапевтичне вікно збільшується до 24 годин. «Потрапити у це терапевтичне вікно (до 6 годин) встигає лише 20% пацієнтів, бо не всі люди усвідомлюють можливі ризики», — зазначив директор Центру ендоваскулярної нейрохірургії Національної академії медичних наук Дмитро Щеглов. «Часто пацієнти поступають у стаціонари у занедбаному стані. Covid-19 маніфестує інсультом. Прогноз у таких хворих, звісно, набагато гірший, ніж коли поступає хворий з інсультом на тлі артеріальної гіпертензії або інших ускладнень соматичних захворювань», — додала головна лікарка Білоцерківської клінічної лікарні № 2 Ніна Головенко.
«За результатами великого дослідження STEPS, яке проводилося в Україні за підтримки ВООЗ, лише 14% пацієнтів з артеріальною гіпертензією, які знають про свій діагноз і отримали рекомендації від свого лікуючого лікаря, досягають цільового рівня артеріального тиску менш ніж 140/90 мм рт. ст. А пацієнтів із діагнозом „артеріальна гіпертензія“ в Україні — 10 млн», — повідомила д.м.н, старший науковий співробітник Національного наукового центру Інституту кардіології ім.