Поліський мацик – український хамон
У Рівному провели міжнародний гастрономічний фестиваль
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435625/klimkin-hotuie-borshch.jpg)
Фестиваль тричі переносили у зв’язку з пандемією. У 2019 році Європейський Союз виділив грант для міст Рівного та Любліна на спільний проєкт «Кулінарна спадщина» з популяризації місцевих страв серед іноземців. Міська влада Рівного вибрала такою стравою мацик.
Мацик — головний «герой» свята — зібрав біля одного прилавка усіх охочих скуштувати і придбати поліський делікатес. Було й чимало відомих гостей.
Серед них — ексглава МЗС Павло Клімкін, який з допомогою місцевих господинь готував для рівнян та гостей міста вороб-юшку (поліський зелений борщ).
— Готуємо вороб-юшку — такий щавлевий борщ. Колись навесні, коли вітамінів вже нема, прилітали горобчики. З цього і пішла назва головного інґредієнту — гороб’ячий щавель. Додають ще й бульбу, реберця, засмажку з морквинки та цибулинки, — розповідають господині з села Блаживо Сарненського району Ніна Мисюкевич та Єва Колакевич.
— Золота страва Полісся розходилася на ура. Ціна, за словами виробників, доволі демократична — від 400 до 500 грн за 1 кг. Деякі продавчині навіть давали скуштувати поліський делікатес, — розповіла учасниця свята пані Наталія.
Тепер мацик стане кулінарною візитівкою Рівненщини у Європі, кажуть організатори фестивалю. Голова правління ГО «Агенція сталого розвитку» Олена Хмельник розповіла:
— Справжній мацик, домашні сири, сушені коропи та карасі на соломі, трави для чаю та страв, дикий мед з поліських бортнів, варення із шишок та лісових ягід, фруктова пастила та багато інших продуктів — усім цим можна було посмакувати та придбати на фестивалі. Це — крафтова продукція місцевих виробників, те, чим ми можемо пишатися.
Додамо, що готувати мацик починали перед Колядьми, тобто Різдвом, і споживати не раніше початку косовиці — сінокосу. Адже саме за правильного температурного режиму та «гуляння» вітру на горищі мацик не псувався і якісно висихав.
Цікавим є джерело походження назви цієї страви. Впродовж періоду, коли міхур з м’ясом висів на горищі, господині час від часу мацали його. Слово походить від поліського діалектичного «мацати» — натискати пальцями рук, перевіряючи на готовність.
А вже за місяць подібне дійство, за участі делегації з Рівненщини, проведуть у Любліні (Польща).
Мацик
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/05/Matsyk.jpg)
2−2,5 кг домашньої свинини, 2 ст. ложки солі, 1 ст. ложка цукру, 5−6 зубчиків часнику, 3 лаврові листки, по 1 ч. ложці суміші спецій — часнику, коріандру, куркуми, кумину, кардамону, 2 очищені свинячі сечові міхури, мотузка.
Нарізати м’ясо шматками по 100−150 грамів, додати сіль, цукор і спеції — сушений часник, кардамон, коріандр, кумин та куркуму. Добре перемішати. Додати лаврове листя та покласти на 3 дні у холодильник.
Очищений сечовий міхур трохи обсипати спеціями, вивернути, набити міхур м’ясом так, щоб не залишилося повітря.
Отвір набитого міхура щільно накрити другим міхуром. Перев’язати мотузкою та підвісити на 8−9 місяців на горищі, з прохолодним сухим повітрям.