Родимки не люблять постійного травмування і можуть переродитися
Як уберегтися від одного з агресивних видів раку, вчасно його виявити та пролікувати?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435535/rodymky.jpg)
Товчений часник, чистотіл, розчин йоду, яблучний і столовий оцет, перекис водню, концентрована марганцівка, спирт, господарське мило — це далеко не повний перелік підручних засобів, з допомогою яких люди намагаються вивести родимки… Чому цього робити категорично не можна, як вчасно розпізнати меланому і що зробити, аби її не було, розповіла у прямому ефірі на своїй сторінці у Facebook координаторка проєкту «Євромеланома» в Україні, д.м.н., професорка, засновниця і лікар-дерматовенеролог, дерматоонколог Інституту дерматології та косметології доктора Богомолець Ольга Богомолець.
До чого призводить лікування родимок народними методами?
«Часто на початкових етапах без проведення спеціальних досліджень неможливо відрізнити родимку від меланоми. Або ж люди у різний спосіб провокують, щоб родимка, яка є доброякісним новоутворенням, переродилася», — пояснює лікарка. Розповідає про випадок у їхній клініці. Мама кілька років поспіль (!) виводила дитині на руці «бородавку» чистотілом. Виявилося, що то була родимка, яка через постійне травмування трансформувалася у меланому.
«Консультувала пацієнта, в якого на голові була пухлина розміром… з два яйця! На моє запитання, чим він вилікувався, чоловік відповів: „Три роки припікав соком чистотілу і присипав стрептоцидом“. Усього цього робити категорично не можна! Родимку треба „брати живцем“, тобто цілою, щоб цілою відправити її у лабораторію на аналіз. Усі народні методи, які будь-яким чином впливають на вашу родимку, не просто не допомагають, а можуть спровокувати переродження родимки, яка була нормальною, здоровою», — застерігає професор.
«Є засоби для виведення родимок, які люди купують в Інтернеті. Наприклад, плазмовий електрокоагулятор, який і справді знищує новоутворення, але без шансів на діагностику. Тобто ви самі собі встановили діагноз, самі собі щось видалили і створюєте тим самим міф про те, що людині видалили родимку і вона від цього померла», — каже Ольга Богомолець. На її думку, через таке самолікування незабаром в Україні може зрости захворюваність на метастатичні меланоми. «Це коли первинна пухлина знищена і родимки вже немає, а у людини раптом збільшуються лімфатичні вузли, пізніше — приєднується головний біль, і людина починає ходити по лікарях, щоб з’ясувати, а що ж, власне, з нею трапилося? І коли потрапляє на прийом до лікаря, який призначає їй правильні дослідження і в її організмі знаходять купу пухлин, тоді всі починають думати: а де ж була та первинна пухлина?» — зауважує дерматоонколог.
Ольга Богомолець нагадує: небезпечні родимки можна виявити за абревіатурою АКОРД.
- А — асиметричні;
- К — з нерівними краями;
- О — з нерівномірним окрасом;
- Р — збільшеного розміру;
- Д — зі змінами у динаміці (наприклад, появою кровоточивості, кірочок тощо).
«Якщо дерматолог підозрює у пацієнта злоякісну пухлину, намагається зрозуміти: а куди ж вона проросла? Для цього використовує спеціальний ультразвуковий апарат, який дозволяє не просто роздивитися меланому з поверхні, а з’ясувати, якою є її глибина, — розповідає лікар. — Ця інформація дозволяє обрати правильну тактику лікування: скільки потрібно відступити від краю і наскільки глибоко потрібно видалити цю меланому».
За її словами, ультрафіолетові промені є основним канцерогеном, який сприяє переродженню родимок у меланому. Для того, щоб захистити себе:
- у жодному разі не засмагайте у солярії;
- засмагаючи на пляжі, користуйтеся сонцезахисними кремами/спреями з SPF50 або 50+ (особливо якщо у вас світла шкіра, волосся й очі). Наносити ці засоби на шкіру потрібно щонайменше раз на 3−4 години. Оскільки не всі з них водостійкі, після виходу з води їх доведеться нанести знову;
- за можливості уникайте тривалого перебування на сонці. Якщо засмагаєте, засмагайте до 10.00 або після 16.00;
- дізнайтеся про свій сімейний анамнез. Якщо у кровних родичів була меланома (у тата, мами, бабусі і т.д.), всі нащадки мають більший ризик утворення меланоми. Потрібно як мінімум раз на рік проходити огляди у лікаря, а самоогляди — проводити щомісяця.
Скільки повинно бути родимок на тілі?
«Порахуйте, скільки у вас є родимок на руці, і помножте цю цифру на шість (дві руки, дві ноги, спина плюс груди-живіт). Є ще обличчя, але у більшості людей на обличчі родимок менше. Якщо їх у вас більше, ніж 50, ви у групі ризику, — каже Ольга Богомолець. — За синдрому родинних диспластичних невусів у родині генетично передається схильність до утворення таких родимок. Найчастіше ці невуси від народження є атиповими — асиметричними, зі строкатим забарвленням і нерівними краями, тобто мають три ознаки АКОРДу меланоми. Таким людям потрібно кожні 6−8 місяців проходити огляд у дерматолога з дерматоскопією. Для таких пацієнтів показаною є також карта родимок, коли проводиться сканування всього тіла і комп’ютер фіксує, де яка родимка розташовується, щоб вчасно виявити нову. Як серед цих атипових родимок знайти небезпечне „гидке каченя“? Це буде одна родимка, яка відрізнятиметься від інших: або своїм більш яскравим чи світлим кольором, або змінами, які будуть у ній відбуватися».
А тим часом…
24 травня у рамках пан’європейського проєкту «Євромеланома» відбудеться День меланоми в Україні — щорічна соціальна акція безкоштовних оглядів населення з метою виявлення меланоми та інших злоякісних новоутворень шкіри на ранній стадії. Ви можете до неділі, 23 травня (включно) пройти безкоштовний дистанційний огляд. Для цього заповніть анкету на сайті www. stop-melanoma.net і надішліть фото родимки, яка викликає у вас занепокоєння. Лікарі виставлять попередній діагноз і нададуть рекомендації щодо подальших дій.