«У кращі часи продавав по сто горнят за день. Уже обід, а я жодного горняти не продав»
Не той День міста Львова, і «Вернісаж» уже не той…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435096/image50428929-1.jpg)
Ще кілька років тому стихійний ринок у серці Львова — «Вернісаж», на якому можна було придбати не лише антикваріат, приваблював і гостей міста, і самих львів’ян. Навіть якщо нічого не купувати, тут можна було просто помилуватися вишиванками, виробами з дерева чи просто походити між рядами, де свої картини виставляли старші й молоді художники. Усе гуділо, наче у вулику. Йшла жвава торгівля…
У день народження міста Лева я вирішила завітати на «Вернісаж». Чи то карантин так вплинув, чи собачий холод, що накрив наше місто на початку травня, але покупців на «Вернісажі» взагалі не було. Ряди продавців також зріділи…
— Я у кращі часи продавав по сто горнят за день, — каже пан Ігор. — Хтось брав кераміку, хтось хотів скло, аби тільки був Оперний намальований або Ратуша. Уже обід, а жодного горняти не продав. Думав, що хоч на День міста якісь туристи прийдуть. Та де там… Ще годинку постою і буду збиратися.
Та сама картина і у міжрядді з вишиванками. За словами пані Стефи, до Великодня вишивала «доріжки» на пасхальні кошички. І добре їх продавала. Цього року навіть нових не вишивала, бо з минулого не розпродала.
— Тепер якась мода пішла неукраїнська, — каже пані Стефа. — Понакривають ті кошички гіпюровими чи атласними шматами і тішаться. То що, наше? Український кошичок має бути накритий «доріжкою», вишиваною хрестиком. А не китайським г… А ви що шукаєте?
Із цим запитанням пані Стефа зазирнула мені у вічі з надією, що бодай я щось куплю. Для годиться беруся за рукав жіночої вишиванки. Пані Стефа у ту ж секунду відпрацьованим жестом знімає з вішака сорочку.
— Та ви подивіться, яке тут полотно. А вишиття?! То не сорочка, то — лялька!
Пані Стефа довго мене переконувала поміряти і обіцяла, що ціну скине з 8200 до 8 тисяч гривень.
Трохи далі від пані Стефи продавець вишивала чоловічу сорочку. На мене навіть очей не підвела. Мабуть, зрозуміла, що я — не її покупець. Можна на «Вернісажі» і бюджетний варіант вишиванки придбати, скажімо, трикотажну футболку «під вишиванку» за 200−250 гривень. А вишивка на «шифоні» — за 350 гривень.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/05/image_50732033.jpg)
У самісінькому центрі «Вернісажу» на дерев’яні підпорки сперлися картини. Але ніхто не цікавився вартістю художніх творів, не запитував прізвищ художників, бо не мав наміру їх купувати… Лише біля намету з ліжниками молодиця з продавцем розкладала вовняну ковдру. За «півторачку» продавець просив 1200 гривень, але обіцяв щось скинути. За двоспальну ковдру хотів на 300 гривень більше.
Оригінальні твори мистецтва з кожним роком з «Вернісажу» зникають. Натомість, як переконують майстрині, які реалізовують власні вироби на базарі, територію завойовують китайські сувеніри, псевдоантикваріат, значки з безглуздими написами, труси і майки. Ну і, звісно, «мірник» — дерев’яна дощечка з різного розміру дірками для вимірювання чоловічого «достоїнства».
Лише в одному наметі я побачила ляльку-українку у різнобарвному строї, з віночком і у червоних чобітках за 750 гривень. На моє запитання — а де козак, пара до цієї красуні, продавець відповіла, що хлопців робити невигідно. Їх чомусь ніхто не купує…