«Пацієнти думають, що є чарівна таблетка, яка все вилікує, але такої таблетки не існує»
Лікар-кардіолог розповів, як уберегти своє серце та судини від небажаних ускладнень після перенесеного Covid-19 і загроз, яких більшає з віком
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435020/unnamed.jpg)
Як розповів завідувач інфарктного відділення Львівського обласного кардіоцентру, лікар-кардіолог — з 24-річним стажем, кандидат медичних наук Олександр Децик, ускладнення з боку серцево-судинної системи, як правило, виявляють у пацієнтів, які вже мають хронічну серцево-судинну патологію.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/05/detsyk.jpg)
«Майже у кожного другого спостерігаємо загострення стенокардії, серцевої недостатності, порушень ритму (екстрасистолії, пароксизмальні тахікардії) та провідності (передсердношлуночкові блокади різного ступеня важкості), миготливої тахіаритмії», — перелічує лікар. Загострюється й артеріальна гіпертензія — навіть якщо до цього людина хворіла легко.
«Covid-19 вражає всі судини, але найбільше ті, які є найслабшими, — пояснює Олександр Децик. — Якщо слабке місце — судини легень, виникає пневмоніт, якщо коронарних судин серця — коронарит, інших артерій — артеріїт. Якщо людина (а це переважно жінки) страждає від варикозної хвороби, може виникнути тромбофлебіт (запалення венозної судинної стінки). Є й ризик виникнення такого грізного ускладнення, як тромбоемболія легеневої артерії або її дрібних гілок».
Ризикують навіть ті люди, які до цього жодного разу не були на прийомі у кардіолога. За рік у понад 50 пацієнтів кардіоцентру, які не мали жодних атеросклеротичних уражень коронарних судин серця, на тлі тромбозу коронарних судин виникали гострі інфаркти міокарда!
Ми розпитали Олександра Децика, як уберегти своє серце та судини від небажаних ускладнень, і не лише після перенесеної коронавірусної хвороби. Серцево-судинні захворювання — найбільш поширені в Україні. На них хворіє і, відповідно, помирає найбільше українців.
— Перший день захворювання. Людина ще не знає, як буде переносити Covid-19. Що їй робити?
— Отримали позитивний ПЛР — мусите перебувати на самоізоляції, не контактувати з іншими людьми.
Здайте загальний аналіз крові. Можливо, це доведеться робити не раз (залежно від того, наскільки важким буде ваш стан). Високий лейкоцитоз (збільшення кількості лейкоцитів у крові. — Авт.) і підвищення ШОЕ (швидкості осідання еритроцитів. — Авт.) покажуть, як розвивається запальний процес в організмі. Про будь-які відхилення від норми повідомте свого сімейного лікаря. Лікар оцінить, чи приєдналася бактерійна складова і чи доцільно призначати антибіотики. Якщо у вас гектична температура (понад +39°С і вище. — Авт.) і є ознаки дихальної та серцевої недостатності, комплексну діагностику Covid-19 потрібно проводити відразу. За середньої важкості — на четверту або п’яту добу. За легкого перебігу захворювання — на 10−14. Також не завадить здати аналіз на імуноглобуліни M, які покажуть, чи триває «ковідний» процес, та імуноглобуліни G, які покажуть, як ваш організм бореться з інфекцією, тобто чи виробляє антитіла.
— А комплексна діагностика Covid-19 — це…
— Лабораторні аналізи, які дозволять оцінити важкість запалення, тобто важкість «ковідної» інфекції: на С-реактивний білок, D-димер, феритин і прокальцитонін. За високого D-димеру ризик виникнення венозних і артеріальних тромбозів однозначно є. Таким пацієнтам призначають пероральні антикоагулянти. Проте я би хотів наголосити, що організм кожного пацієнта по-різному реагує на Covid-19. В одних є коагулопатія (порушення згортання крові, що характеризується підвищеною готовністю до тромбозу. — Авт.), в інших — немає. Тому все вирішується індивідуально.
— Якщо у людини Covid-19 — легкий або середньої важкості — і вона лікується амбулаторно, як знати, що пора бити на сполох?
— Пацієнт може визначити важкість інфекції за своїм загальним станом (наскільки вираженою є симптоматика) та інтоксикаційним синдромом (субфебрильна, фебрильна чи гектична температура). Багато пацієнтів має субфебрильну температуру +37,1°С +37,4°С, почуття у них — задовільне, але відомі випадки, коли на 10−14 добу у таких хворих виникає цитокіновий шторм і вони різко стають кисневозалежними. Третій критерій оцінки стану — результати пульсоксиметрії. Це — дуже простий, але достовірний метод оцінки стану пацієнта, ступеня насичення киснем організму. Якщо у вас сатурація 95% і більше — дуже добре. Якщо 90−94% - задумайтеся. Менше 90% без кисню — це вже проблема. Але це видно й клінічно. Обличчя у пацієнта робиться багрово-синюшним, пришвидшується серцебиття. Пацієнт робиться збудженим, неспокійним, що додатково збільшує частоту його дихання. Нормальна частота дихання — 16−18 вдихів-видихів за хвилину. Більше 20 — це вже проблема, а 24−30 — дуже серйозна проблема.
— Одні люди швидко відновлюються після перенесеної коронавірусної хвороби, а в інших цей процес може затягуватися на місяці. Від чого це залежить?
— Від опірності організму, наскільки він здатен виробляти антитіла і реагувати не лише на вірусну, а й бактерійну інфекцію, бо чистого вірусного міокардиту немає — коли організм ослаблений, завжди додається бактеріальний компонент. За тим, як пацієнт реагує на цей бактеріальний компонент, можемо оцінити, як його організм буде відновлюватися. Характерним для важкого Covid-19 є лейкопенія (низький рівень лейкоцитів), яка свідчить про те, що організм не відповідає на інфекцію. Якщо через 5−7 днів після поступлення пацієнта виявляємо у нього лейкоцитоз, то тішимося, бо це означає, що лейкоцити, макрофаги і т. д. почали «з'їдати» приєднану бактерійну інфекцію, і це — добре. Якщо й далі утримується лейкопенія, йде ураження імунної системи. А ми даємо високі дози гормонів (медикаменти, призначення яких передбачено протоколом лікування хворих з важким перебігом Covid-19. — Авт.) плюс «прикриваємося» антибіотиками, проте ці препарати мають свої, достатньо серйозні побічні ефекти. На все це потрібно зважати.
— Згідно з останнім соціологічним дослідженням, проведеним «Центром Разумкова», 51,5% українців не хочуть робити щеплення. З них 45% повідомило, що не хочуть вакцинуватися саме Covishield (AstraZeneca) — через ризики тромбозів.
— Однозначно, вакцинуватися потрібно. Якщо вакцинуємо 70−80% населення, зможемо подолати пандемію. Будувати ілюзій, що вірус зникне сам собою, не варто. Але мусимо розуміти, що будь-яка вакцина може давати ті чи інші ускладнення. Не шкодить лише валеріанка, і то, хоч рідко, але може викликати алергічні реакції. Всі серйозні препарати — гормони, антибіотики, вакцини — можуть мати побічні ефекти. Передбачити їх неможливо, але можна до них підготуватися. Пацієнтам, які мають фактори ризику (підвищений D-димер, перенесені флеботромбози, підтверджений атеросклероз коронарних судин), рекомендуємо медичну профілактику — тиждень-два перед вакцинацією приймати сучасні антикоагулянти.
— Серцево-судинні захворювання продовжують лідирувати у структурі смертності. За даними Держстату, торік від хвороб системи кровообігу померло 408 тисяч українців. Це — майже у 20 разів більше, ніж від Covid-19 і у п’ять разів більше, ніж від раку. Проте це й не дивно — за підрахунками фахівців, кожна третя доросла людина в Україні потерпає від гіпертонічної хвороби. Чому так? Ведемо неправильний спосіб життя?
— Фактори ризику серцево-судинних захворювань — загальновідомі: надмірна вага та ожиріння, гіперхолестеринемія, гіпертонічна хвороба (особливо не коригована), цукровий діабет (особливо погано коригований). Є фактори, на які можемо вплинути, а є — на які не можемо. Не можемо вплинути на вік — з віком ризик серцево-судинних захворювань і смерті від них зростає. Не можемо вплинути на стать — у чоловіків спочатку є більший ризик, у жінок — менший, але після 60−65 років ця різниця вирівнюється. Не можемо вплинути на генетику — спадковість є важливим фактором ризику.
— Якщо у родині були випадки гострих інфарктів міокарда та інсультів, як людина може захиститися від тієї ж участі?
— Мусить стежити за своєю вагою, харчуванням — обмежити споживання вуглеводів, насичених жирів, їсти траву (сміється), часто бувати на свіжому повітрі, багато ходити.
Пацієнти думають, що є чарівна таблетка, яка все вилікує, але такої таблетки не існує. Якщо рекомендуємо хворому тривалий час або на постійній основі приймати препарати, це означає, що у нього вже є серйозна хронічна серцево-судинна патологія. Якщо пацієнт при цьому ще й довіряє лікуючому лікарю і дотримується його рекомендацій щодо способу життя, харчування, режиму праці й відпочинку, то це дуже добре для хворого.
Буває, що пацієнту з гострим інфарктом міокарда вчасно поставили стент, відкрили судину, обмежили зону інфаркту, але під час проведення коронароангіографії виявляємо, що у двох інших судинах є атеросклеротичні «бляшки» і через це судини звужені, скажемо, на 60%. Хворий запитує: «А як мені їх «почистити»? Моя улюблена фраза: «Доместос придумали для унітаза. Для судин ще не придумали». Придумають — будемо капати «наліво й направо». Наразі у нашому «арсеналі» є ефективне малоінвазивне коронарне втручання. Проводимо пацієнту коронароангіографію — входимо через артерію до кореня аорти, запускаємо рентгенконтрастну речовину і чітко бачимо, де є оклюзія (закриття) судини, і вже у цьому місці можемо відкрити судину, провівши ангіопластику (стентування). Таке втручання дозволяє зменшити ризик ранньої постінфарктної смертності та суттєво покращити якість життя пацієнта. Пацієнта, якому ми вчасно відкрили судину, можемо вже на 6−8 добу виписати зі стаціонару. Якщо пацієнт був госпіталізований не пізніше, ніж через 12 годин від початку захворювання, і ми вчасно відкрили йому судину, можемо суттєво зменшити зону некрозу (рубця). У таких пацієнтів потім рідше виникають ускладнення — порушення ритму, кардіогенний шок, серцева недостатність, гостра аневризма. При госпіталізації у пізніші терміни, коли вже встиг сформуватися великий рубець і стан хворого — ускладнений аневризмою та серцевою недостатністю тощо, прогноз є суттєво гіршим, а ризик смертності — суттєво більшим.
— Якщо пацієнт ще живий, але минуло більш як 12 годин з моменту виникнення захворювання, судину відкривати вже не можна. Але чому?
— Бо є ризик міомаляції (розм'якшення некротизованої м’язової тканини. — Авт.) і розриву міокарда, а це — найбільш грізне ускладнення, яке лікується у дуже спеціалізованих клініках, де у стаціонарі є ургентна цілодобово налагоджена кардіохірургія, і такого пацієнта негайно (протягом пів години) забирають в операційну та налагоджують йому штучний кровообіг. Треба розуміти, що навіть за таких умов пацієнта неможливо врятувати, якщо розрив міокарда відбувся поза межами стаціонару.
Хочу похвалити своїх колег-кардіохірургів. За останній рік у нашому кардіоцентрі врятували чотирьох пацієнтів з розривом міокарда, і все — завдяки злагодженій та швидкій роботі команди: кардіолога, анестезіолога, перфузіолога, кардіохірурга та всієї бригади зі середнього і молодшого медперсоналу, який перебував в операційній.
— Має значення, яка судина закрилася?
— Найгірше, коли закривається стовбур лівої коронарної артерії, який забезпечує постачання великого об’єму крові до серцевого м’яза. Розвивається кардіогенний шок. З чотирьох пацієнтів може вижити лише один. Тож якщо у вас чи у когось з ваших близьких з’явилися загрудинні болі, не зволікайте — викликайте швидку допомогу. Лікар «швидкої» зробить кардіограму і якщо побачить на ній інфарктоподібні зміни, такого хворого ургентно госпіталізують в один із центрів, де цілодобово надають інтервенційну допомогу.
— Щиро дякуємо вам за розмову!
— І вам дякую. Бережіть себе та близьких!