Covid-19 може й до інфаркту довести!
Лікар-кардіолог: «Із настільки агресивним вірусом, який навіть у здорових людей може викликати серйозні серцево-судинні ускладнення, ми ще не мали справи»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434290/detsykserdechnykycovid.jpg)
Наскільки непередбачуваним є Covid-19, завідувач інфарктного відділення Львівського обласного кардіоцентру, лікар-кардіолог з 24-річним стажем, кандидат медичних наук Олександр Децик переконався на власному досвіді. На коронавірус перехворів торік у травні. «Хвороба у мене почалася дуже гостро і тривала дуже довго. Два тижні трималася гарячка і була дуже низька сатурація. Відтоді змушений кожного дня приймати ліки від гіпертонічної хвороби. Проте цей досвід став мені у пригоді. Використовую його для лікування кардіологічних хворих з „ковідною“ інфекцією», — розповів «ВЗ» лікар.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/detsyk.jpg)
За словами Олександра Децика, «ковідні» пацієнти, які мають хронічну серцево-судинну патологію, мають більший ризик виникнення ускладнень. «Загострення стенокардії, серцевої недостатності, порушень ритму (екстрасистолії, пароксизмальні тахікардії) та провідності (передсердношлуночкові блокади різного ступеня важкості), миготливої тахіаритмії спостерігаємо практично у кожного другого з них. Загострюється гіпертонічна хвороба — навіть якщо до цього людина хворіла легко», — каже лікар.
— За рахунок чого це відбувається?
— На тлі Covid-19 виникає васкуліт — запалення внутрішньої стінки судин. Судинна стінка набрякає, судина звужується, і, як наслідок, загострюються склеротичні зміни у коронарних судинах (тих, які живлять серце). Covid-19 вражає всі судини, але найбільше ті, які найслабші. Якщо слабке місце — судини легень, виникає пневмоніт, якщо коронарні судини серця — коронарит, інші артерії — артеріїт. Якщо людина (а це переважно жінки) хворіє на варикозну хворобу, може виникнути тромбофлебіт — запалення венозної судинної стінки.
— Які ускладнення є ранніми, а які — пізніми, віддаленими?
— У випадку інтактних (неушкоджених, не втягнутих у патологічний процес. — Авт.) судин одним із найбільш грізних і ранніх ускладнень є тромбоз коронарних судин. Він призводить до інфаркту міокарда, який може виникати навіть у молодих пацієнтів і який можна підтвердити під час проведення коронароангіографії — інвазивного методу обстеження судин, який надає 99% інформації про стан судин, що забезпечують кровопостачання серцевого м’яза. Наші інтервенційні кардіологи підтвердять: за рік у понад 50 пацієнтів, які не мали жодних атеросклеротичних уражень коронарних судин серця, на тлі тромбозу коронарних судин виникали гострі інфаркти міокарда.
До ранніх ускладнень належать також складні порушення ритму. Як правило, це відбувається на ґрунті міокардитів, коли вірус уражає серцевий м’яз та провідну систему серця. Але той же міокардит може мати латентний перебіг (дуже повільно прогресувати). І якщо Covid-19 у такого пацієнта не лікували у повному обсязі або якщо він недостатньо був захищений антикоагулянтами (препаратами, які розріджують кров. — Авт.) чи дезагрегантами (препаратами, які блокують процес злипання тромбоцитів і, відповідно, утворення тромбів. — Авт.), цей міокардит може у нього загострюватися, і таке ускладнення ми вже будемо вважати пізнім.
Також як до ранніх, так і пізніх, але дуже грізних ускладнень належить тромбоемболія легеневої артерії.
— Можна цьому якось запобігти?
— Важкість «ковідної» інфекції оцінюється важкістю запалення, і це можна визначити завдяки лабораторним аналізам на С-реактивний білок, D-димер, феритин і прокальцитонін. За високого D-димеру ризик виникнення венозних і артеріальних тромбозів однозначно є. Таким пацієнтам призначають пероральні антикоагулянти. Проте організм кожного пацієнта по-різному реагує на Covid-19. В одних є коагулопатія (порушення згортання крові, що характеризується підвищеною готовністю до тромбозу. — Авт.), в інших — немає. Тому все вирішується індивідуально.
— Якщо у людини Covid-19 легкий або середньої важкості, і вона лікується амбулаторно, як знати, що пора бити на сполох?
— Пацієнт може визначити важкість інфекції за своїм загальним станом (наскільки вираженою є симптоматика) та інтоксикаційним синдромом (субфебрильна, фебрильна чи гектична температура (понад 39 °C і вище. — Авт.). Багато пацієнтів має субфебрильну температуру +37,1°С +37,4°С, почуття у них — задовільне, але відомі випадки, коли на 10−14 добу у таких хворих виникав цитокіновий шторм, і вони різко ставали кисневозалежними. Третій критерій оцінки стану — результати пульсоксиметрії. Це — дуже простий, але достовірний метод оцінки стану пацієнта, ступеня насичення киснем організму. Якщо у вас сатурація 95% і більше — дуже добре. Якщо 90−94% - задумайтеся. Менше 90% без кисню — це вже проблема. Але це видно й клінічно. Обличчя у пацієнта робиться багрово-синюшним, пришвидшується серцебиття. Пацієнт робиться збудженим, неспокійним, що додатково збільшує частоту його дихання.
— А яка частота дихання вважається нормальною?
— 16−18 вдихів-видихів за хвилину. Більше 20 — проблема. 24−30 — серйозна проблема.
— Грип також може супроводжуватися різними ускладненнями. Тим же міокардитом…
— Кожен вірус може давати ускладнення — вірус грипу, аденовіруси, вірус герпесу тощо. Проте з настільки агресивним вірусом, який навіть у здорових людей може викликати такі серйозні ускладнення, ми ще не мали справи. Covid-19 дає ускладнення у 5−6 разів частіше, ніж той же вірус грипу.
— Наскільки лікарям складніше працювати в умовах пандемії?
— Відділення, яке є очолюю, — це відділення невідкладної (ургентної) допомоги. До нас потрапляють дуже складні пацієнти — з гострим інфарктом міокарда, складними порушеннями ритму, набряками легень тощо. Їх беруть з вулиці, з дому. 24/7. До потрапляння у стаціонар пацієнт уже може бути інфікованим Covid-19. Збираємо епіданамнез, запитуємо, чи людина вже перехворіла…
У нас були випадки, коли на 5−7 добу у пацієнта виникала гарячка. Таких пацієнтів ізолюємо в окрему відведену для цього палату і далі лікуємо їхній інфаркт разом з Covid-19. Якщо перебіг Covid-19 легкий і пацієнт вчасно стентований, стараємося якнайшвидше виписати його додому на самоізоляцію під нагляд сімейного лікаря (навіть якщо ПЛР-тест у нього й далі позитивний). Якщо перебіг — середньої важкості або важкий, намагаємося перевести такого пацієнта у профільну «ковідну» лікарню. Якщо пацієнт з міста — у Лікарню швидкої медичної допомоги, 5-ту міську лікарню, якщо з області — в обласну інфекційну, обласну клінічну лікарні, Винники, Сихів — туди, де є вільне місце.
До речі, є розпорядження міністра Степанова, що кардіоцентр буде приймати хворих з Covid-19, у тому числі з гострим інфарктом міокарда. У нас є можливість розділити потоки пацієнтів з інфарктом плюс Covid-19 в одному корпусі й пацієнтів без Covid-19 у «чистому», з наданням цілодобової інвазивної допомоги.
— Дякую за розмову.
— Дякую і вам. Бережіть себе й близьких!