Наступна пандемія: коли чекати?
Вчені мізкують над тим, який вірус вразить людство після SARS-CoV-2. Потенційних збудників нарахували… близько 830 тисяч!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/433861/35663654-620x330.jpg)
SARS-CoV-2 — зоонозний вірус, тобто такий, який є спільним для тварин і людей. Те, що такі зоонозні інфекції ставатимуть більш поширеними, — беззаперечний факт. Як і те, що пандемія Covid-19 — не остання. Однак коли трапиться черговий спалах вірусної інфекції і якої саме — науковці не можуть точно спрогнозувати. Варіантів є багато. Як пише Suddeutsche Zeitung, організм птахів і ссавців населяє близько 1,67 мільйона вірусів і приблизно половина з них потенційно може передатися людині!
Як пише MDR Wissen, з початком пандемії Covid-19 багато людей з подивом для себе дізналися, що віруси можуть передаватися не лише від людини до людини, а й від тварини до людини. Інфекційні захворювання, які викликають віруси, що передаються від тварини до людини, називаються зоонозами. Не всі зоонози становлять небезпеку для людей, але є й такі, які можуть призводити до серйозних захворювань. Так, як це й трапилося зі SARS-CoV-2.
Скрізь, де люди і тварини разом перебувають в обмеженому просторі і тісно взаємодіють між собою, існує ризик, що черговий вірус знову «перескочить» на людину.
Джерело небезпеки — м’ясні ринки?
У лютому цього року у Росії зафіксували перший у світі випадок передачі штаму пташиного грипу H5N8 від птахів до людей. Заразилося семеро працівників птахофабрики.
Член Національної платформи дослідження зоонозів у Мюнстері (Німеччина), професор Штефан Людвіг прокоментував цей випадок так: «Промислове виробництво на великих птахофабриках є величезною проблемою, бо якщо туди потрапляє вірус, усі тварини заражаються у найкоротші терміни. Концентрація вірусу у повітрі стає дуже високою, і це підвищує ризики інфікування людей».
«Проте, як правило, на птахофабриках проводять заходи строгого інфекційного контролю і як тільки виявляють спалах якоїсь інфекції, його швидко локалізують», — поспішив заспокоїти громадськість професор вірусології Томас Шульц з Ганноверської медичної школи (Німеччина). Він вважає, щоб більшу загрозу несуть тваринні ринки, де, наприклад, дикі і свійські тварини, які за інших умов не контактують між собою, зосереджуються в одному місці.
У випадку із коронавірусом SARS-CoV-2 існує теорія, що саме ринок диких тварин у Китаї міг зіграти вирішальну роль у його розповсюдженні, хоча більшість хворих, яких виявили у Китаї у грудні 2019 року, не відвідували цього ринку і не споживали їжу, придбану на ньому. «Схожа ситуація була також із першим спалахом вірусу SARS у 2002 році», — нагадує професор Шульц.
Він переконаний: байдуже, яким шляхом, але черговий вірус, який викличе пандемію, безперечно, таки потрапить до людей.
«Протягом останніх 30 років такий вірус з’являвся практично кожні три роки. Не кожен із них відразу спричиняє пандемію. Є багато вірусів, які викликають обмежені локальні спалахи або епідемії. Приклад — лихоманка Ебола, яка за останні роки доволі часто потрапляла у заголовки новин», — зазначає професор.
Він також додає, що людство, без сумніву, зіштовхнеться з новим вірусом, однак невідомо, коли точно це трапиться.
За його словами, доброю новиною є те, що експерти припускають, що більшість нових спалахів не поширяться за межі окремого регіону. Масове поширення SARS-CoV-2 професор пояснює «збігом надзвичайно великої кількості факторів».
Який вірус після SARS-CoV-2 завдасть удару людству?
Як пише німецьке видання Suddeutsche Zeitung, вчені з Каліфорнійського університету у Дейвісі, опитавши 65 експертів з вірусології, епідеміології, екології та медицини, визначили 31 фактор, який підвищує ризик передачі вірусу від тварини людині. До цих факторів належить передусім характеристика самого вірусу.
«Небезпека виникнення нової епідемії зростає, коли вірус одного разу вже продемонстрував, що він здатен вразити людину і далі передаватися між людьми. Ризик передачі вірусу визначають також і властивості тварин-господарів. Він зростає, коли вірус циркулює в організмі тварин, які часто контактують з людиною або коли тварини-господарі є представниками не тільки різних видів, а й різних підвидів тварин, наприклад, коли збудник зустрічається як в організмі гризунів, так і у приматів, що свідчить про його високі адаптаційні можливості. І, нарешті, свою роль відіграють також фактори навколишнього середовища, приміром, коли багато людей живуть у місцях проживання тварин-господарів або ж коли людина вторгається у їхнє природне середовище існування. Адже там, де людина вирубує дерева, перетворює ліси на поля, прокладає дороги на незайманих територіях, зростає ймовірність нових контактів між людиною і дикими тваринами, що може потягти за собою серйозні наслідки», — йдеться у статті.
Вчені проаналізували майже 900 вірусів, які зустрічаються в організмі тварин, і оцінили їх ризик передачі людині. «Перше місце зайняв збудник лихоманки Ласса, який регулярно викликає спалахи захворюваності серед людей. Люди заражаються переважно через екскременти мишей, які живуть у полях і на присадибних ділянках в африканському регіоні», — пише видання.
Друге місце посідає сімейство коронавірусів, шість представників яких вже проявили свою здатність вражати людей.
«Не дивно, що серед вірусів, пов’язаних з найбільшою ймовірністю виникнення нових епідемій, є кілька інших коронавірусів, які наразі в організмі людей не виявляли, — зазначається у статті. — Вчені виділяють одного їхнього представника з умовною назвою Predict_CoV-35. Носіями цього вірусу є кажани, які населяють кілька регіонів Південно-Східної Азії, у тому числі ті, які живуть поблизу населених пунктів або яких відловлюють у місці їх перебування».
Далі у рейтингу розташовуються нові ліссавіруси, до яких належить, зокрема, збудник сказу, та вірус Бомбалі — еболавірус, виявлений кілька років тому в організмі кажанів.
«Всього, згідно з оцінками вчених, в організмах ссавців і птахів існує близько 1,67 мільйона вірусів, приблизно половина з яких потенційно може передатися людині — і тим самим викликати нову епідемію», — наголошує Suddeutsche Zeitung.
Тож, як бачимо, не виключено, що у недалекому майбутньому людству знову доведеться давати відсіч новим пандеміям, і небезпека особливо зростає, якщо не буде вирішена інша глобальна проблема — зміна клімату.
Як людство може захиститися від нових пандемій?
Про це ми запитали лікаря-інфекціоніста, к.м.н., автора 45 наукових публікацій Віктора Петрова.
«Передусім потрібно, щоб люди, відповідальні за санітарну безпеку країни та регіонів, добре виконували свої функції, — каже лікар. — Дуже важливо проводити відповідні превентивні заходи, якщо вже є ризик поширення якоїсь зоонозної інфекції. Візьмімо, до прикладу, пташиний грип. Чому важливо знищити все поголів’я птахів і не дозволити їх реалізовувати? Бо якщо ми випустимо вірус, наприклад, Н1N5, то він може дуже швидко поширитися у навколишньому середовищі, змутувати з людським вірусом, і тоді люди будуть гинути, як кури.
Звісно, такі превентивні заходи є жорсткими і якщо ми скажемо бабусі, що їй потрібно своїх 20 курочок зарізати, бо у селі зафіксовано спалах пташиного грипу, то вона може цьому й не підкоритися. На жаль, у країнах із низьким рівнем доходів населення, де «кожен сам за себе», загальна колективна безпека не цінується. І коли ми говоримо про зоонози, ми повинні розуміти, що коли є випадки африканської чуми свиней, які в Україні реєструються щороку, то у селі чи районі, де зафіксовані ці випадки, повинен вводитися карантин на застосування свинячого м’яса, на продаж цього м’яса на ринках, і повинна бути винищена абсолютно вся худоба, особливо свині, які є джерелом цієї інфекції. Контролювати це повинні і правоохоронна систем, і санітарна служба — без жодних компромісів. Але коли держава не компенсує вартості цієї свині, то люди, можливо, й зготують це м’ясо і зроблять із нього тушонку. Їх не буде цікавити, що всередині цього м’яса є зооноз, і інша людина, як скуштує його, може інфікуватися.
Як гадаєте, вакцини, які були розроблені від Covid-19, дозволять людству подолати пандемію і повернутися до звичного життя? Бо є побоювання, що не проти всіх штамів вакцина виявиться ефективною і доведеться вченим щоразу створювати нову, а людям — повторно вакцинуватися кожні пів року. Та й не від усіх вірусів вдалося створити вакцину. Проти ВІЛ, наприклад, не вдалося. І проти гепатиту С — також.
Вакцину від гепатиту С кубинці пробували запропонувати, але її не застосовували у масовому виробництві, оскільки вартість цієї РНК-вакцини виявилася дуже дорогою, а імунітет, який вона створює, — дуже короткотривалим.
Я до короновірусної вакцини також скептично ставлюся. На жаль, швидше за все, нам доведеться ревакцинуватися кожні пів року, допоки людство не винайде якогось більш дієвого механізму напрацювання імунітету. Всі виробники вакцини від коронавірусу, які зараз присутні на ринку, чітко говорять про те, що їхні вакцини захищають протягом шести місяців — не довше. Наразі ми не маємо жодних оптимістичних досліджень, які б говорили про те, що хоча б якась із вакцин працюватиме довше як пів року чи рік".