Невибагливі кімнатні рослини
Вирощування багатьох домашніх рослин – заняття непросте. Воно потребує певних знань, постійної уваги, терпіння, часу...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/428989/3783031.jpg)
А так хочеться оточити себе зеленню, створити у помешканні зелену оазу. Однак доглядати за нею часу обмаль. Та вихід є — потрібно вибирати невибагливі рослини, догляд за якими можливий навіть за тотальної зайнятості: вони не завдають клопотів, а приносять тількі радість і задоволення.
Аспідистра із родини лілейних
Її батьківщина — Японія, Південний Китай. З латинської назва цієї рослини перекладається як «вказівник змій». У зв’язку з великою кількістю густоростучих прикореневих листків вона ще має назву «дружна сімейка». В Англії аспідистру називають «чавунною рослиною» — настільки вона невибаглива. Її фіолетово-жовті квіти виростають безпосередньо з кореневища і губляться у густому листі, яке може бути як однотонне, так і строкате, з жовтими смужками. Найбільш тінестійка рослина, може рости далеко від вікон. Виняток становлять лише аспідистри зі строкатим листям: вони більш вимогливі до світла — у затінку смужки можуть зникнути. Та більше аспідистрі боятися нічого — холод, спеку, запиленість і загазованість повітря, різкі перепади температури вона переносить добре. Тому її широко використовують для озеленення заводських цехів, майстерень, коридорів, вестибюлів. Єдине, що дуже не подобається цій рослині, це пряме сонячне проміння і часте пересаджування. Молоду рослину пересаджують через рік, а старшу — через 2−3 роки. Аспідистра може перенести тривалу засуху, але перезволоження для неї небезпечне. У літній період рослину поливають рясно, а взимку — помірно. Листя необхідно періодично обмивати.
Драцена
Драцена як декоратор зовсім невередлива, тому її активно використовують в оформленні інтер’єрів. Вона нагадує невеличку пальмочку. Батьківщина рослини — Гвінея, Африка та Південна Азія, де драцени ростуть як дерева чи кущі. Листя у драцени вузьке, подовжене, зібране на стеблах гарними розлогими розетками. Квіти дрібні, білі або зеленуваті, з сильним запахом. Тож на час квітування рослину виносять із кімнати. Для вирощування у приміщеннях рекомендують драцену облямовану, драцену Сандера, драцену Голдина, драцену духмяну, драцену Годзефа. Ці види стійко переносять не лише затінок, а й знижену температуру, більше того, віддають перевагу зимівлі за температури +10−12 градусів. Влітку вранці та ввечері рослину скроплюють теплою водою. Влітку драцену поливають інтенсивно, взимку — помірно. Листя рослини час від часу миють, щоб запобігти появі шкідників.
Червона стріла ехмеї
Широке світло-зелене листя ехмеї з поперечними сріблястими смужками густо вкрите шипами — вона ніби готується до бою. Невипадково в перекладі з грецької мови «ехмея» означає «наконечник піки». Найпоширеніша — ехмея смугаста з гарними червоними квітами. В інших видах ехмей квіти бувають рожевими і навіть голубими. Ехмея невибаглива, незважаючи на таку войовничу горду квітку. Цвіте з травня по жовтень, але кожна розетка цвіте лише один раз. На заміну видаленій квітці з’являються нові «дітки».
Ехмея світлолюбна, але потребує захисту від прямого сонячного проміння. Любить тепло — в кімнаті температура повинна бути не нижчою за +18 градусів. Рослину потрібно час від часу обприскувати.
Строкатий колеус із острова Ява
Рослина має багато видів, що ростуть у тропічних зонах Азії та Африки. У квітникарстві культивують чудовий гібрид — колеус Блюма із острова Ява. На сьогодні в кімнатах вирощують нові сорти.
За кольором листя колеусу дуже незвичне, до того ж, розростаючись, утворює все нові й нові комбінації кольорів — від кремового до бордового й бронзового. Малюнок поверхні листка весь у плямах, розводах, смужках і крапочках. Тому кущ у горщику нагадує пишний букет квітів.
У переважній більшості колеусів листки подібні на листя кропиви. Колеуси люблять світло й тепло. Взимку вони перебувають у стані відносного спокою та майже не ростуть. У цей час їх поливають помірно, та допускати пересихання землі з корінням не варто. Також не потрібно виставляти рослину на протяг.
Для кращого росту колеус підживлюють мінеральними добривами, краще калійними (0,3−0,5 г на 1 л води). У зимовий період концентрацію розчину зменшують наполовину. Молоді рослини можна висаджувати в ящики на зовнішніх підвіконнях, на балконах, лоджіях. Розміщені у кашпо, вони прикрасять вікна кімнати.
Галина Липовецька для газети «Добрий господар»