«Якщо людина стає у чергу третій раз, то справді голодна»
Журналістка «ВЗ» спостерігала, як у зимовий час волонтери роздають нужденним гарячі обіди й одяг
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/428714/img7031.jpg)
До мене на вихідних прийшла внучка і з порога попросила: «Давай сьогодні будемо робити годівничку для пташок. Сніг випав, а вони, бідненькі, не мають що їсти». А як дають собі раду у зимові дні безхатьки? Або ті люди, які, можливо, і мають житло, але їм бракує грошей на їжу… У четвер біля Порохової вежі у Львові нужденних годує спільнота «Емаус- Оселя». А в інші дні?
У соцмережах натрапила на повідомлення засновниці й керівника благодійного фонду «Здійснити мрію» Уляни Флишко. Вона закликала небайдужих долучитися одягом і коштами до порятунку тих, хто опинився без засобів до існування і навіть без даху над головою. І вже наступного дня на 15.00 їхала до центру, бо саме о цій годині волонтери мають роздавати гарячі обіди.
Здалеку побачила довжелезну чергу, що вела до лавки, на якій стояли величезні військові термоси з гречкою і тюфтелями з підливою. В інших термосах — гарячий чай з цукром. Черга гуділа, наче рій бджіл у вулику. Якийсь чоловік спробував схитрувати й примостився до перших рядів. «Ти чого тут став? Йди у хвіст черги! Я тут з десятої ранку стояла, а ти вліз?!». До жіночки, яка боролася за справедливість у черзі, долучилися інші. На підвищених тонах дали зрозуміти чоловікові: якщо не відійде, то його просто викинуть… Можливо, так би й було, якби не волонтерки з фонду «Здійснити мрію».
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/01/IMG_7037.jpg)
— Зараз усі чемно відходимо від лавки на два метри, — попросила Уляна Флишко. — Прошу підходити по одному. Не штовхайтеся і не сваріться: усім вистачить!
Уляну тут слухають, бо привозить одяг та їжу вже не вперше.
Обід розпочали з молитви. Отець Ігор зі Святопокровського кафедрального собору окропив присутніх освяченою водицею.
— Звісно, ми всіх нужденних не нагодуємо, — розповів журналістці «ВЗ» отець Ігор. — Як і не зможемо усім дати багато добра. Як сказано в Євангелії: «Те, що ви зробили одному із братів моїх, це зробили ви мені». Цими словами Господь промовляє до нас. На наше звернення допомогти самотнім і одиноким відгукнулися військовослужбовці, які привезли гарячі страви. Попри те, що ці люди з різних причин опинилися за межею бідності, і від них відмовилися і рідні, і держава, прагнемо насамперед принести цим людям любов. Недавно вкотре перечитав польською мовою книгу про Матір Терезу. Вона казала, що ми всім не допоможемо, але те, що у наших силах, можемо зробити.
Уже не вперше з благодійним фондом «Здійснити мрію» їздить у сиротинці та будинки для людей похилого віку отець Іван Данилів — керівник організації «Елеос-Львів».
— Я — медичний капелан, — каже отець Іван. — Коли був на курсах медичного капеланства у Києві, почув, що у столиці та ще кількох містах України є організація «Елеос» («Милосердя». — Г. Я.). Вирішив створити її і у нашому місті. У Львові опікуємося хоспісами, геріатричними закладами, дитячими будинками. От тепер долучилися й до роздавання їжі.
— Маючи стільки обов’язків, чому вирішили ще й годувати безхатьків?
— Якось йшов до храму, коли почалися ці морози. Спало на думку: як можуть ті люди, які живуть на вулиці, витримати такий мороз? А коли людина голодна, то їй стає ще холодніше. Вирішив, що треба таким людям допомогти — давати їм гарячий чай і хоч елементарну їжу, яка допоможе вижити у такий холод.
— Звідки берете кошти?
— У храмі нам виділяють цукерки і хліб, збираємо гроші з пожертв. Також активно спів-працюємо з підприємствами, які можуть поділитися продуктами.
— Бачу, що люди взяли одну порцію і відразу йдуть займати ще раз чергу…
— Якщо людина голодна — може стати і кілька разів у чергу. Від самісінького ранку на нас чекають.
— Канапки робите в якомусь одному приміщенні?
— Ні. Зголошуються волонтери з нашої групи або з благодійного фонду «Здійснити мрію». Закуповуємо продукти і віддаємо. Кожен, хто виявив бажання допомогти, приносить по 50 чи навіть більше канапок. От сьогодні до нас долучився військовий шпиталь від Держприкордонслужби. Привезли у спеціальних термосах гречку, тюфтелі, ще й зробили багато канапок.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/01/image_6483441.jpg)
Я спостерігала за нужденними у черзі. Там були такі, що почувалися «господарями», бо, найімовірніше, ведуть такий спосіб життя не один рік. Побачила бабусю, яка скромно стояла у «хвості» черги, ні з ким не спілкувалася і час від часу витирала очі хустинкою. «Я тут, дитинко, не від доброго життя, — зітхнула пані Марія. — Нікого у мене нема. Ні на кого не можу сподіватися. Пенсія маленька, працювати вже несила… Добре, що не на вулиці. Сюди прийшла колись випадково, як ішла з церкви додому. Холодно… і дуже хочеться їсти», — сказала жінка і відвернулася, щоб я не бачила її сліз.
Біля тренажерів розташувалася весела компанія: донька з мамою і братом, жінка невизначеного віку і чоловік родом із Кавказу (на вигляд). Усі тримали в руках гарячий обід, але не їли. Чекали, поки молодичка їм наллє у пластикову чарку. Жінка спритно витягнула з пакета пляшку з-під коли з прозорою рідиною і розлила своїм «друзям» спиртне. Товариство ні на кого не звертало уваги — їм було тепло і смачно… За кілька хвилин усі чемно пішли займати чергу, бо, як сказала мама, «там ще солодке мають давати».
— Я можу з вами поспілкуватися? — запитую у розпашілої «доньки».
— Хочете взяти у мене інтерв’ю? — підморгнула вона. — Та прошу. Мене звати Барнаш, ой, не так. Мене звати Іващенко Аліна Миколаївна. Мені 32 роки. Я не маю хати. Взагалі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/01/IMG_7040.jpg)
— Чому?
— Коли я була маленька, у тій хаті жили моя мама і мамина мама. Коли мамина мама померла, хату у мами забрали, бо вона не мала чим заплатити за світло. Нас вигнали на вулицю.
— І де ви живете?
— Я живу на квартирі. А мама окремо живе на квартирі.
— А чому не працюєте?
— Моя мама не працює, бо вона має епілепсію. У мене також епілепсія. У неї вчора був день народження. Їй 54 роки виповнилося. У мами пенсії нема, але вона має пенсію за Андрія — мого брата. Він хворий, не вміє говорити, не може сам одягатися. Мама 30 років одягає Андрія.
— Часто приходите по обіди?
— Кожен день. Знаємо розклад, от і приходимо.
— Але я бачила, що ви тут ще й випивали! Де взяли гроші на горілку?
— Та в мами день народження був! Мама дала горілку, щоб я пригостила друзів.
— Може, треба було на день народження краще цукерки купити, а не пляшку?
— Та мама має. І цукерки, і торт удома має. Розумієте, мамі вдома пити не можна, бо вона на квартирі живе…
Ми би ще, можливо, довше поспілкувалися з Аліною, але нас почали обступати її друзі. Пригадала напутні слова однієї волонтерки: «Одягай шапку, окуляри і маску на все обличчя. Будь обережна, бо не в санаторій ідеш. Там воші скачуть з голови на голову». Мені стало трохи лячно…
— Благодійна діяльність — безперестанна, — каже Уляна Флишко. — У сиротинці чи будинки для людей похилого віку ми їздимо, запланувавши заздалегідь, бо ж треба зібрати те, що там потребують. А от у Львові, зважаючи на погодні умови, ми вирішили допомогти цим людям, які через різні життєві обставини не мають даху над головою, гарячими напоями, канапками й солодощами. Ініціював таку акцію керівник організації «Елеос-Львів» отець Іван Данилів. Перший раз прийшло близько 50 осіб, потім «сарафанне радіо» рознесло новину, і вже наступного разу прийшло удвічі більше людей. І якщо перший раз ми готові були зробити лише канапки і дати чай-каву та цукерки, які нам принесли партнери, то вже наступного разу годували гарячими обідами. Закупили одноразовий посуд — півлітрові горнята, ложки, горнята на чай. Ми розуміли: якщо людина стає другий і третій раз у чергу, вона справді голодна. Це, мабуть, їхній єдиний спосіб вижити. Бо людина, яка раз з’їла і має їжу вдома, стояти кілька разів у черзі не буде.
— Вони усі не мають житла?
— Дехто має житло, але не має за що купити їсти. Вже знаю, хто з них справді потребує їжї, а хто приходить просто… закусити. Їх небагато, але вони групуються. Є така бабуся Марія, яка попросила взуття. Вона прийшла у розтоптаних осінніх чоловічих мештах. Підходив до мене Іван Васильович, просив взуття 44-го розміру. От написала у соцмережах пост — може, хтось зголоситься і подарує їм взуття. Бо одяг ми щоразу привозимо, і вони собі вибирають. Вагому підтримку у цьому плані маємо від благодійника з німецького Бремена пана Михайла Захаревського. Щотижня передає по кілька ящиків майже нового одягу. Ми виставляємо дві-три коробки цього одягу, до п’яти хвилин ці коробки порожні. Пан Михайло, окрім одягу, передає ще й техніку, яку ми віддаємо у сиротинці. Це самотній чоловік, який опікується всіма.
Поки ми спілкувалися з Уляною, волонтерки вже почали роздавати цукерки. Ще хтось собі «добирав» чай. А весела компанія Аліни цікавилася, о котрій годині наступного дня буде обід…