На борщівнику можна грати!
Із отруйних рослин виготовляють... музичні інструменти
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/427975/borshch.jpg)
Коли мова заходить про борщівник Сосновського, лучанка Галина Бичкова радіє. Жінка знає, якої шкоди ця отруйна рослина може завдати людям (у період цвітіння виділяє сік, що викликає серйозні опіки), але в її умілих руках стебла цієї рослини перетворюються на… музичні інструменти.
У буденному житті пані Галина — фельдшер ветеринарної медицини. Свою роботу дуже любить, але віддушину знаходить в іншій справі, що припала до серця, — навчилася майструвати дощовиці.
— Чули коли-небудь, як вона грає? — запитує мене жінка.
Я заперечно хитаю головою — і за мить чую симфонію дощу, що лине з-під її рук. Здається, за вікном справді почало капати. Кілька секунд — і «злива» наростає, вже добре барабанить. А тоді раз — і стихає. Магія!
Матеріал для своїх музичних інструментів жінка шукає на полях під Луцьком. Коли довкола вже все посохле, у неї саме починаються «жнива». Найкращий час збору — середина зими, коли ні листя нема, ні крихких рослин — їх ламає вітер. Залишаються лише висушені сонцем, вітром і морозом найкращі, найміцніші. Бере пилочку, аби швидше впоратися з товстими стеблами, велику сумку — і стає до роботи. Каже, у той час борщівник вже не жалить і не пече, бо втрачає свою отруйну силу. Тож працює навіть без рукавиць.
— Друзі дивуються, що я таке з поля величезне суну, а це — мої заготовки. Здається, непідйомна ноша, а насправді дуже легка, хоч місця займає багато, — продовжує майстриня.
Удома добре миє ті стебла під проточною водою, знімає шкірку, ще раз добре просушує, шліфує і покриває лаком. А тоді проколює дірки, в які вставляє зубочистки або сірники, і наповнює «музикою».
Каже, аби борщівник грав гарно, всередину засипає не лише природні матеріали, камінці, пісок чи крупи, а й бісер. Від того, що всередині, залежить майбутній звук. На фініші жінка отвори заклеює картоном, а інструмент розмальовує. Загалом на виготовлення однієї дощовиці витрачає два тижні.
Фольклористи називають цей музичний інструмент «флейтою дощу». А психологи з його допомогою радять… заспокоювати нерви. «Флейта дощу», як спів пташок, неймовірно позитивно впливає на нервову систему, дозволяє позбутися нервового напруження.
Колись дощовиця вважалася ритуальним інструментом, яким викликали зливи у засушливих місцевостях. Десь робили його з кактусів, десь — із бамбука. В Україні ж — зі стебел соняшника чи борщівника. На Поліссі дощовицю здавна звали «хмарою». Нині ж, кажуть, незамінна на сеансах медитації та для профілактики психічних захворювань. Хоч на Поліссі, де щороку бракує дощу, особливо влітку, варто згадати спів дощовиці, — щоб не втікали води з рік та озер.