Торкнувся стебла — обпік шкіру
Є рослина, контакт із якою може закінчитися смертю. В Україні цей небезпечний бур’ян росте всюди…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494905/borshchivnyk.jpg)
Відома дерматологиня, професорка Ольга Богомолець оприлюднила на своїй Фейсбук-сторінці фото пацієнта з опіками. Людина зробила припущення, що «згоріла» на сонці, але ураження шкіри були настільки сильними, що все ж вирішила записатися на онлайн-консультацію в клініку. І добре зробила, бо винною виявилася не любов до засмаги — усі симптоми вказували на гострий опік борщівником Сосновського.
Ця отруйна рослина — «родом» із Кавказу. За радянських часів її намагалися культивувати як кормову культуру. Невдало, звісно, бо молоко корів, які цим бадиллям харчувалися, ставало гірким на смак.
Оскільки бур’ян добре переносить холодні зими, розсівається у діаметрі 5−6 метрів довкола, а його насінини можуть проростати з ґрунту впродовж наступних кількох років, після того, як туди потраплять, борщівник з блискавичною швидкістю «окуповує» все нові та нові території. Сьогодні в Україні цю небезпечну рослину можна зустріти практично всюди: вздовж трас, на узліссях, закинутих пустирях тощо. Характерні її ознаки — висота (борщівник може виростати до 3−4 метрів), велике листя і суцвіття, що нагадує кріп.
Як пояснює Ольга Богомолець, борщівник виділяє фітосполуки, які під дією ультрафіолету знешкоджують захист шкіри, у десятки разів підвищуючи її чутливість до сонячних променів.
Достатньо доторкнутися до цього бур’яну та кілька хвилин потримати уражену частину тіла на сонці, й опіки гарантовані - I, II чи навіть III ступеня. З’являються вони не відразу, а поступово.
Якщо площа опіку невелика, полікуватися (під контролем фахівця, звісно) можна і в домашніх умовах. Якщо уражена значна частина поверхні тіла, то необхідно лягати в стаціонар: без належної медичної допомоги пацієнт ризикує померти.
Загоєння великих опіків (таких, як на фото) може зайняти кілька місяців. Ольга Богомолець пригадує, як лікувала 4-річну дитину, яка пробігла через чагарники борщівника. Малеча одужала, але лікувати її довелося впродовж трьох місяців.
Дерматологиня застерігає: липень та серпень — найнебезпечніші місяці, адже це — період цвітіння бур’яну, коли він може завдати найбільшої шкоди.
У разі, якщо вам не вдалося уникнути контакту з отруйною рослиною:
- промийте уражені ділянки проточною водою протягом кількох хвилин;
- обробіть пантенолом;
- простежте, щоб на них не потрапляли сонячні промені.
Уникайте сонця щонайменше дві доби поспіль;
- не роздряпуйте шкіру;
- якщо з’явилися пухирі, не чіпайте їх. Рідина в пухирі стерильна, що сприяє швидшому загоєнню рани;
- якщо сік бур’яну потрапив в очі, негайно зверніться до лікаря. Він пропише протизапальні ін'єкційні препарати. Проконсультуватися з фахівцем варто і в разі появи опіків.
Від борщівника можуть постраждати й тварини, тому їх також не варто підпускати до цього велетня. Якщо такий завівся неподалік вашої оселі, рекомендується його знищити, викопавши з корінням. Якщо зволікати, швидко розростеться, та так, що його буде дуже важко позбутися. Але робити це слід обережно, у несонячні дні, а краще у сутінки, захистивши, відповідно, тіло, очі й дихальні шляхи.