Борщівник Сосновського: «помста Сталіна» чи недооцінений скарб?
В Україну ця багаторічна високотоксична рослина потрапила на початку 50-х років як кормова культура. Однак, оскільки надмірне її вживання зменшувало приплід, експеримент вирішили припинити, хоча борщівник уже встиг поширитися за межі експериментальних ділянок. Відтоді у народі його називають «помстою Сталіна»
Борщівник росте на всій території України — у лугах, вздовж берегів річок та доріг, полів та лісосмуг, на добре освітлених вологих ґрунтах. Рослина не боїться ні морозів, ні спеки. Як стверджують екологи, борщівник легко пристосовується навіть до умов Заполяр’я. Висока рослина з широкою парасолькою, що здатна знищити та змінити цілі екосистеми, стала справжнім екологічним лихом, а могла б бути неабияк корисною.
«Борщівник Сосновського став своєрідним індикатором закинутих земель: ним заростають землі, які потенційно мали б оброблятися. Особливо ця проблема загострилася у 90-х роках, коли розпалися великі господарства, і сотні гектарів родючої землі залишилися незасіяними. Тож поки ці землі не стануть ріллею, єдиним господарем на них буде борщівник», — говорить Ярослава Комар, біохімік, кандидат біологічних наук. Натомість борщівник — це не просто високотоксичний бур’ян, а рослина, цінна за своїм складом. Борщівник має високий вміст протеїнів, білків та ефірних олій — до 10% у зрілому насінні. У надземній частині рослини міститься значна кількість целюлози, хоч і не дуже високої якості. З борщівника можна добувати біоетанол, його прогнозована продуктивність рекордна серед усіх рослин, включаючи теплолюбні: в ідеалі до 25 тис. літрів з гектара. Однак ці властивості рослини, можливо, оцінять та знайдуть їм практичне застосування у майбутньому. Наразі ж інша проблема: як зупинити розростання борщівника на полях та городах.
Позбуватися борщівника слід комплексно
З однієї квітки борщівник може розсіяти до 30 000 насінин. «Проростає до 80% насіння, і сходить воно наступного року, — стверджує Ярослава Комар. — Рослина може 4−5 років рости дуже повільно, якщо місце недостатньо сонячне чи є багато кущів, дерев. А якщо насіння потрапляє на незарощену сонячну ділянку, — уже через 2−3 роки тут будуть непрохідні зарості». Як же призупинити розростання борщівника? Найчастіше застосовують кілька методів: стебла скошують. Однак, стерджує науковиця, це найнеефективніший спосіб боротьби, бо після скошування борщівник розростається ще більше. Ефективніше — навесні викопувати рослину з корінням. Після цього слід зорати чи перекопати землю та посипати гербіцидом проти борщівника, адже його насіння залишається у ґрунті протягом 7−10 років. Якщо навесні рослина вже проросла, слід маленьке листя обробити раундапом.
Коли вона вже виросла, то краще її скосити, гербіцидом обробити листя, що залишилось, і додатково залити розчин препарату в порожнисту трубку стебла. Ці методи будуть результативними, якщо проводити їх одночасно на всій площі розростання борщівника упродовж 3−4 років.
Оптимальне вирішення проблеми — державна програма. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України посилається на урядову Стратегію біобезпеки та біологічного захисту на 2022−2025 рр. «Документ передбачає реалізацію упродовж 4 років комплексу заходів — від підвищення кваліфікації фахівців з питань біобезпеки та біозахисту і створення системи інформування населення до удосконалення законодавства та визначення повноважень державних органів влади», — прокоментував завдання програми міністр Руслан Стрілець. Та, окрім голослівних «погодити», «проконтролювати» і т. ін., практичних рекомендацій цей документ не містить.
Відтак, уся відповідальність покладається на власників, користувачів та орендарів земельних ділянок. Знищуванням борщівника повинні займатися також дорожні служби, працівники залізниці, водні господарства та сільські ради. Однак, якщо в населених пунктах ситуація ще більш-менш контрольована, то узбіччя міжміських та міжнародних доріг, особливо на заході країни, всіяні величезними «парасолями» борщівника, автівки ж, що мчать повз, розносять насіння на сотні кілометрів.
Отрута може призвести до розвитку раку
Найбільша небезпека рослини — вміст сполуки фуранокумарин, адже токсин може провокувати розвиток ракових захворювань, а під дією прямих сонячних променів сік рослини спричиняє опіки шкіри. Отруйним є навіть пилок борщівника. Його вдихання може призвести до розпухання гортані та задухи. Головними ознаками отруєння борщівником є головний біль, запаморочення, нудота, блювання, підвищення температури. Алерголог Людмила Стайко наголошує: «Підступність борщівника полягає в тому, що під час дотику до листя ніяких неприємних відчуттів не виникає, а опіки утворюються через 1 — 2 дні. На ураженій шкірі з’являються червоні плями, а згодом — пухирі, наповнені рідиною, такі ж, як за будь-якого термічного опіку другого ступеня. Опіки борщівником — це один із видів фітодерматитів, запалення шкіри, яке спричиняють хімічні речовини, що виділяються рослинами. До них можуть приєднатися алергічний кон’юнктивіт та риніт, бронхоспастичний синдром, алергічний бронхіт, токсидермія (гостре запалення шкіри). Через пошкоджену шкіру отрута рослини потрапляє всередину і відбувається поступове отруєння організму: з’являються слабкість, головний біль, запаморочення, дряпання в горлі, спазми в животі, блювота, діарея (як за харчового отруєння). У людини, схильної до сильних алергічних реакцій, можуть розвинутися і більш серйозні ускладнення: розлади зору та слуху і навіть параліч.
Як надати першу допомогу у випадках опіків?
У найближчі два тижні слід максимально оберігати уражені ділянки шкіри від впливу сонячного світла, це знизить важкість ураження тканин і допоможе запобігти появі пухирів, обійдеться лише лущенням шкіри. Якщо контакт із борщівником залишився непоміченим, що часто трапляється з дітьми, і вже з’явилася пляма або пухирі, акуратно промийте уражену ділянку розчином хлоргексидину або фурациліну, дайте підсохнути, накладіть не туго суху марлеву пов’язку. Пухирі не можна проколювати — це лише сповільнить загоєння і оголить дно опіку. Увага: опік борщівником належить до хімічних, тому протиопікові засоби типу пантенол-спрею не допоможуть! Слід звернутися до лікаря, який зможе оцінити ступінь ураження і необхідність госпіталізації.
А тим часом
Народні умільці називають борщівник «північним бамбуком» і стверджують, що високі й міцні стебла рослини з рельєфною структурою є прекрасною сировиною для виговлення елементів дизайну, флористичних композицій, жалюзі, панелей, будівельних блоків. Матеріал не потребує особливої обробки, достатньо його добре висушити та почистити. Майстри-віртуози виготовляють зі стебел борщівника навіть калейдоскопи та музичні інстурменти.