За один день дірка у зубах не з’явиться…
Карієс починається з появи м’якого нальоту. Наступний етап – зубний камінь
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426305/karies.jpg)
Знаєте, яке хронічне захворювання є найбільш поширеним у світі? Ні, не ішемічна хвороба серця, не цукровий діабет і навіть не артеріальна гіпертензія, а… карієс. Від цієї недуги потерпає понад 80% населення Землі. А в Україні, згідно з офіційною статистикою, — майже 100%!
Карієс виникає лише за наявності чотирьох факторів ризику: бактерій, цукрів, піддатливої емалі та часу, адже за один день дірка у зубі не може з’явитися.
Основою захисту від карієсу є регулярне очищення зубів від м’якого нальоту, який утворюється із залишків їжі, компонентів слини та епітелію під дією каріозних бактерій — незначного відсотка з тих 300 мікроорганізмів, які населяють нашу ротову порожнину. Ці бактерії залишаються на зубах і руйнують їх тканини, оскільки, харчуючись залишками вуглеводів, виробляють нищівні для зубів кислоти.
«Наліт утворюється на зубах упродовж кількох годин. Ось чому ретельне чищення зубів двічі на день збільшує шанси уникнути карієсу», — цитує лікаря-стоматолога Івону Гнах-Олейнічак Dental Tribune. За словами фахівця, щоб належно подбати про гігієну міжзубного простору, однієї зубної щітки недостатньо. Потрібно користуватися зубними нитками та інтердентальними щітками, а також спеціальними скребками, які дозволяють ретельно очистити язик і внутрішню частину ротової порожнини (ясна та щоки).
Усунути весь наліт неможливо. Відтак залягаючи у важкодоступних місцях, він мінералізується і з часом перетворюється на твердий зубний камінь, який також є ідеальним середовищем для розмноження бактерій. Видалити його у домашніх умовах звичайною зубною щіткою нереально. Тож двічі на рік слід відвідувати стоматолога, який зробить це за вас. «Це — загальна рекомендація Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо профілактики карієсу і пародонтозу», — додає Івона Гнах-Олейнічак.
Проте в окремих випадках професійну чистку зубів потрібно проводити частіше. Схильність до карієсу залежить у тому числі від кількості і складу слини. «Люди зі специфічним складом слини повинні проводити професійну гігієну ротової порожнини кожні 1−3 місяці», — наголошує фахівець.
Проте щоб запобігти карієсу, видалити зубний камінь — це тільки половина роботи. Оскільки після проведення цієї процедури емаль зубів стає пористою, як наслідок, починає швидко «втягувати» забруднення, знову перетворюючись на ідеальне середовище для існування бактерій. Тому після того, як лікар усуне камінь, бажано, щоб додатково відполірував емаль. «Така процедура, хоч і вимагає часу та зусиль медперсоналу, є чудовою профілактикою карієсу», — підкреслює лікар. У процесі полірування використовуються спеціальні полірувальні пасти і десятки щіток, які дозволяють досягти ідеальної гладкості.
Застосування фтору (у правильному дозуванні) сприяє зміцненню зубів і покращує мінералізацію емалі, що, своєю чергою, зменшує їх піддатливість до карієсу. Іони фтору утворюють на поверхні емалі фтороапатити, які, вбудувавшись в емаль, зміцнюють її. Процедура фторування, яка виконується у стоматологічному кабінеті, передбачає втирання у зуби різних видів розчинів фтору.
«Йдеться про те, щоб укріпити емаль у всіх анатомічних порожнинах зубів, де полюбляють „ховатися“ бактерії», — пояснює стоматолог. Але важливо при цьому утримати мінеральний баланс, оскільки як надлишок, так і нестача фтору є однаково шкідливими.
Проконсультуйтеся зі своїм стоматологом щодо того, як правильно доглядати за зубами. Самостійне застосовування різноманітних засобів із вмістом фтору може мати негативні наслідки, оскільки занадто високі дози фтору є токсичними для організму.
Як уже згадувалося, одним із факторів розвитку карієсу є цукри, однак йдеться не лише про солодощі. Зубам шкодять також часті перекуси з вмістом «поганих» вуглеводів, наприклад, чипсами або виробами з пшеничного борошна. Такі вуглеводи викликають швидке падіння рН у ротовій порожнині, що сприяє демінералізації емалі.
«Прийнято вважати, що знижений рівень рН утримується впродовж години після вживання вуглеводної їжі. Часте споживання таких продуктів призводить до того, що у ротовій порожнині протягом тривалого часу зберігається сприятливе середовище для розмноження бактерій, які викликають карієс», — пояснює стоматолог.
Вуглеводні продукти, крім того, мають липку консистенцію — вони «чіпляються» до зубної емалі, сприяючи таким чином виникненню і прогресуванню карієсу. Тож після їди рекомендується сполоснути рот водою і через кілька хвилин — пожувати жуйку. Варто також включити у свій раціон т. зв. хороші вуглеводи — сирі овочі та фрукти, вироби з цільного зерна, коричневий рис і бобові.
Люди зі здоровими зубами, які не були атаковані карієсом, можуть залакувати борозни, які утворилися у зубах, і таким чином захистити анатомічні порожнини зубів від згубної дії бактерій. Зуби зазвичай лакують дітям (через кілька місяців після прорізування зубів). Можна також лакувати зуби дорослим, якщо вони у них злегка уражені карієсом. Але це дозволяє створити захист лише тих борозен, які не були атаковані бактеріями.
«Ключовим для безпеки лакованих зубів є регулярна перевірка герметичності (щільності) нанесеного лаку під час контрольних візитів до лікаря, — наголошує Івона Гнах-Олейнічак. — Тож навіть якщо у вас — лаковані зуби, це не означає, що можна пропускати профілактичні огляди у лікаря! Під нещільним лаком може розвинутися карієс, який, якщо його не лікувати, може призвести до багатьох ускладнень, включаючи необхідність лікування кореневих каналів».