Роман із театром
На 85-му році життя не стало знаменитого львів’янина, знаного у всьому світі театрального режисера Романа Віктюка
Господь явно збирає собі театр. Тільки за останні два тижні не стало таких легендарних постатей, як Михайло Жванецький, Армен Джигарханян, Роман Віктюк… Знаменитий львів’янин, театральний режисер, народний артист України Роман Григорович Віктюк пішов із життя на 85-му році життя 17 листопада 2020 р. — у лікарні в Москві, куди його госпіталізували ще наприкінці жовтня із коронавірусом.
Мріяв на старості років творити у Львові. Віктюк любив журналістів, завжди мав що нам розказати. І був для представників мас-медіа цікавим, небанальним, неординарним, а хочете — скандальним та епатажним. За свою журналістську практику мала творчу удачу записати із Романом Григоровичем для «Високого Замку» добрий десяток об’ємних інтерв’ю і написати ще зо два десятки рецензій на його всесвітньо відомі вистави.
Він любив гастролювати у рідному Львові. Бо тут його родина — сестри, племінники. Приїжджав до міста Лева як додому. Вікна львівської квартири Віктюків виходять на пам’ятник Королю Данилу — і він обожнював гамір центральної частини міста. Хоча жив та творив протягом усієї незалежності України в Москві, де, на відміну від Львова, мав рідні підмостки — власний красивий театр — Театр Романа Віктюка.
Утім, де би не гастролював (а його унікальну творчість знали й любили у всьому світі), Віктюк наголошував, що він — український режисер. У творчому доробку майстра — понад 250 вистав. Найвідоміші із них — «Служниці», «Мадам Баттерфляй», «Лоліта», «Дама без камелій», «Майстер і Маргарита», «Філософія в будуарі», «Саломея», «Давай займемося сексом», «Нетутешній сад», «Коза, або Сильвія — хто ж вона?», «Сон Гафта, переказаний Віктюком», «R&J», «Маскарад Маркіза де Сада»…
Пригадую, як якось, за завданням редакції, ми прогулювалися з Романом Григоровичем знаковими для нього місцями у Львові. Розпочали із дворика на площі Ринок, у якому він виростав. Розповів, що майбутню професію йому напророкувала циганка — сказала малому: «Будеш диригентом». «Та вона просто не знала такого слова, як «режисер», — усміхнувся. А потім підвів до розлогого дерева у подвір’ї — тут, дитиною, поприв’язував собі до рук віники — й намагався злетіти з цього дерева. Такою була одна з перших його постановок. І у цьому був весь Віктюк — творчий, провокативний, нестримний, невгамовний, бунтівний, сміливий, відвертий, несподіваний… Горів тим, що робив!
Постійно розповідав, що на старості років хоче творити у львівському ТЮЗі (Перший академічний український театр для дітей та юнацтва) — там, де свого часу розпочинав свій довгий і надзвичайно натхненний шлях творця, майстра та учителя: спершу — як актор, а згодом — як режисер. Не склалося…
Іншого разу, будучи у відрядженні в Москві, вдалося потрапити на репетицію у Театрі Романа Віктюка. У роботі з акторами майстер сцени був безкомпромісним — будь-що-будь вимагав він них того, що задумав. У творчому пориві багато і голосно кричав, міг навіть «смачно» матюкнутися на когось. А вони, актори, просто обожнювали його — бо ж він давав їм волю творити, жити на сцені — щоразу як востаннє. Вони усі були його учнями, ба більше — дітьми (рідних дітей у пана Романа не було). Чимало із акторів пропрацювали у тандемі з Віктюком по 20−25 років. А це — історія про вірність, відданість і «свого режисера».
Віктюк любив казати, що режисерові (маючи на увазі себе) — завжди 19. Так і жив та творив, як вічно молодий. А ще, часто говорив про світло, яке є всередині у людини і яке умів бачити й витягувати. Світився й сам!
Одне з останніх наших інтерв’ю з Романом Григоровичем відбулося одразу після найстрашніших днів Революції Гідності у 2014-му, напередодні анексії Криму (до слова, імені Романа Віктюка не було у тому сумнозвісному списку російської інтелігенції, яка підтримала злочинні дії Володимира Путіна). Легендарний львів’янин у ті дні палко підтримував українців. «Українці нарешті відчули струс мозку і серця, — казав в розмові для „ВЗ“. — Побачив це, коли ходив по Майдану Незалежності. До мене підходили 17-річні й казали: „Не зрадьте нас!“. Вони шукають підтримки у нас — у тих, хто прожив життя. Я бачив ці очі! А потім вони віддали свої життя… Той хлопчина, освітлювач Київського театру ім. І. Франка, який мріяв бути актором. Нема його… Загинув від прицільного пострілу у голову. А батько, який привіз на Майдан свого сина і фактично приніс його у жертву… Це та висота, якої не досягнула жодна інша нація. Після такого Україна повинна змінитися. Я повністю підтримую Майдан у його намірі стояти до кінця — до моменту, коли не тільки зміниться уся влада, а й коли будуть покарані усі винні».