Охоронець супермаркету зазнав удару в обличчя. Бо хотів поміряти покупцеві температуру...
Як змінилися манери людей під час пандемії?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/422701/business-people-greeting-during-covid-19-pandemic-royalty-free-image-1586387847.jpg)
Моя колежанка, яка працює у магазині, постійно робить зауваження покупцям, аби ті одягнули маску. Вікторія не раз чула у свій бік образливі слова, мовляв, у законі не написано ходити в масці. А один відвідувач її навіть обматюкав… Інший випадок трапився в одному із супермаркетів Львова. На спробу охоронця поміряти відвідувачу температуру той відреагував агресивно — вдарив охоронця в обличчя. Суд оштрафував нападника на 850 грн.
Гарні манери та ввічливість завжди були частиною повсякденного життя у цивілізованому суспільстві. На жаль, у час пандемії люди забувають про елементарні норми етикету, думаючи лише про власну безпеку… Чи зміняться врешті-решт правила поведінки у суспільстві? Чи «вбиває» короновірус хороші манери? Про це ми запитали у консультанта у сфері ділового та світського етикету Юлії Юдіної.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/10/f_udina.jpg)
«Не погоджуюся, що короновірус „вбиває“ хороші манери, — каже Юлія Юдіна. — Так, ми почали уникати рукостискань, але це не основна ознака етикетних норм поведінки. Трапляється, чоловік не притримав двері жінці, наприклад, аби до неї не наближатися. Такий момент існує. Однак етикет — річ ситуативна. Говоримо, що курку у ресторані їдять приборами, але було би дивно, якби у колі друзів ми почали користуватися ножем та виделкою. У цьому випадку допустимо їсти крильця руками, головне, не забути помити руки… Теоретично правила сучасного етикету можуть змінитися. Але не думаю, що кардинально. Наразі йдеться про ситуативні зміни».
«Рукостискання — сигнал, що людина налаштована доброзичливо. А ось вітання ліктями або кулаками не несе такої інформації», — кажу. «Це абсолютна дурниця, — відповідає фахівчиня. — Загалом, не думаю, що у майбутньому люди перестануть тиснути одне одному руку, а почнуть вітатися ліктями чи кулаками. Стосунки між людьми за будь-яких обставин не стануть грубими та сухими. В особистому житті ми все одно не відійдемо від рукостискань та обіймів. А у громадському житті це не буде так яскраво виражатися. Просто перейдемо до більш дистанційної форми привітань. Ми до цього звикнемо. Візьмемо це за правило з метою безпеки».
«А як щодо привітань на дипломатичному рівні? Чи зміниться манера поведінки на зустрічах між лідерами країн?» — запитую. «Можливо, перейдемо до елегантного поклону, — каже Юлія Юдіна. — Наприклад, у Японії цьому надають великого значення. Якщо більш низький уклін, це означатиме, що людина налаштована доброзичливо. Якщо уклін менш низький, у стосунках відчуватиметься певна настороженість. У такий спосіб зможемо розрізняти характер привітань».
«Якщо відмовляємося спілкуватися з людиною без маски — це поганий тон чи все можна списати на карантин?» — запитую. «Маєте повне право попросити людину одягнути маску. І вона, поважаючи вашу думку, має це зробити. І тут немає особистої позиції, тут позиція взаємоповаги, що як була, так і залишається основною нормою етикету. Поважаємо свою думку, так само як поважаємо думку іншої людини, яка стоїть перед нами».
«Ми не повинні опускатися до рівня агресії, — веде далі фахівчиня з етикету, — до рівня побутового хамства. Якщо вас коректно попросили одягнути маску, маєте це зробити без жодних гримас на обличчі, без вираження особистого незадоволення. Бо ми всі перебуваємо у такій ситуації. І головне зараз — наше здоров’я та здоров’я оточення».
Юлія Юдіна зауважила, що обов’язково будуть внесені зміни у формати цифрового спілкування. «У листопаді відбудеться міжнародний форум з етикету. Я подивилася програму, там багато часу приділяється тому, як треба поводитися під час конференцій та форумів у ZOOM. Перше, на що треба звернути увагу, — зовнішній вигляд. Якщо виходите в ефір з дому, не можете сидіти перед монітором у домашньому халаті з бігудями… Друге: вибір заднього тла. Ви не повинні сидіти на тлі брудних горняток в умивальнику. У вас має бути робоча обстановка. У кадрі не повинні з’являтися діти, собаки або няні… (усміхається. — Авт.). Тобто готуємо таку ж саму обстановку, якби виходили в ефір з кабінету. І, звичайно, не сьорбаємо чай, каву та не жуємо булочок під час включення».