Тромболітична терапія при інсультах і стентування при інфарктах – безкоштовно
За які медичні послуги гіпертонікам і сердечникам більше не доведеться платити?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/418400/infarktinsult.jpg)
Щороку близько 175 тис. українців потрапляють до лікарень з інфарктом чи інсультом, а рівень смертності від судинних катастроф в Україні є набагато вищим, ніж у західних країнах. За статистикою, від ускладнень серцево-судинних захворювань помирає 68% українців. 2/3 цих смертей можна було б уникнути, якби люди дбали про профілактику та постійно приймали ліки.
Як запобігти інфаркту та інсульту?
Експерти Національної служби здоров’я України нагадують: якщо ви страждаєте від артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця, гіпотензивні та інші серцево-судинні препарати мусите приймати щодня. Це дозволить покращити самопочуття, стабілізувати кров’яний тиск і домогтися позитивної динаміки у роботі серця, знизивши тим самим ризики виникнення судинних катастроф.
Важливо, аби ці ліки прописав лікар. Сусіди, колеги, Інтернет — не найкращі радники у питаннях, що стосуються здоров’я. Крім того, отримати такі препарати безкоштовно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки» можна лише за наявності рецепта від лікаря.
Важливо! Наступний електронний рецепт лікар може виписати ще до того, як закінчаться ліки, які пацієнт отримав за попереднім електронним рецептом: за сім днів, якщо рецепт був виписаний на курс лікування тривалістю понад 21 день, і за три — якщо менше 21 дня. Якщо лікар планує йти у відпустку, може виписати хворому рецепт на медикаменти, яких вистачить, щоб пройти тримісячний курс лікування.
У жодному разі не припиняйте лікування на власний розсуд і не змінюйте дозування!
Пацієнтам з діабетом 2-го типу важливо контролювати перебіг цього захворювання — віддавати перевагу здоровому харчуванню, підтримувати вагу у нормі, бути фізично активними, а також приймати лікарські засоби, які дозволяють контролювати рівень глюкози у крові (навіть якщо людина почувається добре). Коли рівень цукру у крові у нормі, хворий на діабет має більше енергії, менше втомлюється, у нього краще гояться рани (відповідно, знижується ризик інфекційних захворювань шкіри), рідше мучить спрага. А ще — існує менша ймовірність, що виникнуть інші проблеми зі здоров’ям: захворювання нирок, очей, зубів та ясен, а також серця і судин.
Послуги, які пацієнти з інфарктами та інсультами можуть отримати у лікарні безкоштовно (входять до переліку гарантованих державою):
- Діагностика (КТ, МРТ, ангіографія, екстрені лабораторні дослідження);
- проведення тромболітичної терапії (при інсульті) та стентування (при інфаркті);
- цілодобовий моніторинг стану пацієнта у реанімації;
- медична реабілітація (у гострому періоді);
- забезпечення лікарськими засобами, які входять у Національний перелік основних лікарських засобів, та витратними матеріалами;
- ліками і медичними засобами, які закуповуються централізовано за кошти бюджету (наприклад, стенти);
- харчування (на період перебування хворого у стаціонарі).
НСЗУ уклала договори зі 192 медзакладами, які у цілодобовому режимі надають послуги пацієнтам з гострим мозковим інсультом, та з 65 — які надають допомогу хворим з інфарктом міокарда. Надання послуг з лікування інфаркту та інсульту відбувається за підвищеними тарифами.
Як отримати медичну допомогу?
Гострий інфаркт міокарда чи інсульт — не ті стани, коли можна «почекати до понеділка, щоб записатися на прийом до сімейного лікаря». За появи тривожних симптомів (інтенсивного постійного болю за грудиною тривалістю понад 15 хвилин, який не припиняється після прийому нітрогліцерину; неможливості усміхнутися, опущення куточків губ, нерозбірливої та плутаної вимови, неможливості підняти руки вгору або одна рука надто слабка і не ворушиться, слабкості чи оніміння у правій або лівій частині тулуба і кінцівках*) необхідно відразу викликати «швидку», бригада якої доправить пацієнта у той медзаклад, який уклав договір з НСЗУ на надання послуг з лікування інфаркту чи інсульту. Місцева влада розробила відповідні маршрути пацієнтів.
НСЗУ пропонує ввести підвищувальний коефіцієнт: якщо бригади екстреної медичної допомоги будуть дотримуватися правильних маршрутів пацієнтів (доправлятимуть їх до тих закладів, які уклали договір НСЗУ на лікування інфаркту чи інсульту), Центр екстреної медичної допомоги отримувати більше коштів. Але це стане можливим, якщо буде затверджено збільшення бюджету Програми медичних гарантій на 2021 рік до 255 млрд гривень. Тоді НСЗУ зможе збільшити тариф на лікування інфаркту до 50 тисяч гривень, а інсульту — до 30 тисяч. Залежно від проведеного лікування до цих тарифів застосовуватимуться коригувальні коефіцієнти.
Серед обіцяних змін — включення до програми «Доступні ліки» медикаментів для пацієнтів, які перенесли інфаркт чи інсульт, що зробить більш доступним лікування наслідків захворювання.