Заморозив сім’ю, щоб… воскреснути!
Нові технології забезпечують відновлення не лише тіла, а й особистості
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417855/44133658a964d297f660b7c64f5213e0.jpg)
Американська сім’я вирішила зробити вклад у науку і спробувати… воскреснути! Аби мати другий шанс на життя, чоловік, дружина та троє синів погодилися на замороження своїх тіл. Вірять, відновляться не лише серцебиття та рух, а й мислення.
На «життя вічне» — 140 тисяч доларів
Зважився на експеримент житель американського штату Вісконсин Денніс Ковальскі. Він — парамедик і президент Інституту кріоніки США. Тож вирішив укласти з установою, яку очолює, контракт на «життя вічне». Договір на замороження власного тіла уклав ще двадцять років тому. Пізніше до нього приєдналася дружина Марія, згодом і троє синів.
— Мої хлопці молоді, тому ще цілком не усвідомлюють, що зробили крок у вічне життя, — каже Ковальскі.
Вартість процедури на одну людину — 28 тисяч доларів. На те, щоб родина могла возз’єднатися через десятиліття чи століття, Денніс витратив 140 тисяч баксів.
— Ми думаємо про майбутню процедуру як про поїздку на машині швидкої допомоги до лікарні майбутнього, — додав медик. — Це пожертвування вашого тіла науці. Донедавна багато речей, які сьогодні робить медицина, вважалися фантастикою. Але наука не стоїть на місці. Впевнений, нащадки зможуть воскрешати людей.
Оживлятимуть і домашніх тварин
Останнім часом кріоніка (медичний рух, коли людям пропонують заморозити своє тіло, аби потім його можна було «оживити») стала досить популярною. Денніс не перший, хто зважився на таке. Мода на заморожування виникла пів століття тому! А піонером став американський професор психології Каліфорнійського університету Джеймс Бедфорд. Він був хворий на рак нирок з метастазами у легенях, і його заморозили ще 12 січня 1967 року.
На сьогодні кількість тіл, що зберігаються у спеціальних умовах для пізнішого відновлення, сягає майже 500. А угоди на «консервацію» вже уклали кілька тисяч ще живих людей. Також піддали заморожуванню і сотні домашніх улюбленців тих господарів, які забажали жити вічно, — собак, котів, птахів, шиншил, хом’яків…
Найбільша клініка, яка цим займається, працює в Америці. Потужно розвинена кріоніка у Китаї. Популярне заморожування тіл і в Росії. Якщо в Америці клієнти платять переважно за замороження всього тіла, то сусіди погоджуються, як правило, лише на «консервацію» мозку.
Тканини можуть зберігатися у «термосах» десятки мільйонів років
Як відбувається процедура? Коли людина помирає, їй найперше «викачують» кров. Її замінюють таким собі антифризом, що не шкодить тілу людини. Якщо цього не зробити, то під час заморожування кров перетвориться на лід, а його кристали зруйнують тканини. Цю складну операцію проводять одночасно 7−10 медиків, тривати вона може до 12 годин. Після цього тіло занурюють у рідкий азот за температури мінус 196° C! При цьому хімічні реакції в організмі практично зупиняються. Заморожені тіла зберігають у спеціальних баках, схожих на гігантські термоси. В одному може поміститися 9−12 осіб. Учені запевняють: у такому стані біологічні тканини можуть зберігатися в «термосах» десятки мільйонів років.
Як, сподіваються, людина зможе «воскреснути»? Якщо тіло буде збережене цілковито, у нього запускатимуть мікророботів. Ті «ладнатимуть» пошкоджені клітини, тож пацієнт не лише оздоровиться, а й помолодшає. Якщо заморозять лише мозок, то зі стовбурових клітин виростять йому нове тіло — здорове. А пам’ять, мова, мислення збережуться.
Зірки влаштовують фальшиві похорони
На сьогодні розморожування людей — лише мрія. Та цілком досяжна, переконує лауреат Нобелівської премії Річард Смолл. Він стверджує, що такий «ремонт» і відновлення законсервованих клітин стане можливим через кількадесят років. Його колеги не настільки оптимістичні і прогнозують, що медики всього світу витратять на розробку технологій одне чи навіть два століття.
До речі, серед заморожених людей є і знаменитості. Зокрема комедійний актор і телепродюсер Дік Джонс. Ходять чутки, що на процедуру зважилися відомий мультиплікатор Волт Дісней і художник Сальвадор Далі. Але, як правило, відомі клієнти не вказують своїх справжніх даних і навіть влаштовують фальшиві похорони, щоб не піднімати навколо свого імені зайвого шуму.
Хоча сьогодні наука не дає жодних гарантій, що експеримент вдасться, й мозок людини навіть після успішної розморозки запрацює без порушень.