Світязь повертається у свої береги?
Туристичний сезон ще не стартував, але відпочивальники вже є
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/414719/svitiaz.jpg)
Найглибше озеро України — Світязь — торік катастрофічно обміліло. Вода відійшла на десятки метрів! Місця, які облюбувала малеча, до кінця літа перетворилися на величезні піщані береги. Сьогодні, коли літо у розпалі, багатьох цікавить, чи наповнився водою Світязь? Кореспондент «Високого Замку» зробила «вилазку» на відпочинок.
Офіційно відпочинковий сезон тут має розпочатися не раніше 1 липня. Та погода кличе до води, тож уже їдуть на Світязь не лише з усіх куточків Волині, а й зі сусідніх областей.
А як же ж вода, чи повернулася вона, запитаєте ви. Адже торік всі засоби масової інформації шокували повідомленнями про катастрофічне обміління водойми. На початку червня пройшли рясні дощі — і рівень води у Світязі зріс. Було, за день наповнився на цілі 4 сантиметри! Але все одно до торішніх берегів не дістає, значно мілкіше.
Чи загрожує Світязю зникнення? Це запитання я адресувала начальнику управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Валентину Кухарику. Розповів, що нині до вивчення проблематики обміління Шацького поозер’я (в яке входить 23 водойми площею 6338 гектарів) долучилась ціла плеяда найкращих спеціалістів.
— Створена спеціальна робоча група, до якої увійшли і працівники екологічної інспекції, і фахівці регіонального офісу водних ресурсів, і депутати обласної ради, і керівники агропромислового комплексу, — пояснив Валентин Іванович. — В Інституті водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України розроблено концепцію програми збереження Шацького поозер’я. На підставі цього документа вже відбулося засідання екологічного комітету у Верховній Раді, дано доручення для уряду та міністерств знайти змогу затвердити державну програму збереження Шацького поозер’я. Це дуже важливо. Адже з появою державної програми будуть виділені й кошти з державного бюджету. Справа рухатиметься швидше.
— Але що ж вплинуло на те, що озеро Світязь минулоріч так сильно обміліло? — цікавлюся.
— Головний чинник — кліматичні зміни: мала кількість опадів та глобальне потепління. Друге — інтенсивне водокористування, особливо у пік туристичного сезону. Також впливає відсутність централізованого водопостачання та водовідведення, застаріла та неефективна меліоративна система… Щодо останньої, то нині ведеться мова про можливість її перетворення з осушувальної на зволожувальну, аби відновити болота, — провести ренатуралізацію земель. Коли є болото, тримається вода, є ґрунтові води. А озеро Світязь — карстового походження, воно наповнюється за рахунок підземних вод, — пояснює Валентин Кухарик.
І додає, що погано на ситуацію, яка склалася, впливають забудова водоохоронних зон, облаштування самовільних ставків та копанок:
— Зроблено ще один важливий крок — замовлено в Інституті меліорації Національної академії наук дослідження впливу на Шацькі озера Хотиславського кар’єру, що діє в Білорусі. Колись моніторинг вівся з допомогою контрольних свердловин, їх було дев’ять. Ми вже виділили кошти, щоб їх почистити та на їх основі робити аналіз, — впливає розробка Хотиславського кар’єру на рівень води на Світязі чи ні.