«Як до мене тоді притулилася, так ми вже 70 років разом»
Дарія та Олександр Осипчуки відзначили платинове весілля
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413404/img5242.jpg)
У родини Осипчуків на час карантину випав потрійний ювілей — 95 років від дня народження Олександра Павловича, 90 років виповнилося його дружині Дарії Романівні. Та найзнаменніша дата їхнього спільного життя — 70-річчя шлюбу! 24 лютого 1950 року Дарія і Олександр присягнули одне одному на вірність і вічну любов…
Вони знаються мало не з пелюшок, оскільки були сусідами у селі Оришківці Лановецького району, що на Тернопільщині. Пані Дарія була найкращою подругою рідної сестри свого майбутнього чоловіка. Але тоді між ними не було жодної симпатії. Дівчата бігали одна до другої у гості, разом готувалися до уроків, розповідали одна одній дівочі таємниці… Так тривало доти, поки Олександр не повернувся з армії.
— Не хочу розповідати про жахіття війни, яке ми пережили, бо про це я вже розповідала своїй улюбленій газеті «Високий Замок», яку передплачуємо понад 20 років, ще десять років тому, коли ми святкували діамантове весілля, — розповіла журналістові «ВЗ» Дарія Романівна. — Олександра забрали до війська, і служив він у Німеччині, а я працювала для фронту — ми вирощували збіжжя. Не хочу повторюватися, бо мені це болить.
Через війну Олександр не довчився у гімназії. 1948 року, коли Дарія відсвяткувала 18-річчя, трапився випадок, який і став початком їхнього кохання. Пан Олександр відпроваджував товаришку Дарії додому, а дівчина мешкала на хуторі. Коли повернувся, побачив Дарію, яка з родиною саме була на подвір’ї.
— Я подобалася багатьом хлопцям, але до жодного з них не мала симпатії, — каже Дарія Романівна. — Між нашим обійстям і Олександровим був перелаз, і через той перелаз він зайшов на наше подвір’я. Розговорилися, він сів на той перелаз, взяв мене за руку, я сіла поруч і притулилася до нього.
— От як до мене тоді притулилася, так ми і досі разом, — сміється Олександр Павлович.
Про те, що Олександр стане її чоловіком, Дарія Романівна зрозуміла також саме у цей момент. Хоча її батьки не були у захопленні від вибору доньки, бо мріяли, щоб зять був із заможної родини, приїхав свататися на власній бричці. У ті роки було всім тяжко. Від селян забирали землю, йшло так зване розкуркулення багатіїв. А бідним і так було сутужно.
Олександр поїхав до Львова, влаштувався на роботу у геологоекспедицію і паралельно здобував освіту. На цьому підприємстві і відпрацював 47 років.
— Щосуботи приїжджав до мене, — усміхається пані Дарія. — Так тривало два роки. А 24 лютого 1950 року ми одружилися. Мені було 20 років, а йому 25. Гучного весілля не гуляли, зібралася в хаті лише родина. Перший день у мене святкували, а наступного — у чоловіка. На жаль, ані мого тата, ані батька чоловіка уже не було на цій землі. А весною я приїхала до чоловіка до Львова і влаштувалася на роботу на «Мехсклозавод». Мене взяли у відділ кадрів. А ще вирішила довчитися.
На «Мехсклозаводі» Дарія Романівна працювала 47 років. Не була членом партії, хоча на той час без партійного квитка просунутися кар’єрними сходами було складно. Однак керівництво заводу з великою повагою ставилося до Дарії Осипчук, і коли сказала, що йде на пенсію, не хотіли її відпускати.
— 70 років шлюбу пролетіли як один день?
— Ми прожили життя дуже тяжке, але дуже щасливе, — каже пані Дарія. — У нас є син і донька, онук з дружиною, яка для нас стала рідною, і двоє правнуків. Нашій правнучці Єві виповнився 21 рік, а її батькові — нашому внукові — у жовтні буде 45 років. Ще одному нашому правнуку Станіславу лише десять років.
— А ви часто сварилися?
— Ми ніколи не сварилися. От я вам зачитаю, що нам з нагоди ювілею написав мер Львова Андрій Садовий: «Ви показуєте, як важливо разом радіти, разом сумувати, разом переживати великі та незначні події, разом цінувати щоденні дрібниці життя, любити одне одного». Іноді траплялися випадки, коли я його запитувала, чому маю робити тільки так, як він сказав? Але погоджувалася, казала: нехай буде по-твоєму. Однак робила так, як вважала за потрібне.
— Ревнували одне одного?
— Ніколи. Я не давала приводів, і чоловік також. Ми довіряли одне одному завжди. Я завжди була активісткою, мене призначили головою жіночої ради, опікувалася двома садочками, сиротинцем у Брюховичах. За добру громадську роботу могла отримати туристичну путівку за кордон. Колись це було дуже проблематично. Я їхала завжди сама, бо таку путівку на сім’ю не давали. Але між нами з чоловіком ніколи не було підозр чи недомовок. Чоловік також щороку їздив у Крим.
— Який секрет щасливого шлюбу?
— Якщо, не дай Боже, є біда, її треба переживати разом. Радіти чомусь треба також разом. Тоді буде щастя у шлюбі. А ще разом вірити, що біда швидко мине і настане новий світлий день.
— Якщо на душі було неспокійно, до кого йшли за порадою — до чоловіка чи подружки?
— Тільки з чоловіком. У мене є подружка ще з заводу. Вона мало не щодня мені телефонує, розмовляємо про все на світі, але про найсокровенніше могла розповісти тільки чоловікові. І поради також просила лише у нього. Пригадую, було у нас засідання жіночої ради. І кожна жінка навперебій розповідала про свого чоловіка — хтось хвалив, хтось, навпаки, бештав. А я мовчала. Коли мене запитували, чого нічого не кажу про свого, я лише знизувала плечима: «А що буду розповідати? Він у мене дуже добрий. Більше не маю що сказати». І тодішня голова жіночої ради сказала: «Тому що ти добра».
— Я також на роботі не особливо розповідав про свою родину, — долучається до розмови Олександр Павлович. — Хлопці часом зберуться і починають: а моя така, а моя сяка. У мене такої звички ніколи не було. Бо чого маю перед кимось розповідати про свою сім’ю?
— Олександру Павловичу у березні виповнилося 95, а вам, Даріє Романівно, у квітні — 90. Може, знаєте секрет довголіття?
— Знаємо. Одним з секретів є те, що не знаємо смаку жодного алкоголю. Понад шість років тому відмовилися від споживання свинини. Хоча раніше самі робили ковбасу, до складу якої входила свинина, і самі її запікали. І не треба забувати, що до лікарів на огляд треба ходити двічі на рік — навесні і восени. Здати всі аналізи, проконсультуватися з медиками. І, безперечно, ще одним секретом довголіття є добрі діти. У нас є дочка Неоніла і зять Станіслав, але ми його ніколи зятем не називаємо, а тільки сином. Дружина нашого онука Віталія — наша внучка Інна. Усі вони — наші. Вони до нас ставляться дуже добре, люблять нас, допомагають і тішаться, що ми у них є. Коли дзвонять і питають про здоров’я, завжди кажуть, що нас люблять. І це — велике щастя. А ще у нас є названа дочка, яка 45 років йде з нами життєвою дорогою. І хоча їй вже 70 років, вона ще й досі працює у поліклініці і любить нас як рідних. Це наша медсестра Марія Звір. Називає мене мамою Дарою. Знає, що і коли нам принести, стежить, щоб ми якомога більше рухалися. Не просить, а наказує, щоб ми два рази на день двічі зійшли з третього поверху донизу і піднялися вгору. І не уявляю свого життя без сватів моєї доньки.
— Під час карантину до вас приходили?
— Ми з дружиною виходимо тільки на подвір’я. А діти нам все приносять до хати. Приходить наша названа донька Марічка, але ми самі виходимо на вулицю за продуктами. Цього року Великдень і наші ювілеї не вдалося разом відсвяткувати.
— Ви пройшли чималий життєвий шлях. Чи варто боятися старості?
— Не треба. Її треба гідно зустріти і гідно проживати. І постійно трудитися. Наша внучка каже: прийду помити вікна. А я не погоджуюся. Знаю, що робитиму це значно довше, але хочу їх помити сама. Сама прибираю, готую їсти, перу і прасую. А діти ображаються, бо хочуть допомогти. Ну як це — внучка буде робити, а я буду сидіти в кріслі і дивитися на неї? А потім що? Так мине трохи часу, і я не зможу встати. Поки можу, буду все робити сама.