Коронавірус загущує кров
На розтинах патологоанатоми спостерігають у легенях померлих не класичну картину пневмонії, а множинні тромботичні ураження
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413038/10048051924648646138253295933966325557755904n.jpg)
Приблизно у 30% пацієнтів з важким перебігом Covid-19 недуга ускладнюється тромбозами різної вираженості і локалізації — від мікротромбів у капілярах, які викликають шкірні прояви недуги, до легеневої тромбоемболії. Це — загальні дані по країнах Європи.
Британські медики кажуть, що ця цифра є заниженою — тромби виявляють у кожного другого важкого хворого. Патологоанатоми підтверджують спостереження колег, які займаються лікуванням «ковідних» хворих: на розтинах спостерігають у легенях померлих не класичну картину пневмонії, а множинні тромботичні ураження на тлі обширного запалення.
«Будь-які важкі процеси в організмі (різні види шоку, важкі травми, бактеріальний сепсис. — Авт.) впливають на систему згортання крові, викликаючи т. зв. ДВЗ-синдром (дисеміноване внутрішньосудинне згортання), що, своєю чергою, загрожує розвитком поліорганної недостатності і, відповідно, смертю, — каже к.м.н., професорка кафедри терапії Української військово-медичної академії Мар’яна Селюк.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/05/selyuk.jpg)
— У випадку з Covid-19 ДВЗ-синдром виникає частіше, ніж при інших вірусних інфекційних захворюваннях (за спостереженнями медиків з різних країн, ДВЗ-синдром розвивався на четверту добу захворювання у 70% померлих. — Авт.). Загущення крові і, відповідно, поява дрібних кров’яних згустків може призвести до блокування кровопостачання життєво важливих органів — не тільки легень, а й серцевого м’яза чи головного мозку. Ось чому пацієнтам з Covid-19, особливо тим, які мають супутні серцево-судинні патології, лікарі, керуючись відповідними протоколами, призначають антикоагулянти (лікарські препарати, які гальмують процес згортання крові. — Авт.). Звісно, не всім, бо певні захворювання печінки і нирок слугують протипоказанням до застосування цих ліків. Аспірин, який на регулярній основі приймають хворі з кардіопатологіями, у цій ситуації не працює. Йдеться про інші препарати".
Гіперкоагуляція нерідко є… єдиним симптомом коронавірусної інфекції. Пацієнта госпіталізують з інфарктом міокарда чи інсультом, а при проведенні тесту на SARS-CoV-2 з’ясовується, що людина інфікована цим вірусом, і з великою ймовірністю саме активність цього вірусу і призвела до таких наслідків. Як повідомляють американські ЗМІ, відколи почалася пандемія, кількість пацієнтів, молодших 40 років, які поступають у стаціонари зі серцево-судинними проблемами, зросла… у сім разів! Лікарі б’ють на сполох: це — не випадковість і не наслідок того, що люди перебувають у стані хронічного стресу, а тому «серце у них не витримує».
Ще одна небезпека, яка чигає на хворих (особливо на молодих, які до того, як захворіти на Covid-19, на здоров’я не скаржились), — цитокіновий шторм. Як пояснює Мар’яна Селюк, вірус проникає не лише у клітини легень, а й клітини серця, кишечнику, нирок, печінки (ось чому «ковід» некоректно порівнювати із грипом та іншими ГРВІ). Збудник може тижнями поширюватися організмом, захоплюючи нові клітини і уникаючи при цьому імунної відповіді. Коли імунітет «усвідомить» ступінь ураження, його реакція може виявитися надто бурхливою. Імунна система починає синтезувати цитокіни — молекули, які активують запалення, покликане стримати і знищити вірус. Але ці молекули синтезуються у надмірних кількостях, тож запалення виходить з-під контролю…