«Рятував під час операції 90-річну жінку, а її п’яний син мене побив...»
Як захистити лікарів від фізичного насильства з боку неадекватних пацієнтів та їхніх родичів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405364/alko.jpg)
Найближчого понеділка, 3 лютого, у Стрийському міськрайонному суді відбудеться засідання у кримінальному провадженні, потерпілими в якому є… хірург і анестезіолог місцевої лікарні. Обох медиків тяжко побив 47-річний житель села Бані Лисовицької (назвемо його Миколою). Цей чоловік, як мовиться, мав би цілувати руки людям у білих халатах. Лікарі витягували з того світу його стареньку матір, попри складність випадку, продовжили їй життя майже на два місяці. Але син 90-річної пацієнтки покалічив їх. Причина чорної невдячності — горілка…
Того дня у Стрийську лікарню близько 13-ї години зі села під Моршином сусіди привезли літню жінку у вкрай важкому стані. Була підозра на внутрішню перфорацію — щось там розірвалося у животі. Ургентний випадок — ніяк не можна чекати, дорога кожна хвилина! Консиліум лікарів вирішив негайно оперувати. Підозра підтвердилася: розрив товстого кишківника. До того ж виявили кілька пухлин. Три години тривала операція. Хірурги роблять свою справу, а анестезіолог Василь Козич неймовірними зусиллями «тримає» тиск, який падає. Бореться за життя старенької. Разом з колегами таки вирвали жінку з лабет смерті. Підключивши систему штучного дихання, з операційної перевели пацієнтку у реанімацію, де продовжили за нею нагляд…
Після завершення цього складного робочого дня, десь о 20.10, Василь Федорович почав збиратися додому. А в цей момент в ординаторську влетів нетверезий син недавно прооперованої — і давай анестезіолога бити. Кулаками гатив по голові (комп'ютерна томографія згодом показала перелом лицьової кістки), один удар спрямував у ліве око. Присутні у кімнаті черговий лікар, три медсестри й дві санітарки зчинили крик. А розбійник давай ганятися і за ними. Лупить ногами по дверях і як навіжений кричить: «Вони тут нічого не роблять! Тільки п’ють і сексом займаються, а мама моя помирає!».
Заспокоювати буйного Миколу намагався хірург Мирослав Піняк, який саме заступав на зміну. Каже: «Чоловіче, чого ти бігаєш-кричиш? — тут лежать тяжкі хворі після операції…». Хуліган ударив кулаком в обличчя і його — аж виламав зубний протез. Лише коли за сигналом тривоги прибули медики з інших відділень і наряд поліції, Миколу скрутили.
Як повідомила кореспонденту «Високого Замку» речниця Стрийського райвідділу поліції Ольга Марцинюк, за фактом грубого порушення громадського порядку слідчі відкрили кримінальне провадження — за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 296 Кримінального кодексу України (хуліганство). Громадянинові, якого звинувачують у цьому, було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Воно карається штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (8,5−17 тис. грн), або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років.
Що ж змусило сина 90-річної жінки розпускати кулаки у лікарні?
Багато що прояснила фраза односельця, який провідував цю жінку після операції. Перепрошуючись перед медиками, казав: «Той Микола — неадекватна людина, через нього тато з мамою мають біду все життя. Як напивався — батьки від страху спали у стодолі…»
Більше інформації про хулігана ми отримали у Бані Лисовицькій. Люди розповідали: Микола — першокласний водій. Може добре їздити хоч на тягачі з причепом, хоч на автобусі, хоч на «Мерседесі». Без проблем здатний добратися хоч в Африку. Як тверезий — нормальна людина. А як тільки вип’є — «планка падає», стає звіром. Не раз до нього викликали поліцію. Нещодавно розбив машину. Безпробудно п’є, «не просихає» ще від того інциденту в лікарні. Лише кілька днів тому перестав — прийняв чотири крапельниці, щоб вивести з організму алкоголь.
Як виявилося, Микола — єдина дитина у своїх батьків. І, що називається, пізня. Покійна мати (померла у середині січня) народила його у 40 років. Микольцьові тато з мамою догоджали чим тільки могли, мав усе, що хотів. Вседозволеність зіграла погану службу — син став неконтрольованим. Це відчули на собі і стрийські медики. Через два місяці після содіяного хуліган навіть не додумався попросити у них пробачення…
Василь Федорович Козич, за плечима якого 40 років медичного стажу, через неадеквата із Бані Лисовицької «відлежав» не один день. З допомогою всяких мікстур і мазей робив усе, щоб швидше стати у стрій. На його повернення з нетерпінням чекали у Стрийському пологовому будинку (там його основне місце праці) і у райлікарні, де працював на пів ставки (бо з кадрами сутужно). Під час розмови з нами анестезіолог cказав: «Я тому чоловікові рятував маму, а він мене побив». І з іронією додав: «Депутата у нас не мають права бити. А от медика, виявляється, можна…».
Коментарі для «ВЗ»
Людмила Гера, голова профкому Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
У нашій роботі прояви насильства трапляються щодня. Щодня, у будь-який час доби, працівники служби екстреної допомоги виїжджають на так звані вуличні виклики — коли не знають, до кого саме їдуть. Прибуваємо до осіб, які ведуть асоціальний спосіб життя, зловживають алкоголем, перебувають у стані наркотичного сп’яніння. Від них можна чекати чого завгодно. Загроза для життя моїх колег виникає і в разі виїзду на дорожньо-транспортні пригоди — у бригади медиків, які рятують постраждалих, можуть в’їхати інші машини. Стикаємося і з неадекватною поведінкою тих людей, які обурюються, що медична бригада їхала до них «занадто довго». Але ця затримка не залежить від самих медиків. Вона — через невпорядкований рух на дорогах, їх незадовільний стан, блокування руху карет «швидкої допомоги», відсутність освітлення і маркування будинків, що не дає змоги швидко знайти потрібну адресу. Причина затримки і у захаращеності під’їздів, через які неможливо добратися до місця виклику. У підсумку — медики зазнають не тільки психологічного, а й фізичного насильства.
Ірина Микичак, директор департаменту охорони здоров’я ЛОДА у 2017−2019 роках (медичний стаж — 35 років)
Найперше треба підвищувати особисту культуру людей. Виробляти у них шанобливе ставлення до медиків, зрештою, як і до праці будь-кого іншого. Йде руйнація авторитету людей нашої професії. На сто медиків може бути один, який заплямував білий халат, але його болото лягає на всіх… Колись наші бабусі-дідусі до священників, вчителів і медиків ставилися з величезною шаною. Це були «найважливіші» люди у селі чи місті. Ніхто б не додумався підняти руку на того, хто прийшов рятувати іншого. У всі часи — у цивільному житті, на війні, у в’язниці, незалежно від кольору влади, медик має бути особою недоторканою. А тепер ображання лікаря для декого стали звичною справою.
Для боротьби з «антимедичними» хуліганами пропонують у машинах «швидкої допомоги» встановити «тривожну кнопку». Це доволі непросто. Щоб поставити «маячок» у «швидкій», треба брати різні дозволи. І це — не дешеве задоволення. А у нас навіть на спецодяг немає коштів. Єдина «зброя» медика — стетоскоп…
Андрій Варава, директор адвокатського бюро «МЕД-адвокат» (24 роки стажу у сфері охорони здоров’я)
Інцидент у Стрию є протиправним. До того ж, маємо справу з випадком виробничого травматизму, порядок розслідування якого прописано у постанові Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р., № 337. У Класифікаторі подій, причин, які призвели до нещасного випадку, йдеться про «навмисне вбивство або травму, заподіяну іншою особою» (пункт 14).
Такі випадки — непоодинокі. Тактика захисту потерпілих медиків у таких справах передбачає:
— розслідування такого нещасного випадку на виробництві, визнання такого травматизму працівника як виробничого;
— вирішення питання про кримінальну відповідальність особи, яка заподіяла тілесні ушкодження;
— вирішення питання про відшкодування матеріальної та моральної шкоди потерпілому.
Така тактика захисту потерпілого виправдана, бо:
1) людина, яка підняла руку на лікаря, повинна відчути весь тягар відповідальності. У такий спосіб усувається повторність таких випадків (так зв. спеціальна превенція);
2) суспільство повинно знати всю повноту відповідальності за такі дії. У такий спосіб кожний громадянин може уявити для себе всі негативні наслідки за подібні дії (так зв. загальна превенція).
3) працівник, якому заподіяно травму на виробництві, має більші соціальні та правові гарантії для продовження своєї професійної діяльності, ніж працівник, щодо якого не зафіксовано відповідний випадок виробничого травматизму.
Приховування виробничого травматизму, однозначно, не на користь працівника. Усі фізіологічні прояви травми далеко не закінчуються з днем, коли працівникові «закрили лікарняний». Вони можуть проявитися з часом. І у випадку, якщо виробничий травматизм належним чином не зафіксовано, працівник залишиться сам на сам зі своєю проблемою. Керівник, який в таких умовах просить/вмовляє працівника не оформляти виробничий травматизм, діє винятково у власних інтересах, ігноруючи інтереси працівника.
У ситуації, коли у лікаря виникла потреба захищати свої права в юридичній площині, йому необхідно звертатись до адвоката, який спеціалізується на таких питаннях. Лише професійна правова допомога є гарантією захисту його прав.