Пані Стефа: «Хочу зберегти давні родинні переписи Львова і Галичини»
За кілька днів перед Різдвом удома завжди рух: хтось тре мак на кутю, хтось ліпить вареники, вночі тихенько булькає в баняку холодець...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/403604/pani-stefa.jpg)
Пані Стефою Маріанна назвалася на згадку про своїх бабусь, Стефаній, і поставила перед собою велику мету — зафіксувати та згодом систематизувати давні родинні переписи зі Львова і Галичини; зібрати бібліотеку старих куховарських книжок, пройти шлях традиційних тутешніх продуктів та страв від з’яви і дотепер… Це спроба зазирнути у те, якою могла б бути наша кулінарія, якби не радянська окупація. Відома львівська ґаздиня охоче розповідає, як зустрічали Святвечір у її родині, як святкували Різдво.
— За кілька днів перед Різдвом удома завжди рух: хтось тре мак на кутю, хтось ліпить вареники, вночі тихенько булькає в баняку холодець…
Стіл застеляємо білим обрусом, під який кладемо сіно, на кути стола кладемо зубчики часнику, ставимо колач і запалюємо свічку. А ще завжди накриваємо стіл на одну особу більше — для душ померлих, які прийдуть до нас за стіл, або для випадкового подорожнього.
Вечерю починаємо з молитви і ділимося кутею. Після цього вітаємо одне одного з Різдвом і колядуємо «Бог предвічний» — улюблену колядку нашої родини. Дідусь ще кидав кутю до стелі: якщо прилипла, отже, рік буде вдалим. Кутю ми робимо густою. Замочену з вечора пшеницю варимо і заправляємо добре втертим маком, медом, січеними горішками і запареними родзинками. Часом додаємо терту цедру з цитрини для запаху. Густину і солодкість регулюємо узваром. На кожному галицькому столі на Святвечір є вареники з картоплею і капустою, шухи — салатка з буряків і грибів, пісні голубці з квашеної капусти і тертої картоплі з мачанкою з грибів, салатка зі синьої капусти, з оселедцем і фасолькою.
Тож гайда готуватися до Різдва по-галицьки. Найщиріші вітання читачам «ВЗ» від пані Стефи, яка цьогоріч святкуватиме його в далекій Америці.
Колачі
До Святвечора у родині неодмінно пекли колачі.
З розрахунку на один колач треба взяти літр борошна для розчини, 50 грамів дріжджів, ложку цукру і молока стільки, щоб розчина була як густа сметана. Як вкисне, додати добре втерті жовтки з розрахунку: 4 жовтки на колач, додати третину шклянки розтопленого масла, трошки солі, трошки цукру і, підсипаючи борошно, місити тісто. Тісто місити так довго, щоб відставало від рук, потім накрити серветкою і поставити в тепле місце, щоб підійшло. Як підійде і почне тріскатися, вибрати на стільницю, поділити на 3 або 4 частини, заплести косу, покласти в бритванку і знову дати вирости. Перед випіканням колач легко змастити яйцем і посипати маком. Випекти в гарячій рурі до брунатної шкірочки.
Салатка з червоної капусти, з оселедцем і фасолькою
На перший погляд в цій салатці нічого особливого, але щоразу коли ми з мамою розмовляємо про кухню — галицьку, львівську чи нашу родинну — завжди згадуємо про неї. Здається, що її в нас в родині робили завжди — моя мама, бабуся, прабабуся, і всі ми її любимо. Це наша родинна традиційна салатка — скільки себе пам’ятаю, завжди її робимо на Святвечір:
Червона капуста твердіша, ніж біла, тому її тоненько нашаткувати і ошпарити солоним окропом. Я деколи просто тру капусту на грубій тертці, і тоді просто солю і скроплюю цитриновим соком. Це швидше, але структура салатки не така гарна. Вже спарену капусту заправити сіллю, цукром і цитриновим соком та гарно вим’яти. Цибульку нарізати на тоненькі пів кільця і дом’яти до капусти. Оселедець (філе) почистити від шкірки і нарізати на шматочки. Яблуко натерти на грубій тертці. Заздалегідь зварену фасольку відцідити від юшки. Фасольку варто було брати білу, бо вона ніжніша, але я мала тільки чорну. В мисці з’єднати усі компоненти і заправити олійкою.
Ґуґлі з коропа в ґаляреті
А цей перепис може бути гарною ідеєю, якщо на Святвечір хочеться чогось цікавішого, ніж просто підсмажена рибка.
Великого коропа вительбушити, почистити від луски, відрізати голову, плавці та хвіст, зняти шкіру, з костей зняти м’ясо.
М’ясо кілька раз перемолоти, додати намочену в молоці черству булку, збите яйце, посолити, поперчити і вологими руками виробити кульки завбільшки як волоський горіх. Також фарш можна приправити додатками до смаку, наприклад, додати натертої на тертці цибулі, присмачити розмарином чи кмином. Варити ґуґлі треба на парі: для цього поставити на баняк з киплячою водою сито, розкласти на нього кульки і накрити покришкою. Готуються вони швидко — 15−20 хвилин.
Тим часом голову, луску, плавці, хребет і шкіру риби скласти в щільний марлевий мішечок, додати моркву, корінь та зелень петрушки і цибулю в лушпині та зварити небагато юшки. Цибулю для юшки варто припекти на сухій пательні або над газом — буде цікавіший смак. Хто любить, можна додати пастернак або селеру. Зварену юшку відцідити через сито, посолити та поперчити на смак. Якщо риба була велика, то така юшка сама застигатиме як студенець, а якщо ні — можна додати желатину. На напівглибокий таріль викладаємо вистуджені ґуґлики, прикрашаємо звареною морквочкою, листочками петрушки й акуратно заливаємо юшкою. Ставимо в холодильник для застигання.
Смакує ця страва зі сосом з натертого хрону, заправленого оцтом, цукром і сіллю. Також можна зробити домашній майонез із жовтка, гірчиці, олії, оцту, цукру та солі.
Якщо ж вам не хочеться бабратися з коропом і його остями, то можна взяти іншу рибу, скажімо, жовтоперого тунця, — його м’ясо дуже гарно смакує, а остей менше, і їх легко вибрати. Його також можна запекти з цитринкою і зелениною.
Особливий різдвяний борщ з вушками
Такий борщ їсться хіба два рази на рік: на Святвечір і Йордан (доїдання зі сметаною наступними днями не рахується). Скільки літ живу, а не знаю, чи люблю більше борщ, чи вушка — в нас завжди велася запекла боротьба за кількість вушок у борщі.
Для правдивого різдвяного борщу потрібно: жменя сушених білих грибів, 2−3 більші буряки, 3−4 картоплини, 1 велика морквина, 2 цибулини, пів селери, корінь петрушки, сушена зелень, горошини чорного перцю, бубковий (лавровий. — Ред.) листок, сіль і цукор — до смаку, олія.
Гриби з вечора промити і замочити у воді. На ранок воду злити, ще раз переполокати гриби, кинути у великий баняк, посолити і зварити. Як закипить, зняти піну. За яких 40 хвилин варіння грибів кинути цибулину в лушпині, корінь петрушки, селеру. Коли гриби зваряться, вийняти все на тарілочку і ще відлити в горня трохи грибового росолу. Цибулю, селеру і петрушку викинути. Буряки зварити окремо в шкірці. Також буряки можна спекти в рурі. Для того їх треба добре помити, загорнути у фольгу і пекти в не дуже гарячій рурі години 1,5−2. Потім їх вистудити, почистити і потерти на грубій тертці. Потерти моркву на грубій тертці і трошки підсмажити на олії. Кинути в грибовий росіл підсмажену моркву, через 5 хвилин — картоплю, розрізану на чвертки. Посолити трошки, додати горошинки чорного перцю. Тим часом одну цибулину дуже дрібно нарізати і засмажити до прозорого на олії. Додати чайну ложечку цукру. Коли картопля буде майже готова, кинути натертий буряк і засмажену цибульку. Як закипить, долити перецідженого бурякового квасу і додати щонайменше 1 чайну ложечку цукру.
Скільки квасу? На смак… Має бути не занадто квасним, але квасність має дуже чітко відчуватися на фоні загальної композиції. Також варто пам’ятати, що за якийсь час картопля вбере зайву квасність і смак стане м’якшим.
Тільки-но закипить, кинути бубковий листок, сушену або свіжу зеленину, накрити покришкою і вимкнути. Має настоятися бодай кілька годин. Тим часом можна зліпити вушка. Гриби, які варилися до борщу, змолоти або нарізати дрібненько, додати смаженої цибульки, посолити й поперчити. Зробити маленькі варенички і зліпити кутики між собою. Зварити в добре посоленій воді і підсушити на стільниці. Поскладати до миски і трошки змазати олією, щоб не злиплися.
Пампушки терті
«Терті» — тому що розтираємо масло, цукор і жовтки.
1 кг муки, 1 паличка дріжджів (100 г), пів літра молока, пів пачки масла, 150−200 г цукру (залежить, чи хочете солодші чи прісніші), пів чайної ложечки солі, пів келішка горілки або 2 ложки спирту, 8−10 жовтків (або 8 жовтків і 2 цілі яйця), ванільний цукор, стерта цедра цитрини чи помаранча.
Розтерти масло з цукром до білого, додавати по одному жовтку і втирати, щоб цукор розчинився, додати ванільний цукор і цедру. Дріжджі розвести теплим молоком, дати ложку цукру і кілька ложок муки — дати розчинитися Пересіяти муку у велику миску, додати розчину, що забродила, і терті жовтки з цукром, посолити, додати горілку і вимісити тісто. Має вийти м’яким, але відставати від рук. Поставити миску з тістом у тепле місце, щоб росло, накрити рушником. Ходити на пальчиках.
Я роблю пампушки так: розтачую шар тіста, потім вирізаю шклянкою кружальця, ставлю на середину начинку і накриваю другим кружальцем, і потім зліплюю за периметром. Або — розтачати пласт тіста — на половині розкласти «квадратно-гніздовим способом» начинку, наприклад, вишеньки, накрити другою половиною тіста, і шклянкою повирізати пампушки.
Як підійде вдвоє за об’ємом — обім’яти і робити пампушки. Зроблені пампушки розкласти на стільниці, накрити і дати ще раз підрости, і аж тоді смажити. Якщо не дати вирости — будуть засильно рости під час смаження і можуть тріскатися.
Перед смаженням здмухніть з кожної пампушки зайву муку, особливо знизу — тоді в баняку буде менше чому горіти.
Смажити пампушки треба в добре розігрітій олії (180°С), але вогонь під банячком має бути невеликим. Банячок для смаження має бути досить широким і бажано з грубим дном, під дно добре поставити розсікач, щоб нагрівання було рівномірне. В баняк з олією додати моркву, розрізану поздовж навпіл — вона забиратиме на себе всю сажу. Пампушків на один сеанс смаження має бути стільки, щоб вони вільно плавали і мали місце ще трішки вирости.
Опускати в олію пампушки треба тою стороною, що росла (верхньою), відразу накрити покришкою на 2−3 хвилинки, а як підсмажаться з одного боку, то відразу, перевернути і вже не накривати.
Посмажені пампушки виймати на тацю, застелену паперовими рушничками, щоб забрати зайву олію. Посмажені і вистуджені пампушки припудровуємо «цукром-пудром».
Найбільше я люблю пампушки з рожею або вишнею. Але колись мене частували пампушком з (!) бананом — і це божественно. Тому не бійтеся експериментувати.
Ну, і «правильні галицькі пампушки» мають білі пасочки на талії.
Підготувала Олена Петрик
Збережено лексику і стиль пані Стефи