На ранніх стадіях – жодних симптомів…
Аби вчасно виявити рак передміхурової залози, лікарі закликають чоловіків здавати аналіз крові на ПСА – простат-специфічний антиген. Це безкоштовно!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401261/prostata.jpg)
У листопаді в багатьох країнах світу триває акція «вусопад». Чоловіки перестають голитися та відрощують вуса, — щоб привернути увагу суспільства до проблеми раку простати, захворюваність на який кожного року зростає. Україна — не виняток. «Раніше протягом року виявляли кількадесят випадків. Тепер — не менш півтисячі», — каже генеральний директор Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Ігор Ковальчук.
За останні 10 років рак передміхурової залози у структурі захворюваності на онкопатології серед чоловіків перемістився з 5-ого на 2-е місце і поступається лише раку легенів. За смертністю від онкозахворювань серед представників сильної статі також посідає 2-е місце.
На ранніх стадіях рак простати має безсимптомний перебіг. Не турбує ані біль, ані дискомфорт під час сечовипускання. Розпізнати проблему можна лише за результатами аналізу на ПСА (простат-специфічний антиген). Чоловікам, яким уже виповнилося 50 років, здавати його профілактично треба один раз на рік. За словами онколога-уролога-хірурга Сергія Ковальчука, аналіз в ідеалі здається натще, а якщо це неможливо — потрібно бодай 3−4 години перед його здачею утриматися від їжі, особливо жирної, оскільки вона може викривлювати показники. Результати будуть готовими за 1−2 дні, і якщо вони не покажуть норми, пацієнта скерують на дообстеження, зокрема КТ та МРТ. Здати аналіз на ПСА в онкоцентрі можна безкоштовно за адресою вул. Гашека, 2-а, поліклінічне відділення (звертатися в 11 кабінет). У приватних лабораторіях за нього доведеться викласти 155−160 гривень.
Особливо пильними треба бути тим, у кого у найближчих родичів (батька, брата, дядька, дідуся) діагностували цю патологію. «Пік захворюваності припадає на 60−70 років, але рак простати нерідко діагностують у 50-річних чоловіків та навіть молодших. Не варто чекати появи симптомів, бо якщо з’являться, це означає, що хвороба перейшла у пізню стадію», — застерігає Ігор Ковальчук.
«Європейські колеги підрахували: лікування раку передміхурової залози на І-ІІ стадії обходиться у 15 тисяч євро, на ІІІ-IV — у 150 тисяч. На ранніх стадіях пацієнту проводять роботизовану радикальну простатектомію (високоефективний новітній делікатний метод видалення ураженої раком простати. — Авт.). На пізніх доводиться вдаватися до „важкої артилерії“ — гормональної, хіміо- та променевої терапії. Таке лікування — надзвичайно дороге, тривале і дозволяє продовжити життя хворому лише на рік чи максимум два», — зауважує завідувач онкоурологічного відділення онкоцентру Юрій Дійчук.
Акція «Дні профілактики онкозахворювань статевої сфери у чоловіків Львівської області» проводиться вже вдесяте. Торік протягом двох тижнів (поки тривала акція), аналіз на простат-специфічний антиген здало понад дві тисячі чоловіків. Рак діагностували у 59 осіб. У трьох — на ранніх стадіях, що дозволило їм провести роботизовану радикальну простатектомію. 87 хворих скерували на дообстеження та лікування.
Акція триватиме до кінця листопада, але й пізніше можна буде звернутися у поліклінічне відділення онкоцентру та безкоштовно здати аналіз на ПСА.