Око за око
Виникнення багатьох офтальмологічних захворювань пов’язане зі спадковістю. Як зберегти гостроту зору до старості і уникнути сліпоти?
За даними ВООЗ, близько 285 млн людей у світі страждають від одного чи більше очних захворювань. «Якщо вас лякають такі хвороби, як катаракта, макулярна дегенерація, глаукома чи діабетична ретинопатія, рекомендуємо подбати про здоров’я очей вже зараз, оскільки у довгостроковій перспективі підтримувати зір буде дедалі важче», — застерігають експерти порталу IrisVision.com.
Здорове харчування = здорові очі
Їжа, збагачена вітамінами С та Е, цинком, лютеїном і омега-3 жирними кислотами, захищає орган зору від вікових захворювань, зокрема катаракти і макулярної дегенерації. Де шукати?
— зелених листяних овочах (шпинаті, листовій капусті);
— жирній рибі (лососі, тунці, сардині, макрелі);
— цитрусових фруктах (лимонах, грейпфрутах, апельсинах);
— нем'ясних джерелах білка (яйцях, горіхах, бобових).
Відмовтеся від тютюнопаління
Бракує мотивації, щоб кинути курити? А як вам перспектива уникнути катаракти, макулярної дегенерації та увеїту (на додаток до інших хвороб, які не розвинуться у вас через куріння, наприклад, раку легень?). Вчені стверджують, що ймовірність захворіти на офтальмологічні захворювання у курців зростає вдвічі, а то й утричі. Отже, обирайте, що для вас цінніше: зір чи сигарети?
Не забувайте про сонцезахисні окуляри
Правильно підібрані сонцезахисні окуляри — не просто модний аксесуар. Вони допомагають звести до мінімуму шкідливий вплив ультрафіолетового випромінювання на сітківку ока, що у перспективі дозволить уникнути катаракти, макулярної дегенерації і пінгвекулів (утворень жовтого кольору, що виникають з обох боків на кон’юнктиві у людей похилого віку). Пара якісних окулярів здатна заблокувати 90−100% UV-променів! А сьогодні у продажу можна знайти ще й контактні лінзи, які захистять ніжну сітківку ока від палючого сонця.
Увага! Якщо на роботі чи вдома ви піддаєтеся впливу шкідливих летких речовин або матеріалів, користуйтеся спеціальними захисними окулярами. Одягайте також спеціальні окуляри під час занять спортом (граючи у хокей, сквош або теніс). Так убережете свої очі від травм.
Уникайте тривалого перебування перед монітором комп’ютера чи екраном ґаджета
Крім болю у шиї, спині та плечах, довготривале «залипання» в екран комп’ютера чи смартфону може сильно зашкодити здоров’ю ваших очей, що проявиться перенапруженням і сухістю очей, туманністю та нечіткістю зору, неможливістю сконцентруватися на об’єктах, як перебувають на відстані від вас.
Якщо робота пов’язана з постійним напруженням зору:
— одягайте спеціальні захисні окуляри, призначені для роботи за екраном комп’ютера;
— регулярно проходьте профілактичні огляди в окуліста;
— подбайте, аби ваше крісло було зручним. Відрегулюйте його так, щоб стопи повністю лежали на підлозі;
— якщо відчуваєте сухість очей, частіше ними кліпайте;
— дотримуйтеся правила 20−20−20 (кожні 20 хвилин дивіться на 20 футів перед собою протягом 20 секунд). 20 футів = 6 метрам;
— робіть 15-хвилинну перерву кожні дві години. Не просто відірвіть погляд від монітора комп’ютера, а встаньте з крісла і походіть.
Регулярно відвідуйте окуліста
Очі — один із найбільш складних органів нашого організму. Розпізнати, приміром, глаукому не завжди може навіть сімейний лікар — не кажучи вже про людину без медичної освіти. Для правильної і вчасної діагностики необхідні відповідні фахові знання, професійний досвід та сучасне обладнання. Медики рекомендують проходити поглиблений огляд очей щонайменше один раз на два роки:
— тест на визначення далекозорості/близькозорості, пресбіопії (старечої далекозорості), астигматизму, при якому зображення через викривлення рогівки — розмите;
— тест на визначення координації обох очей;
— тест на здоров’я зорового нерва та визначення очного тиску з метою виявлення глаукоми;
— огляд із мікроскопом та зовнішній огляд очей перед і після розширення зіниці.
Проаналізуйте історію хвороб вашої родини
Виникнення багатьох очних захворювань тісно пов’язане зі спадковістю. Наприклад, якщо хтось із ваших близьких мав або має високий артеріальний тиск чи хворів/хворіє на діабет, це означає, що у вас є підвищений ризик виникнення офтальмологічних захворювань. Повідомте про це свого окуліста.
Не тріть очі
Багато людей має звичку терти свої очі ледь не кожної хвилини. Однак на руках повсякчас присутні бактерії, які можуть викликати різні інфекційні захворювання. Краще позбутися цієї нездорової звички, однак якщо вам це не під силу, подбайте про чистоту рук — частіше мийте їх з милом і користуйтеся дезінфекторами.
Купуйте якісну декоративну косметику
Хвороботворні бактерії живуть не лише на руках, а й на туші для вій і кінчиках олівця для очей. Намагайтеся не користуватися однією тушшю довше трьох місяців, а також не забувайте регулярно підточувати кінчики косметичних олівців. Надавайте перевагу якісним косметичним брендам.
Правильно користуйтеся контактними лінзами
Дослідження, проведене вченими Southwestern Medical Center Університету Техасу (Даллас, США) показало, що майже 85% людей, які використовують контактні лінзи, помилково думають, що вони правильно доглядають за ними. Наприклад, чистять їх різними підручними засобами: слиною, водопровідною водою, змащують дитячими олійками…
Уникайте сухого повітря
Якщо у вас у квартирі чи офісі пересушене повітря, це може погано впливати на здоров’я очей. Використовуйте зволожувачі повітря, аби ваші очі отримували достатню кількість вологи.
Висипляйтеся
Очі страждають, якщо сон — нерегулярний або людина взагалі не спить вночі. Достатня кількість сну гарантує, що очі добре відпочинуть, а ви — не відчуватимете напруження протягом дня.
Дотримуйтеся питного режиму
Для нормального функціонування тіло людини потребує достатньої кількості води. Дегідратація організму може також спровокувати сухість очей.
Користуйтеся лише своїм рушником
Бути великодушним — не означає ділитися власним рушником з іншими людьми, навіть найближчими, бо так ви наражаєте свої очі на ризик інфекційних захворювань, зокрема кон’юнктивіту.
Не зловживайте кавою
Замініть її краще зеленим чаєм. Так ви не лише наповните організм рідиною. Зелений чай є чудовим джерелом катехінів, які разом з іншими антиоксидантами (вітамінами С і Е, зеаксантином і лютеїном) допоможуть у боротьбі з низкою захворювань очей, включаючи катаракту.
Чим швидше звернетесь до лікаря, тим краще
50% хворих на глаукому не здогадуються про свою недугу. Тим часом зоровий нерв продовжує атрофуватися, і людина сліпне. Глаукома — причина № 1 сліпоти серед українців (за даними МОЗ України).
Як люди самі собі створюють проблеми із зором, які не можна вирішити (спостереження лікаря-офтальмолога, завідуючого офтальмологічним центром Олександра Тесленка):
— Багато років тому поставили діагноз (наприклад, катаракта), зір поступово знижується, не звертаємося до лікаря, бо думаємо: «Це — катаракта». Весь цей час інша, більш небезпечна хвороба (наприклад, макулодистрофія) завдає незворотної шкоди. Все — відновити зір неможливо, операції неефективні, йде боротьба за крихти зору, який залишився.
— «Мені поки вистачає, усі лікарі хочуть зробити мені операцію, я не хочу, і поки ще бачу». Коли «вже не бачу» — пізно. Одна з численних хвороб знищила шанси на відновлення зору.
— «Скільки мені того життя залишилося, нікуди не піду» — мікс перших двох варіантів. Не важливо скільки залишилося, важливо не провести ці роки у темряві і бути спроможними працювати, бачити світ навколо, обслуговувати себе.
— «Я ходила — мені нічого не сказали», «я капала — мені не допомогло», «все, більше нічого робити не буду» … Сходіть до іншого! Це ви обираєте офтальмолога і у кінцевому підсумку це ваша проблема, а не його. Це позиція людини, яка кидається під машину на переході, тому що «я правий».
Як зазначає у своєму блозі на Facebook Олксандр Тесленко, всі ці люди пізніше звертаються по допомогу до офтальмологів, але лікарі, на жаль, вже нічого не можуть вдіяти.
Як підкреслює фахівець, той, хто хоче зберегти здоров’я очей і зір, обов’язково повинен звернутися до лікаря, якщо
— зір знизився швидко (години, 1 день — 3 місяці);
— зір повільно, але неухильно знижується протягом більш тривалого часу;
— часто змінюється рецепт окулярів або контактних лінз;
— з'явилися блискавки, багато плаваючих мушок, смужок;
— з'явилися нерухомі плями в полі зору, прямі лінії, рядки букв спотворюються;
— почервоніння очей триває більше трьох днів;
— «щось виросло» на повіках або поверхні ока.