Не хлібом єдиним…
Хворі на мусять відмовитися не тільки від булок і тістечок, а й від магазинних йогуртів, кетчупів і ковбас. Адже глютен – практично всюди
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/399247/gluten.jpg)
Не уявляєте свого життя без хліба? Ще б пак — хліб усьому голова! Без нього й обід не був би таким ситним, і на роботі чи у дорозі не буде чим перекусити… Сьогодні це може здатися дивним, але наші далекі предки давали собі раду без хліба. Історія Homo Sapiens налічує 200- 300 тисяч років, а збіжжя людина розумна вирощує лише 20−25 тисяч років. До того харчувалася тим, що вполювала або знайшла. Деякі вчені стверджують, чутливість до глютену — рудимент тих часів, коли людина ще не пізнала смаку випічки.
Глютен — це суміш рослинних білків, які містяться у зернах пшениці, жита та ячменю. Це глютену ми повинні завдячувати в’язкістю тіста, замішаного з борошна та води. Це завдяки йому хліб під час випікання «росте», а макарони набухають у гарячій воді під час варіння.
Уявіть ароматну хрумку скоринку свіжоспеченого хліба. Таку достатньо намастити маслом — не треба ні швейцарського сиру, ні чорної ікри, ні плястерків червоної риби. Смакота! Але є люди, організм яких сприймає хліб та будь-які інші вироби з тіста як… отруту.
Целіакія — так називають цю хворобу. Вперше про неї заговорили наприкінці ХІХ століття, коли увагу науковців привернули діти, які, попри правильне, відповідне до їхнього віку здорове харчування, поволі набирали вагу, погано росли і постійно потерпали від діареї.
Докладно описав перебіг цього захворювання голландський педіатр із Лейдена Віллем-Карел Дік. Лікар спостерігав за дітьми, які під кінець Другої світової війни пережили голод та упродовж багатьох місяців не бачили хліба. Коли Червоний Хрест забезпечив їх повноцінним раціоном (зокрема відповідною до їхнього віку порцією хліба), медик зауважив, що у деяких дітей з’явилися такі симптоми, як метеоризм, біль у животі та пронос, втрата ваги, сухість шкіри.
Згодом учені відкрили: у пацієнтів із целіакією поступово атрофуються кишкові ворсинки, що тягне за собою гірше всмоктування поживних речовин, які людина отримує з їжею. Організму починає бракувати заліза, що збільшує ризик виникнення анемії, та кальцію, що провокує розвиток остеопорозу. Щільність і якість кісткової тканини у пацієнтів із целіакією знижується вже у молодому віці.
Крім несприйняття глютену (клітковини), може також розвинутися чутливість до білку пшениці, що проявляється нудотою та блювотою, набряком ротової порожнини, висипанням і свербежем у горлі. Можуть також виникати типові симптоми алергії: нежить, головний біль, запалення слизової очей (кон'юнктивіт), утруднене дихання. У той час як целіакія вважається невиліковною хворобою, яка супроводжуватиме людину до кінця її життя, несприйняття білка пшениці може виникнути раптово і так само раптово минути.
Ще одна хвороба, яку часто плутають із «класичною» целіакцією, — нецеліакійна чутливість до глютену. Тривалий час існування цієї недуги офіційна медицина заперечувала. Хворі зверталися до лікарів зі скаргами на здуття живота та діарею, однак біопсія тонкого кишечника підтверджувала, що їхні кишкові ворсинки жодним чином не постраждали. Після відмови від глютеномістких продуктів самопочуття у пацієнтів покращувалося і симптоми целіакції зникали.
Хочете перевірити, чи немає у вас чутливості до глютену? Протягом тижня не вживайте продуктів, які містять клітковину: хліба, булок, печива, макаронів. (Овес, кукурудза, просо — також під забороною. У ході виробництва пластівців сировина могла контактувати з пшеницею, житом чи ячменем. Невідомо, де росла зернова культура і хто був її «сусідом» на полі). Допускається їсти рис, амарант, гречану та пшоняну каші. Якщо зауважили, що процес травлення покращився, живіт — знову плаский, можливо, у вас є це захворювання (хоча діагноз не ставлять, поки не буде проведено біопсію).
Ринок миттєво відреагував на «модну» хворобу. На полицях українських супермаркетів можна знайти чимало продуктів із написом «Не містить глютену». Як правило, коштують вони у 3−4 рази дорожче за звичайні. Целіакія сильно б’є по сімейному бюджету хворих, адже глютен може міститися не тільки у хлібобулочних виробах, а й навіть у йогуртах, кетчупі, гірчиці, ковбасах і паштетах, морозиві, приправах тощо. Глютен використовується як загущувач, покращувач смаку та аромату, емульгатор.
У закладах громадського харчування, санаторіях, шкільних їдальнях такі люди не можуть харчуватися, адже достатньо покришити безглютенові продукти на дошці, на якій кришили ті, що містять глютен, достатньо, аби у страву потрапило кілька крупинок пшеничного борошна — і у хворого вже погіршиться самопочуття… Пацієнтам із целіакцією лікар-дієтолог Оксана Скиталінська радить формувати раціон із овочів, фруктів, ягід, білкових продуктів (яєць, молочних і кисломолочних продуктів, риби та м’яса). Важливо надавати перевагу натуральним харчам — без магазинної випічки цілком можна обійтися.
Здоровим людям виключати глютеномісткі продукти не потрібно.