У Вінниці – найгарніший фонтан у Європі і найсмачніше сало у світі
Враження журналіста «ВЗ» від подорожі у місто над Південним Бугом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398057/fontan-vinnytsia-1.jpg)
Вінниця, куди я приїхала на запрошення департаменту туризму міської ради, зустріла пронизливим колючим вітром. На пероні групу львівських журналістів чекала працівниця мерії — весела і енергійна Наталка Балюк. Попри холод, ми відразу ж поїхали на річку Південний Буг, де вже зібралося море народу, — за хвилину мало розпочатися шоу співучих фонтанів.
За словами Наталі, до 2011 року Вінниця була звичайним містом, якому похвалитися особливо не було чим. Але все змінилося тоді, коли на річці Південний Буг у самісінькому центрі міста з’явився фонтан. Це не просто фонтан, а справжній театр на воді. Тут і сучасне лазерне шоу, яке супроводжує якісна класична і українська народна музика. І при цьому кожна картинка і кожен струмінь фонтана потрапляють у такт мелодії. Як з’ясувалося, фонтан став не лише унікальним для Вінниці, бо не повторюється з дня на день одне й те ж саме, а й одним з найбільших у Європі і входить до десятки найвидовищніших у світі. Триває шоу ввечері лише годину, а вдень милує око світлою гамою танцю.
Нам пощастило його побачити, бо вже з 1 жовтня усю конструкцію «опустять» під воду, де вона зимуватиме аж до весни.
Це не єдиний фонтан у цьому місті. Недарма Вінницю називають містом фонтанів. І у міському Парку культури діє фонтан, збудований ще півстоліття тому, у сквері Козицького, що у самісінькому центрі, і на Майдані Небесної сотні.
Коли ми наступного дня гуляли містом, звернула увагу на трамваї — усі, наче на підбір, однакові. За словами екскурсовода, понад десять років тому муніципалітет швейцарського Цюріха подарував Вінниці кілька беушних двовагонних трамваїв. Що цікаво: двері водій трамвая на зупинці не відчиняє. Усе як за кордоном: хочеш увійти або вийти з вагона, треба натиснути на кнопку біля дверей. Вартість проїзду у трамваї і тролейбусі — 4 гривні.
Чула, що Вінниця першою в Україні запровадила єдиний квиток. На моє запитання, як він діє, екскурсовод сказала, що його введуть в експлуатацію наприкінці цього року або на початку наступного. Купити такий квиток зможе лише житель Вінниці або студенти, які мають тимчасову прописку на час навчання. Коштуватиме він 170 гривень і буде розрахований на 130 поїздок в електро- та муніципальному транспорті.
Ще однією «родзинкою» Вінниці є прогулянка річковим трамвайчиком. Двогодинна подорож Південним Бугом коштує 140 гривень.
Нам також організували подорож невеликим теплоходом. Попри собачий холод (того вересневого дня стовпчик термометра заледве піднявся до позначки 8. — Г. Я.), атмосфера була теплою. У трюмі на нас чекав смачний обід, капітан корабля ставав з групою до знимки і давав «напрокат» свого капітанського кашкета.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/09/Vinnytsia-1.jpg)
Якщо про Вінницю можна сказати, що це місто фонтанів, то не треба забувати і про іншу її назву. Вінничани кажуть, що їхнє місто — рай для ласунів. Попри відому фабрику цукерок, тут працює й інша мережа солодощів — «Солодка мрія». Магазинчики у камерному стилі цієї фірми нагадують польські цукерні, запах солодощів з яких чути ще за кілометр.
Але, мабуть, найбільшою гордістю міста у цьому плані все ж таки є кав’ярня-музей «Панъ Заваркiнъ та Синъ». Музей названо на честь місцевого підприємця Мойсея Флігельтуба, який «перехрестився» на Матвія Заваркіна і «збив» непоганий капітал на продажу чаю, кави і спецій. Переступивши поріг закладу, опиняєшся у володіннях часу, бо у цій маленькій кав’ярні знайшли пристановище кільком десяткам старовинних годинників XVIII і XIX століть. І всі вони працюють досі! (Про кав’ярню-музей читайте в одному з наступних номерів «ВЗ». — Г. Я.).
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/09/Vinnytsia-5.jpeg)
Поруч з кафе — пам’ятник жителям старої Єрусалимки (район, де у XVIII столітті мешкала єврейська громада міста. — Г. Я.): вінницький єврей, що насолоджується горнятком кави, а поруч — кіт-крадій сосисок. За словами гіда, образ єврея, втілений у цьому пам’ятнику, — збірний, а кіт — реальний. Начебто жив у єврейському кварталі Вінниці кіт Шльома, який мав славу злодія. Він був таким спритним і невловимим, що жителі Єрусалимки запам’ятали його надовго. А тепер увічнили Шльому-злодія у бронзі.
Але ексклюзивний фонтан і солодощі насправді ніщо порівняно з вінницьким салом, яке у народі справедливо називають «українським наркотиком». На місцевих ринках його — до кольору до вибору. Зі сіллю і без, з перцем, часником і різними присипками. А може бути просто — біле, що ріжеться, як масло. Коштує таке сало — від 80 грн. Є ще так зване генеральське. Це коли усередині є тоненький шар м’яса. Таке значно дорожче — за кілограм просять 140 гривень. У чому феномен цього сала? У 60-х роках минулого століття було виведено вінницьку білу сальну породу. До чотирьох місяців свиню вигодовують на м’ясо, а далі — на сало.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/09/Fontan-Vinnytsia.jpg)
Як тільки ми прийшли на ринок, продавці кожному з нас тицяли шило, мовляв, спробуйте яке ж воно м’якеньке. Але ми вже були «обізнані»: наша гід пані Ірина спеціально купила сірники. За її словами, шило влізе всюди, де захочете, а сало треба пробувати сірником.
Скуштувавши усі гастрономічні смаколики, ми пішли у храм Святого Миколая, де праворуч від іконостасу є образ святого Миколая, який зберігають у храмі понад 400 років. Кажуть, ікона чудотворна.
Була неприємно вражена, що поблизу цього храму на очах у містян руйнуються оборонні стіни. Це єдині фортифікаційні споруди, що збереглися до наших днів у Вінниці.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/09/Vinnytsia-2.jpg)
Сьогодні Вінниця непогано розвивається. За останні роки «виросло» багато житлових будинків на околицях міста. Тому Вінниця, як і багато інших українських міст, поділилася на стару і нову. Але яка би частина не була, у кожній на електростовпах є розетки, де можна підзарядити телефон. Ще однією цікавинкою, як на мене, є вуличні «майстерні» з ремонту велосипедів, де навіть посеред ночі велосипедист може підкачати колесо чи здійснити дрібний ремонт свого двоколісного «друга». Але і тут вандали не мають спокою — часто нищать ці мінімайстерні.
Перейтися вулицями Вінниці — справжня насолода. Тут небагато туристів, а місцеве населення дбає про чистоту свого міста. З іншого боку, мала кількість туристів — погано для бюджету Вінниці. Мабуть, варто запровадити тут бодай кілька фестивалів, на які би з’їжджалися з інших міст і країн гості. Ну хоча б фестиваль сала (чи різників свиней — гентошів, як у Закарпатті. — Г. Я.). Вірю, що скуштувати смачнющого сала на фестивалі і делікатесів з нього, приїхало би багато гостей. Адже Вінниця — столиця найсмачнішого сала у світі!