Сідаєте до столу? Помийте руки з милом!
Ентеровірус може спричинити кишкову інфекцію. А може спровокувати запалення мозкових оболонок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/396860/enterovirus.jpg)
На Львівщині зростає захворюваність на ентеровірусну інфекцію. За сім місяців було зареєстровано 198 випадків — на 58 більше, ніж за аналогічний період минулого року. Такі цифри озвучили у Львівському міському відділі обласного лабораторного центру МОЗ України. Майже 80% хворих — діти та підлітки.
Викиликати ентеровірусну інфекцію може один із 70 типів збудників (вірусів, що належать до родини Ентеровірус). «Це пояснює, чому у різних пацієнтів захворювання дає різні клінічні прояви та уражає різні органи і системи», — каже лікар-інтерн, епідеміолог Василина Кордіяка.
На відміну від більшості живих істот, носієм спадкової інформації ентеровірусів є не ДНК, а РНК. Ці мікроорганізми не здатні розмножуватися поза організмом людини, але є стійкими до впливу зовнішніх факторів — можуть довший час виживати у відкритих водоймах, стічних водах, продуктах харчування і на предметах побуту, проте швидко гинуть при кип’ятінні та тривалій термічній обробці.
Джерелом інфекції є як хворий, так і носій. Людина, в якої немає клінічних проявів захворювання, становить особливу небезпеку для оточуючих. Передається збудник фекально-оральним або повітряно-крапельним шляхом.
Найбільший ризик підчепити цю недугу — влітку та восени. Однак епідеміологи продовжують фіксувати поодинокі спалахи захворювання впродовж цілого року. Інкубаційний період хвороби (від моменту зараження до появи перших ознак) триває максимум 10 діб.
Симптоми залежать від того, який орган був уражений найбільше. Найпоширенішими клінічними формами ентеровірусної інфекції є: герпетична ангіна (не плутайте із герпесом — це різні захворювання), серозний менінгіт (запалення мозкових оболонок), міокардит (запалення серцевого м’яза), гостре респіраторне захворювання і ентеровірусний гастроентерит (запалення шлунка і тонкого кишечнику).
«При кишковій інфекції, спровокованій ентеровірусами, у хворого підвищується температура тіла (часом — навіть до +400С). Людина скаржиться на головний біль, нудоту, блювоту, діарею та біль у животі», — розповіла у коментарі «ВЗ» Василина Кордіяка.
Як уникнути зараження?
— «дотримуйтеся правил особистої гігієни (регулярно мийте руки з милом, особливо після користування громадським транспортом, відвідин туалету і перед прийомом їжі);
— ретельно мийте овочі та фрукти; стежте, аби всі харчі зберігалися при оптимальній для них температурі; не зберігайте у холодильнику сире м’ясо поряд з овочами, фрукти — поряд із фаршированою рибою і т.д.; не забувайте про належну термічну обробку продуктів;
— купайтесь лише у спеціально відведених для цього місцях, які мають відповідні дозволи для облаштування на території пляжів; уникайте водойм із застояною водою; при купанні намагайтеся не заковтувати воду;
— пийте лише якісну воду, найкраще — бутильовану, а для покращення якості водопровідної і колодязної води кип’ятіть її;
— у періоди спалахів інфекційних захворювань уникайте місць масового скупчення людей", — радить фахівець.
За перших симптомів захворювання зверніться до лікаря, а не біжіть на роботу. Якщо захворіла дитина, не ведіть її до школи чи дитсадка. Так і самі ускладнень уникнете, і вбережете від зараження інших осіб. Якщо лікування проходить вдома, щонайменше двічі на день проводьте вологе прибирання приміщення із використанням дезінфікуючих засобів.