Небезпечний ентеровірус
Щороку влітку збільшуються випадки зараження кишковими інфекціями, серед яких чи не найпоширенішим є ентеровірус — гостре інфекційне захворювання, яке вражає і дорослих, і дітей. Включає в себе кількадесят різних вірусів. До них належать вірус поліомієліту, вірус Коксакі (тип А, В), ЕСНО та ін. Усіх їх об'єднує один механізм — вірус потрапляє через рот і розмножується в кишківнику
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/494404/virus.jpg)
— Зараження ентеровірусами можливе фекально-оральним шляхом (через забруднені продукти харчування, овочі та фрукти, воду, під час купання у відкритих водоймах, басейнах), — розповідає лікар- інфекціоніст Олександр Ковальчук, — побутовим шляхом (при контакті з вірусоносієм або через предмети домашнього вжитку), повітряно-крапельним (під час кашлю, чхання).
Інкубаційний період (від зараження до появи перших симптомів захворювання) зазвичай досить короткий, лише 2−3 дні, тому захворіти можна як під час відпочинку, так і у найближчий час після повернення додому. Хворих турбують головний біль, запаморочення, загальна слабкість. Часто приєднуються нудота, блювота, можливі рідкі випорожнення. На 2−3-й день хвороби може з’явитися висип — на тлі лихоманки.
Локалізується на тулубі, обличчі, кінцівках і стопах, на слизових оболонках порожнини рота. На тлі загальних клінічних проявів інфекції у хворого з’являються болі у м’язах грудей, живота, спини, кінцівок, обумовлені розвитком запалення м’язів. За локалізації болю у м’язах грудей дихання утруднюється, стає поверхневим. Болі в черевних м’язах можуть призвести до постановки помилкового діагнозу, симулюючи картину гострого живота.
Найбільш вразливими до ентеровірусної інфекції є діти від трьох до шести років, оскільки в разі інфікування частими є висока температура, діарея, що може призвести до зневоднення. Тоді дитина стає млявою, слабкою, у неї змінюється колір шкіри. Губи та язик стають сухими, кількість сечі різко зменшується. За подібних симптомів дитину негайно госпіталізують, лікування призначається відповідно до встановленого діагнозу.
Одна з найважчих форм ентеровірусної інфекції - серозний менінгіт. Захворювання на такий менінгіт ентеровірусної етіології часто мають перебіг у вигляді спалахів, особливо в середовищі школярів. Характерними симптомами є сильний головний біль, блювота, напруженість м’язів потилиці, можливі випадки психомоторного збудження і судом. Тривалість лихоманки і менінгеальних симптомів за відсутності рецидивів захворювання становить 4−7 днів.
У більшості випадків ентеровірусні інфекції перебігають в легких або середньоважких формах і закінчуються одужанням. За тяжкого перебігу (менінгіти та менінгоенцефаліти) можуть розвинутися набряк мозку, епілептиформні напади, психічні розлади, гостра дихальна недостатність, пневмонія.
Щоб не захворіти, дотримуйтеся рекомендацій фахівців ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»
- для пиття використовувати лише переварену або бутильовану воду;
- мити руки з милом перед кожним прийомом їжі та після кожного відвідування туалету, суворо дотримуватися правил особистої та громадської гігієни;
- перед вживанням фруктів та овочів їх необхідно ретельно мити щіткою з подальшим ополіскуванням окропом;
- не купувати продукти у приватних осіб та у невстановлених для торгівлі місцях;
- мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
- окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
- для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);
- добре просмажувати або проварювати продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця, рибу;
- запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються харчові продукти;
- дотримуватись відповідного температурного режиму зберігання харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти за кімнатної температури більш ніж на 2 години);
- не давати маленьким дітям сире розливне молоко, сирі яйця тощо;
- регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;
- не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, уникати заковтування води під час купання;
- під час чхання та кашлю закривати рот рукою, серветкою, хустинкою, мити руки якомога частіше;
- уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання.
За появи симптомів захворювання (підвищення температури тіла, біль голови, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) негайно звертайтеся по медичну допомогу. Вчасно розпочате лікування вбереже від ускладнень.