Передплата 2025 «Добра кухня»

Без форми, зате з картою щеплень

До першого вересня залишається все менше часу, у багатьох школяриків уже зібрані ранці. Батькам же варто пам’ятати, що з цього навчального року у школах буде чимало нововведень. “ВЗ” зібрав основні з них.

Не хочете вакцинувати? Навчайте вдома

Невакциновані діти не зможуть відвіду­вати школи та дитячі садки разом з іншими. Виняток — лише ті діти, яким щеплення про­типоказані за станом здоров’я. «Якщо бать­ки відмовляються від вакцинації, то мають право обрати альтернативну форму навчан­ня, наприклад, дистанційну чи індивідуальну. Тобто держава у будь-якому випадку надасть можливість та доступ кожній дитині до шкіль­ної освіти», — пояснила міністр освіти і нау­ки України Лілія Гриневич.

Відтак батькам першачків разом з довід­кою від сімейного лікаря (форма 086) тре­ба подати також Карту профілактичних ще­плень. Нагадаємо, у шість років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліо­мієліту, кору, краснухи та паротиту. Якщо ди­тина має всі щеплення згідно з календарем, то з 7 до 14 років щеплень не роблять. Відпо­відно, поновлювати довідку про щеплення не треба, повідомляють у Центрі громадського здоров’я. Тут також нагадують, що освітні за­клади не мають права вимагати у батьків «Ме­дичну карту дитини» (довідка 026) — МОЗ ска­сував її ще у березні минулого року.

«Не думаю, що це рішення змусить про­тивників вакцинації робити дітям щеплення. У класі мого сина, певно, половина дітей не вакциновані, але майже усі мають довідки», — каже мама третьокласника Ірина.

Жодних конкурсів у перший клас

Конкурсний набір дітей у перші класи ска­сували. Тепер першокласники будуть зарахо­вані до шкіл за місцем їхньої реєстрації, неза­лежно від того, чи це загальноосвітня школа, чи спеціалізована. Звичайно, батьки можуть обрати й іншу школу, але до неї потраплять, тільки якщо є вільні місця. Якщо до школи за­хочуть потрапити багато «непрописаних», то у такому разі керівництво може влаштувати се­ред них конкурс.

Початковим класам — світловідбивні жилети

Учні початкових класів у темний час доби носитимуть спеціальні жилети, що відбивають світло. Такі жилети будуть індивідуальними та безкоштовними, запевнив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Директорка почат­кової школи «Джерельце» Світлана Мазур каже, ініціатива хороша, хоча самі жилети до школи поки не надійшли. «Маємо кількадесят таких жилетів — нам презентували благодій­ники. Діти одягають їх, коли виходимо за межі школи, наприклад, на екскурсії. Також купу­вали спеціальну тканину, і батьки разом з ді­тьми робили спеціальні брелоки на рюкзаки», — каже Світлана Мазур.

Натомість шкільну форму носити більше не треба. Мабуть, Володимиру Зеленському так свого часу допекли шкільні піджаки, що один з перших указів на посаді президента був про скасування шкільної форми…

«Сідай, два» учні більше не почують

Ще одне нововведення — учням більше не оголошуватимуть оцінки на весь клас. Тепер оцінка — індивідуальна інформація учня, тож вчитель ставитиме її у журнал і в щоденник, але не оголошуватиме. У МОН вважають, це один зі способів боротьби з цькуванням серед учнів. Світлана Мазур каже, це хороша ініціатива. «Ми уже два роки це практикуємо. Першокласни­кам тепер оцінок не ставлять, то для заохочен­ня даємо їм наліпки, наприклад, за певну кіль­кість прочитаних слів. І це насправді працює. З третього класу уже виставляють оцінки. Ми практикуємо спеціальні конверти — у них дітям видають їхні табелі, подяки і записки від учи­телів. Це конфіденційно, і мами не бачать, що отримала чужа дитина», — каже директорка.

Проте мама семикласниці Леся Волошин іншої думки. «Якщо інформація про оцінки буде закрита, вчителям легше буде занижу­вати оцінки одним учням і підвищувати улю­бленцям. Скажімо, якщо двоє учнів відпо­відали усно приблизно на одному рівні, то вчителю може бути незручно на увесь клас оголосити одному кращу оцінку, другому — гіршу… А те, що на батьківських зборах не можна буде обговорювати конкретних учнів, — правильно».

Можна обирати форму навчання

Діти, які часто хворіють або пропускають заняття у школі через заняття спортом, му­зикою тощо, можуть перейти на індивідуаль­ну форму навчання. Для цього батькам треба подати заяву до адміністрації школи, щоб пе­ревести дитину на індивідуальну форму на­вчання. Після цього вчителі складають для та­ких дітей спеціальний навчальний план. Оцінка рівня знань відбуватиметься двічі на рік — у ви­гляді підсумкової контрольної роботи.

Уроки фінансової грамотності для старшокласників

Для учнів 10-х та 11-х класів з’явиться но­вий предмет — «Фінансова грамотність». У МОН уже розробили навчальну програму, по­сібник та робочий зошит «Фінансова грамот­ність. Фінанси. Що? Чому? Як?». Зокрема, школярів навчатимуть правил безпечної ро­боти з платіжними картками, криптовалютою, електронними грошима, платіжними інтер­нет-інструментами тощо. Щоправда, наразі фінансову грамотність вивчатимуть лише як факультатив.