Без форми, зате з картою щеплень
До першого вересня залишається все менше часу, у багатьох школяриків уже зібрані ранці. Батькам же варто пам’ятати, що з цього навчального року у школах буде чимало нововведень. “ВЗ” зібрав основні з них.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/396119/14727103921472704699-2754-zvonok-shkola.jpg)
Не хочете вакцинувати? Навчайте вдома
Невакциновані діти не зможуть відвідувати школи та дитячі садки разом з іншими. Виняток — лише ті діти, яким щеплення протипоказані за станом здоров’я. «Якщо батьки відмовляються від вакцинації, то мають право обрати альтернативну форму навчання, наприклад, дистанційну чи індивідуальну. Тобто держава у будь-якому випадку надасть можливість та доступ кожній дитині до шкільної освіти», — пояснила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
Відтак батькам першачків разом з довідкою від сімейного лікаря (форма 086) треба подати також Карту профілактичних щеплень. Нагадаємо, у шість років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту. Якщо дитина має всі щеплення згідно з календарем, то з 7 до 14 років щеплень не роблять. Відповідно, поновлювати довідку про щеплення не треба, повідомляють у Центрі громадського здоров’я. Тут також нагадують, що освітні заклади не мають права вимагати у батьків «Медичну карту дитини» (довідка 026) — МОЗ скасував її ще у березні минулого року.
«Не думаю, що це рішення змусить противників вакцинації робити дітям щеплення. У класі мого сина, певно, половина дітей не вакциновані, але майже усі мають довідки», — каже мама третьокласника Ірина.
Жодних конкурсів у перший клас
Конкурсний набір дітей у перші класи скасували. Тепер першокласники будуть зараховані до шкіл за місцем їхньої реєстрації, незалежно від того, чи це загальноосвітня школа, чи спеціалізована. Звичайно, батьки можуть обрати й іншу школу, але до неї потраплять, тільки якщо є вільні місця. Якщо до школи захочуть потрапити багато «непрописаних», то у такому разі керівництво може влаштувати серед них конкурс.
Початковим класам — світловідбивні жилети
Учні початкових класів у темний час доби носитимуть спеціальні жилети, що відбивають світло. Такі жилети будуть індивідуальними та безкоштовними, запевнив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Директорка початкової школи «Джерельце» Світлана Мазур каже, ініціатива хороша, хоча самі жилети до школи поки не надійшли. «Маємо кількадесят таких жилетів — нам презентували благодійники. Діти одягають їх, коли виходимо за межі школи, наприклад, на екскурсії. Також купували спеціальну тканину, і батьки разом з дітьми робили спеціальні брелоки на рюкзаки», — каже Світлана Мазур.
Натомість шкільну форму носити більше не треба. Мабуть, Володимиру Зеленському так свого часу допекли шкільні піджаки, що один з перших указів на посаді президента був про скасування шкільної форми…
«Сідай, два» учні більше не почують
Ще одне нововведення — учням більше не оголошуватимуть оцінки на весь клас. Тепер оцінка — індивідуальна інформація учня, тож вчитель ставитиме її у журнал і в щоденник, але не оголошуватиме. У МОН вважають, це один зі способів боротьби з цькуванням серед учнів. Світлана Мазур каже, це хороша ініціатива. «Ми уже два роки це практикуємо. Першокласникам тепер оцінок не ставлять, то для заохочення даємо їм наліпки, наприклад, за певну кількість прочитаних слів. І це насправді працює. З третього класу уже виставляють оцінки. Ми практикуємо спеціальні конверти — у них дітям видають їхні табелі, подяки і записки від учителів. Це конфіденційно, і мами не бачать, що отримала чужа дитина», — каже директорка.
Проте мама семикласниці Леся Волошин іншої думки. «Якщо інформація про оцінки буде закрита, вчителям легше буде занижувати оцінки одним учням і підвищувати улюбленцям. Скажімо, якщо двоє учнів відповідали усно приблизно на одному рівні, то вчителю може бути незручно на увесь клас оголосити одному кращу оцінку, другому — гіршу… А те, що на батьківських зборах не можна буде обговорювати конкретних учнів, — правильно».
Можна обирати форму навчання
Діти, які часто хворіють або пропускають заняття у школі через заняття спортом, музикою тощо, можуть перейти на індивідуальну форму навчання. Для цього батькам треба подати заяву до адміністрації школи, щоб перевести дитину на індивідуальну форму навчання. Після цього вчителі складають для таких дітей спеціальний навчальний план. Оцінка рівня знань відбуватиметься двічі на рік — у вигляді підсумкової контрольної роботи.
Уроки фінансової грамотності для старшокласників
Для учнів 10-х та 11-х класів з’явиться новий предмет — «Фінансова грамотність». У МОН уже розробили навчальну програму, посібник та робочий зошит «Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?». Зокрема, школярів навчатимуть правил безпечної роботи з платіжними картками, криптовалютою, електронними грошима, платіжними інтернет-інструментами тощо. Щоправда, наразі фінансову грамотність вивчатимуть лише як факультатив.