У замку «Сент-Міклош» присягають на вірність молодята
Пам’ятка у Чинадієві стала місцем паломництва українських та зарубіжних туристів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/391429/img2619.jpg)
Поїздка, в яку мене нещодавно запросила туристична фірма «Карпатія-Галич-Тур», була насичена і до дрібних деталей продумана. Ми і на буйволиній фермі побували, де нас почастували смаколиками з найкориснішого молока буйволиць, і забавилися на ретро-вечірці «Шляхетні волоцюги», і у термалах поправили здоров’я після тієї забави, що тривала аж до рання… Наступним пунктом нашої подорожі була екскурсія у чинадіївський замок кохання — ще донедавна маловідомий палац «Сент-Міклош» (Святий Миколай). Закарпатський художник Йосип Бартош став першим в Україні орендарем замку. Майже двадцять років тому цей чоловік офіційно зробив саме те, що в усій Європі вважають найкращим варіантом для збереження об’єктів архітектурної спадщини.
Пан Йосип 2001 року прийняв лише стіни — без вікон і дверей… Це був не замок, а суцільні руїни. Купа каміння і зруйнований дах. Йосип Бартош став добрим ангелом- охоронцем споруди. Зараз замок — місце паломництва українських та зарубіжних туристів. Тут відбуваються культурні заходи, мистецькі пленери та виставки, концерти класичної музики. У відновлених приміщеннях першого поверху відкрили музей. Тут свої картини тепер виставляють знані і маловідомі художники, а недавно у стінах замку відбувся фестиваль флористів, про що нагадували різнокольорові квіткові ікебани.
На порозі замку нас зустріла екскурсовод Софія, яка була одягнута у старовинну сукню, яку, мабуть, ще носила легендарна Ілона Зріні. З якою любов’ю пані Софія розповідала про «Сент-Міклош», його минуле і сьогодення! За словами пані Софії, з 13 кімнат вдалося відреставрувати лише кілька. Відтворено стиль і навіть колір — темно-червоний, як це було колись. Повністю перекрили дах, однак більша частина замку все ще потребує роботи і коштів. На першому поверсі діє обрядовий салон, де клятву подружньої вірності дають наречені.
Замок кохання — ось на що вирішив перетворити закарпатський митець цей маловідомий палац, адже 1682 року тут народилося найвеличніше кохання свого часу, яке змінило долю не тільки двох люблячих сердець, а й цілого народу. Уся Європа стежила за подіями, що відбувалися у стінах замку… Головна дійова особа тих подій, хорватська княжна Ілона Зріні, була високоосвіченою жінкою: володіла угорською, хорватською, чеською, словацькою, сербською, польською, німецькою, французькою мовами, старогрецькою та латиною. Добре знала математику, юриспруденцію, фортифікацію і балістику. У сімнадцять років Ілона Зріні вийшла заміж за князя Ференца I Ракоці і народила йому трьох дітей. Рід Ракоці був княжим, із королівськими амбіціями, на той час вони протистояли Габсбургам, а союзників шукали у Туреччині.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/06/Zrini.jpg)
Ілона Зріні та Ференц Ракоці, мабуть, були щасливою парою. Зате свекруха Софія Баторі була справжнім монстром. Невістку вона зненавиділа з першого погляду. Та, наче за іронією долі, саме Ілона, коли овдовіла, успадкувала після смерті Софії її твердиню, — мукачівський замок Паланок. Ілоні на той час було майже 40 років, але роки не позначилися на її красі. У неї закохувалися і претендували на руку і серце бідні та багаті красені, однак Ілона вдруге вийшла заміж за графа Імре Текелі, який був на 14 років молодшим за неї. Саме у замку «Сент-Міклош» вони таємно зустрічалися.
Ілона була послідовницею першого чоловіка: ворогувала з Габсбургами і прагнула знайти підтримку в Порті, куди граф Текелі (на той час ватажок повстанців) виїхав з дипломатичною місією. Та переговори провалилися, коханий опинився в ув’язненні. Відразу ж Габсбурги відрядили дванадцятитисячне військо під командуванням генерала Енеаса Капрарі, щоб утихомирити непокірну княгиню та відібрати мукачівський замок. Добре озброєній армії Ілона змогла протистояти лише двома тисячами гвардійців і кількома сотнями селян. З цією жменькою захисників вона тримала облогу впродовж трьох років! Особисто віддавала накази, планувала вилазки, перевіряла пости і дозори, сама лікувала поранених і готувала їжу.
Як і на кожній війні, не обійшлося без підкупу і зради. Начальник канцелярії Антонін Обслон, кажуть, через нерозділене кохання до власниці замку чи то підробив листа від її чоловіка, чи то отруїв воду в колодязі, — одне слово, Ілона змушена була капітулювати. Завойовники позбавили Ілону Зріні усіх статків, заборонили бачитися з дітьми, ув’язнили, а згодом вислали за межі Австро-Угорщини. Останні роки свого життя вона провела у Туреччині разом з чоловіком. Насправді, це було жертвоприношення. Ілона Зріні принесла в жертву все заради свого кохання. І — свого народу. Австрійський генерал, який приймав капітуляцію замку, сказав, що Ілона Зріні — «не жінка, а переможений полководець».
Угорці трепетно бережуть пам’ять про цю незвичайну жінку. А замок «Сент-Міклош» вважають фортецею єднання, де відвідувачі присягають у вірності одне одному, чоловіки просять руки у своєї обраниці, все більше молодих пар проводять тут весільні церемонії. А приклад подав ангел-охоронець замку Йосип Бартош. Він першим у замку «Сент-Міклош» присягнув на вірність і вічну любов Тетяні Птеричко — талановитій жінці, художниці і надійній підтримці та опорі у реставрації замку.
…Тетяна Бартош — єдина писанкарка, котра отримала авторське свідоцтво на виготовлення шкрябанок, проваривши кілька годин курячі яйця в цибулинні, вишкрябує на них малюнки загнутим лезом для гоління та голкою. На один витвір витрачає від тижня до місяця. У колекції, виставленій у замку, — понад 10 робіт. Деякі роботи продала, а деякі — подарувала. Найвідоміші з робіт — копії картин Леонардо да Вінчі «Монна Ліза», Рембрандта «Портрет старої».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/06/IMG_2615.jpg)
Пані Тетяна є не лише музою художника і чоловіка Йосипа Бартоша, а й усього «Сент- Міклоша». Бо ж ж саме завдяки їй вони зустрілися, і художник знайшов місце, яке шукав усе життя, ну, а палац отримав нового володаря, з яким прийшла і нова епоха. Подружжя фанатично любить свою роботу. І не лише на словах — митець разом із дружиною реставрують замок за власний кошт. Малюють картини і продають їх… А виручені гроші вкладають у балки, бетон, дерево. Бо держава коштами не допомагає.
Плани подружжя Бартошів — великі. У майбутньому планують відновити спальню, в якій зустрічалися Ілона Зріні та Імре Текелі, і використовувати замок як готель для молодят. «Нехай усі знають про велике кохання, яке б виховувало справжні почуття, відповідальність, високу гідність. Вірю, невдовзі ми реалізуємо усі задуми», — сказала пані Софія.
Фото авторки
Закарпатська область
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.