«Корисним може бути молоко тільки від щасливих кіз»
Вважають сировари Леся і Едвард Влодарчики з Брюховичів, що неподалік Львова
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/391357/kizonki.jpg)
Понад 15 сортів сиру і навіть морозиво на козячому молоці виготовляють на домашній міні-сироварні «Наші кізоньки». Її власники — Леся та Едвард Влодарчики. Він — із Кракова, вона — зі Львова. На ґанку їхнього будинку майорять два прапори — синьо-жовтий і червоно-білий. Подружжя кілька років тому знайшло один одного.
Познайомилися, правда, давно. Він мав будівельну фірму у Любліні. Вона на замовлення розмальовувала ялинкові прикраси. Потім довго не бачилися. Відтак знову зустрілися. І тепер живуть і провадять господарство у мальовничій місцевості Брюховичі, що поблизу Львова. А точніше — на колишньому хуторі під назвою Колонія.
Хутір цей — майже у лісі, сюди ґрунтовою дорогою автобус їздить зі Львова раз на півтори години. Щодня Влодарчики варять сир, який не купиш у магазині. Варять вручну, тому щоразу сир виходить особливий. До їхньої хатини люди охоче навідуються по сир, на дегустацію чи майстер-клас. Що ми й зробили: рецептами, кулінарними секретами і тонкощами сировари охоче поділилися із кореспондентом «ВЗ».
Пані Леся народилася у Брюховичах. Вийшла заміж і жила на Левандівці. Після розлучення повернулася до рідної домівки. До сироваріння прийшла через хворобу. Коли повернулася з лікарні додому, діти купили їй кізку, щоб пила корисне молоко. А та кізка незабаром народила другу кізку, і пішло… «А до кізок так звикаєш, що це вже не просто тварини, це вже сім’я», — розповідає господиня.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/pani_lesa.jpg)
Кози залишалися у сім’ї, тому з’явилося зайве молоко. Постало питання, що з ним робити. «Спочатку думали: багато молока, самі не випиваємо, треба поділитися, — приєднується до розмови пан Едвард. — Побачили в Інтернеті, що в Європі, і в Польщі зокрема, пішла мода, тренд на виготовлення власних виробів, тим паче у селі. Тому ми й подумали, що продавати молоко — найпростіше. Краще щось із нього зробити. Почали з мила, а потім спробували рецепти сирів. Було це в 2015 році. Бачили, як у польських селах роблять домашні крафтові сири. Дещо взяли з Інтернету. Спробували — вийшло. Спочатку Леся робила звичайний домашній сир. Але ми хотіли сир зі солодкого молока, а не кислого. У Лесі це виходило, і мені це теж подобається», — каже пан Едвард.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/prozes.jpg)
Власний сир дали скуштувати знайомим. Ті визнали, що це зовсім інший продукт, ніж магазинні, і смак у нього надзвичайний. А першими дегустаторами стали велосипедисти, які проклали собі туристичний прогулянковий маршрут до лісу. Поруч є джерело, до якого люди йдуть по воду. Проїжджаючи повз хатину Влодарчиків, побачили, що тут є кози, запитали, чи мають молочко. З тих пір щонеділі приїжджають. Розповіли про це знайомим. Так без реклами про сири дізналося багато людей. Зараз сюди приїжджають люди, які знаються на сирах, бо бувають у Європі.
Серед сирів ручної роботи не зустрінеш двох схожих на смак. «Це не заводська робота, де комп’ютер, лабораторія задають єдині стандарти і всі сири виходять як один. У домашній сироварні з того ж молока, того ж таки дня, виходять різні за смаком сири. Це цікаво і нам, і людям, які куштують нашу продукцію. Тому ми і маємо намір розвивати справу, бо бачимо, що у ній є потреба», — каже пан Едвард.
Зараз сировари виготовляють козячий, коров’ячий та мішаний сири, гострі й не дуже, вистояні й м’які, з ведмежим часничком (черемшею), паприкою, м’ятою, чорнушкою, базиліком, пажитником, грецькими горіхами. Є моцарела, гауда, брі, рокфор (із пліснявою), чедер, рікота, ементаль. У коморі дозріває королівський…
«У селах молоко за чотири гривні здають. Людина так наробиться, стільки вкладає у тварину. Чули, що десь за Стриєм молоко виливають свиням, бо не знають, що з нього зробити», — каже подружжя.
Влодарчики ж готові, і через фейсбук пропонують навчання. «Чому ти молоко здаєш і йдеш купувати масло до крамниці? Адже маєш своє молоко — натуральне, здорове, свіже. Зробиш своє і знаєш, що їси, бо зробив зі свого свіженького молочка».
Після того, як Влодарчики почали робити сири, вони зрозуміли, що тепер можуть пекти і власний хліб. Ця справа теж пішла. Тепер мають власний пшенично-житній і житній хліб, на власній заквасці. Стараються робити все своє, натуральне. Як навчалися? Насамперед, переконані сировари, треба мати бажання. «Школа полягає не в тому, що хтось тобі розкаже. Ти повинен сам прочитати. Тепер інформації багато, довідуємося через Інтернет. Якщо не на наших сайтах, то на польських, французьких, італійських. Тому не варто марнувати час перед телевізором, а подумати, що зробити, аби краще жити», — переконаний пан Едвард.
З ним погоджується дружина. Але бідкаються, що наші люди не часто наважуються розпочати власну справу. До сироварів у Брюховичі приїжджають місцеві, львів’яни, були навіть з Харкова і Полтави. Але якщо із кожних 100 людей двоє-троє йшли далі, то було б добре. Здебільшого, побачивши, наскільки це нелегка праця, кажуть: «Ні, це не для мене».
Кіз треба подоїти, нагодувати, випасти. На день вони дають до 15 л молока. Господарі мають цапка і кізку нубійської породи, решта — звичайні. Їх збирали по Україні три роки, аби мати таких, що дають добре молоко. Крафтового сиру не можна наробити багато. Це не завод, де продукцію обчислюють тоннами. Це зовсім інший процес виготовлення, інші умови, інші рецептури. «У нас має бути тільки свіже молоко, і в жодному випадку не охолоджене, — каже пані Леся. — Лише з такого виходить добрий сир. Завод і крафтове виробництво — зовсім різні речі. Візьмімо, для прикладу, гуцула, який у горах на висоті тисяча метрів має тільки потічок води. Але у нього такі сири, які жоден завод не зробить. Так є усюди — чи то в Польщі, чи то у Франції. Домашній сир — як дитина, його треба доглядати, брати в руки, перевертати… Сир, як вино, мусить дозрівати. Сир не здуриш, якість відчувається відразу».
Сировари мріють про зелений агротуризм, бо у місцевості, де вони проживають, є всі для цього умови. Європа з цього живе, то чому ж наші села не можуть?
Влодарчики задумали влаштувати базу, де б і кузня була, інші ремісничі справи, пекарня. Збудувати павільйони, де люди могли б зупинятися. Діти би бавилися з кізоньками, а дорослі би чогось навчалися на майстер-класах. Зараз у світі є модною йога з козами. Навіть її могли б у себе запровадити. До них приїжджав інструктор, який проводить заняття. Показували би речі з різьбярства, ліплення горщиків. Знайшлися б майстрині-вишивальниці. Пані Леся — за фахом швачка. Але вона добре малює. У себе могла б приймати дітей зі шкіл, навчати виготовлення та розмальовування іграшок.
Вже зараз ентузіасти беруться за таке, чого не робить ніхто у цій місцині. Пан Едвард робить осципки, пече справжні обважанки — традиційну краківську випічку, схожу на бублик. Печуть їх із дріжджового тіста, за особливим рецептом, відомим ще з XIV ст., коли їх спеціально випікали для короля Ягайла тільки на час посту. Ця випічка з 2010 року перебуває під захистом Європейського Союзу як традиційна страва польської національної кухні. Там їх виготовляє кожен гураль. А на Львівщині ця випічка — дивовижа. Гості їх називають пиріжками. І обов’язково, коли приїжджають вдруге, запитують, чи немає тих пиріжків. Розігріті на грилі, осципки дуже смакують на свіжому повітрі. Подають їх із варенням із журавлини. Щоразу, виготовляючи сир, із 30−40 літрів молока виготовляють і партію осципків.
Фото автора і з архіву подружжя Влодарчиків