На Левандівці знімали кіно. А відомий лікар-благодійник влаштовував на своєму подвір’ї «Кіндер-баль»
А ще тут жив всесвітньо відомий футболіст Олександр Скоцень. Його родина і тепер мешкає на вулиці Сяйво
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/385627/levand2.jpg)
«…Не можу заснути. Лежу і згадую себе зовсім малою, — написала на своїй сторінці у „Фейсбуці“ львів’янка Софія Гдакович (на фото). — Як ходила в танцювальний гурток, там, де тепер „Хумана“ з одягом, а внизу була їдальня. Як бігала малою за молоком у магазин на вул. Хабарівській, де тепер кафе „Юлія“ (нинішня вул. Калнишевського). А навпроти була кінцева автобуса № 3. А замість фітнес-залу — універсам. А ще пам’ятаю, як будували дорогу на вулиці Суботівській… І будку з морозивом навпроти кінотеатру. Пам’ятаю трубочки у „Казці“, що біля церкви Св. Андрія на вул. Повітряній. А ще у цьому кафе продавали вершки з чорносливом. Хочу запропонувати створити альбом з фотографіями старої Левандівки. Може, хтось має на горищі закинуті старі фотографії?».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/levand3.jpg)
Під постом Софії з’явилося море коментарів. Процитую пост Лідії Даценко-Кривошеєвої: «А який був чудовий Левандівський парк. Алеї з чайними трояндами — запах пречудовий. У вихідні дні у парку на майданчику молодь витанцьовувала твіст і чарльстон. Зраненьку бігли до магазину, що на куті Повітряної і Озерної, щоб купити свіжого смачного молока…».
Усі згадували своє життя на Левандівці. Так з’явилась ідея створити виставку старих фотографій мікрорайону.
Софія Гдакович так запалилася цією ідеєю, що їй вдалося її реалізувати. Вона за фахом художник, але працює у сфері торгівлі. Софія каже, інформації про мікрорайон не так вже й багато. Доводилося записувати спогади мешканців, піднімати польську літературу. Свого часу на Левандівці, крім українців, жили поляки. Дехто свої спогади вмістив у книжку. «Мені допомагали мешканці Левандівки, — каже Софія. — Ірина Чурилик, онучка відомого лікаря-фармацевта, який жив на Левандівці. Ігор Ткачик, який, до речі, тільки недавно тут оселився, але захопився історією району. А також Володимир Голод. Володя врятував мене, бо грошей на послуги дизайнера не було і він запропонував допомогу. Я дуже люблю старі фотографії, люблю їх розглядати. На Левандівці жили мої прабаба і прадідо. Мені було приємно познайомитися з родичами тих, з ким вони дружили. Коли я дала оголошення у „Фейсбуці“ про те, щоб мешканці приносили старі фото Левандівки, виявилося, скільки у нас спільних знайомих. Скільки я знайшла людей, які дружили з моєю бабцею. Я чим більше дізнавалася, тим більше гордилася тим, що я з Левандівки. Зараз мікрорайону бракує тієї згуртованості…».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/levand1.jpg)
Велике фото 30-х рр., яке впадає у вічі, дитячий садочок на Левандівці. Усі дітки вбрані у вишиванки. «На Левандівці працювала „Просвіта“, яка була однією з найкращих. Мій прадід, наприклад, брав активну участь у театральних виставах. У „Просвіті“ був свій оркестр, хор. Життя вирувало на Левандівці! Відомо, що у цьому мікрорайоні мешкало чимало залізничників (з обох його боків пролягає залізниця). Левандівку і тепер називають районом залізничників», — розповідає засновниця виставки.
До речі, будувати церкву Cв. Андрія на Левандівці допомагав митрополит Андрей Шептицький (будівництво тривало у 1921−1924 рр.). А освячував вівтар Йосиф Сліпий. Саме на Левандівці було побудоване перше летовище. А назви вулиць у мікрорайоні мають авіаційний підтекст. За «бабці Австрії» на Левандівці облаштували тренувальну базу для австрійського війська на кшталт нинішнього Яворівського полігону.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/levand6.jpg)
На фотографіях впадають у вічі пані у капелюшках… «Поляки були заможніші, ніж українці, — веде далі Софія Гдакович. — Моя бабця вчилася з сестрою у школі, за них платили заможні поляки. Так було прийнято. Шкода, що більше про історію нашого району не розпитала у бабці. Тепер би це знадобилося».
Був розвинутий на Левандівці і спорт. Відомий футболіст Олександр Скоцень збирав оплески трибун, забиваючи голи за «Шарлеруа» (Бельгія), за словацьку команду «Жиліна», «Ніццу» (Франція). В Канаді — за команду «Україна». У 1985 р. О. Скоцень написав книгу-спогад «З футболом у світ», де описує своє дитинство і юність на Левандівці. «А починав Скоцень грати у футбол за левандівську команду „Буревій“. Родина відомого футболіста і тепер живе на Левандівці, на вул. Сяйво, — каже Софія. — Але на виставку вони чомусь не прийшли».
Цікавий факт: відомий на всю Україну «Холодокомбінат» (у народі — холодильник), де виготовляють морозиво, збудували на Левандівці німці — для потреб армії. Там у часи війни зберігали продукти. «У польській літературі я знайшла інформацію, що на Левандівці, виявляється, діяв перший у Львові лікеро-горілчаний завод. Його заснувала родина Косецьких у 1864 році. Під час Першої світової війни фабрика зазнала значних збитків. Але після війни продовжила своє існування. Окрім вишневого бренді, фабрика випускала і апельсиновий лікер».
Хоча на Левандівці і є вулиця Параджанова, відомий кінорежисер не мав відношення до цього мікрорайону. Але мешканці скористалися цим фактом, і не так давно тут започаткували Фестиваль Параджанова. Кінопокази, театральні вистави, літературні зустрічі — це все відбувається у культурно-мистецькому центрі «Супутник». Слід зауважити, що це колишній кінотеатр «Супутник», а крутили кіно тут ще з 1957 р. (до того часу тут був базар). Пізніше приміщення тривалий час стояло пусткою.
Виявляється, на Левандівці у 1961 р. знімали кіно. Зйомки велися на вул. Лева Геца (колишня вул. Ентузіастів) — «Водив поїзди машиніст» (фільм можна подивитися на You Tube-каналі). Серед акторів — Леонід Куравльов. «Я виросла на старій Левандівці, — каже Софія. — Ми знали усі ходики, як можна, не виходячи на Повітряну, поміж подвір’ями, вийти на інший кінець району. На торфах ми кожну стежку знали. Там з водяних труб у деяких місцях била вода. У нас навіть фото є: взимку вода замерзла. Вийшов крижаний гейзер!
Жив на Левандівці відомий лікар-благодійник Ярослав Гинилевич. Його будинок стояв навпроти «Супутника» (тепер на цьому місці звели новобудову). Він щороку проводив для українських дітей «Кіндер-баль». Збереглося навіть фото. Місцеві діти приходили до лікаря на подвір’я, він їх пригощав солодощами. Гинилевич був одним з перших, хто мав автомобіль. Потім лікар виїхав до Мюнхена і там керував українським Червоним Хрестом. Але ще тривалий час допомагав Левандівці".