«Син заступився за слабшого хлопчика»
У Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут відкрили пам’ятну дошку Герою України з Тернопільщини Устиму Голоднюку, який загинув на Майдані. У цьому навчальному закладі Устим навчався. Але звідти його… відрахували
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/385617/dsc6923-2.jpg)
Цими лютневими днями Україна вшановує пам’ять Героїв Небесної сотні. Серед загиблих — 20-річний Устим Голоднюк з Тернопільщини. Він загинув 20 лютого на вул. Інститутській, о 9 год. 56 хв. На відео видно, як куля влучає у блакитний шолом Устима… У цей момент хлопець разом з побратимами, без зброї, з саморобними щитами, рухався вул. Інститутською. Намагався врятувати поранених…
До п’ятої річниці Майдану у Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбулося відкриття пам’ятної дошки Герою України, Герою Небесної сотні Устиму Голоднюку. У цьому ліцеї Устим навчався. Щоправда, з ліцею хлопця відрахували. Це сталося у лютому 2011 року. За три місяці до завершення навчання у ліцеї. Цей факт колишнє керівництво військового навчального закладу приховувало… Тому й пам’яті Героя України не вшановували, зробили це лише тепер, через п’ять років після загибелі Устима. Коли ліцей отримав нового керівника.
Начальник Львівського військового ліцею імені Героїв Крут Юрій Гусар розповів: «Між Устимом, який навчався на третьому курсі, та першокурсником відбувся конфлікт. У того хлопця, як розповідають ліцеїсти, батько був крутим мажором. Педагогічна рада не хотіла відраховувати Устима. До закінчення навчального закладу залишалося зовсім мало часу. Але колишнє керівництво наполягало: „Ні. Відраховуємо“. Я підняв документи. Побачив, що батьки написали заяву, нібито за власним бажанням забирають документи з ліцею. Ми вирішили віддати шану Устиму. Ухвалили рішення — відкрити пам’ятну дошку з його іменем».
Класний керівник Устима Голоднюка Галина Онишко каже: «В Устима було загострене почуття справедливості. Він навіть якщо не зрозумів якогось завдання з мови, фізики, чи математики, принципово не списував. Вважав, що це обман. Пригадую, я йому кажу: «Устиме, у тебе рідкісне ім’я. Чи знаєш, на чию честь тебе назвали?». Він каже: «Про Устима Кармалюка знаю. Хотів би бути таким, як він» (Устим Кармалюк — український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі. У школі однокласники жартома називали хлопця Устимом Кармалюком. — Авт.).
Пані Галина пам’ятає той конфлікт у ліцеї за участі Устима та молодшого курсанта. Це сталося у туалеті. «Вони сильно не побилися. У першокурсника кров з носа пішла… Той конфлікт так роздмухали! Хотіли показати, що нібито старшокласники не будуть панувати над молодшими. Це питання винесли не на педраду ліцею, а на педраду роти. Розглядали поведінку. Устим поводився гідно. Не виправдовувався. Знаю, що він захищав людську гідність. Його вини, як такої, не було. Приїхала мама Устима. Була розмова у кабінеті начальника. Колектив ліцею розділився. З перевагою в один чи два голоси проголосували за відрахування».
Василь Стефурак, який був на Майдані з Устимом і приїхав на відкриття меморіальної дошки, згадує: «Ми коли сиділи з Устимом у наметі, казали: „Революцій без жертв не буває!“. Ми були готові до того, що буде криваве закінчення… Говорили: „Воля або смерть! Без перемоги звідси не підемо“. Устим, коли б йому не подзвонив, завжди міг прийти на допомогу. Він був студентом. Їздив на сесії з Майдану (Після того, як Устима відрахували з військового ліцею, вступив у Бережанах до агротехнічного інституту. — Авт.). Завжди був усміхнений. Не пам’ятаю його сумним». Василь згадував, як під час протестів вевешники розганяли активістів водометами. Бої велися на Європейській площі за Український дім. Було Водохреще. На вулиці був сильний мороз. З одягу та дерев’яних щитів звисали бурульки…
У ліцеї мені розповіли, Устим приїжджав до навчального закладу, коли вже навчався у Бережанах. Розмовляв з командиром взводу. Ще раз казав, шкодує, що так сталося, але все одно мріє бути військовим. Батько Устима, Володимир Голоднюк, колишній правоохоронець. Він зізнався класному керівникові Устима, Галині Онишко, що син його багато чого навчив, і він переглянув свої погляди на життя…
Батько розповів, що це він змусив Устима вступати до військового ліцею. «Наша сім’я розпалася. Розлучення з дружиною дуже вплинуло на сина, — веде далі пан Володимир. — Я працював оперативним працівником. Постійно був на роботі. Син не відчував батьківського плеча і почав опускатися у навчанні. Коли заявив, що піде в ПТУ, на кухаря, я обурився. Не те що маю щось проти кухарів, просто знаю рівень навчання у цьому ПТУ. Я кажу: „Устиме, ти забудеш як писати. Ні!“. І це було виправдано. У ліцеї він піднявся у навчанні. Змужнів. Зайнявся спортом. Йому ліцей дуже багато дав».
Розпитую батька, чому сина відрахували. «Знаю, що він заступився за слабшого хлопчика. Може, соціальна нерівність. Є діти з міста, є з села. Я хотів залагодити цю ситуацію, але Устим заборонив мені це робити. Він сказав: „Тату, не влазь. Я був правий!“. Попри все, ліцей назавжди залишився в його серці. Він про нього з дуже великою гордістю говорив. Після цього подав документи до п’яти інститутів. Йому з Бережан прийшло, що його беруть на державну форму навчання».
На усіх телевізійних кадрах Устим — у блакитній касці. Цікавлюся, де взяв її? «Є багато версій про цю каску, — каже батько Героя. — Розповідають, що він ту каску сам пофарбував. Неправда. Волонтери привезли на Майдан багато шоломів. Серед них був голубий. Він його схопив і каже: «Буде мій!».
«Звідки в Устима було оце бажання змінити країну?» — запитую. Устим, до речі, рідним не сказав, що їде на Майдан. «Це юнацький максималізм! Він вірив, що Україну можна змінити одним махом! Мріяв жити в європейській державі. Мені теж хочеться негайних змін, за які боровся Майдан. Але я аналізую і розумію, що швидко це зробити неможливо. Зміни є. Головне, не схибити».
Довідка «ВЗ»
Устим Голоднюк народився 12 серпня 1994 року у м. Збаражі Тернопільської області. Громадський активіст Євромайдану, боєць 38 сотні Самооборони Майдану. Герой України. Загинув внаслідок вогнепального поранення в голову. Похований у Збаражі.