Передплата 2025 «Добра кухня»

«Христину Замулу має бути звільнено з посади!»

Львівські обласні чиновники так і не пояснили, чому скасували виплати родинам Героїв Небесної Сотні. Після протестів громадськості обіцяють допомогу відновити

Родини полеглих майданівців прийшли до львівської влади шукати правди. Фото зі сторінки Н. Дигдалович у Facebook
Родини полеглих майданівців прийшли до львівської влади шукати правди. Фото зі сторінки Н. Дигдалович у Facebook

У Львові спалахнув конфлікт довкола адресних допомог родинам Героїв Небесної Сотні і дітям, батьки яких загинули під час Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил (АТО/ООС). Для першої категорії видачу цих допомог з початку року припинили взагалі, для другої - скоротили майже удвічі: із 4400 грн до 2920 грн. Це викликало обурення у громадян. Вони вважають таке рішення зневагою пам’яті їхніх рідних.

У треті роковини повно­масштабного вторгнення росії в Україну родичі поле­глих прийшли на гостру розмову до керівництва обласної військо­вої адміністрації і обласної ради. На зустрічі був присутній регіо­нальний представник Уповнова­женого з прав людини.

Керівники області намага­лися погасити ганебний інци­дент. Як випливає зі слів голови ОВА Максима Козицького, з бе­резня допомоги родинам Героїв Небесної Сотні та людям з інва­лідністю, які брали участь у Рево­люції Гідності, АТО/ООС, випла­чуватимуть у тому ж обсязі, що і раніше. Крім того, з обласного бюджету їм компенсують кошти, недоотримані у січні-лютому.

Про ситуацію, що склалася, — у розмові із головою громад­ської організації «Родина Ге­роїв Небесної Сотні» Наталією Дигдалович, вдовою учасника Євромайдану Андрія Дигдалови­ча, який загинув від кулі «берку­тівця».

— Коли дізналася, що у кінці грудня вирішили призупинити дію «Комплексної програми со­ціальної підтримки у Львівській області учасників АТО (ООС), бійців-добровольців АТО, за­хисників та захисниць України, членів їхніх сімей, а також ро­дин Героїв Небесної Сотні на 2021−2025 роки», не повірила, подумала, це якась помилка. Намагалася зустрітися із голо­вою ОВА Максимом Козицьким. Він делегував на розмову свою профільну заступницю Христи­ну Замулу. Вона обіцяла пере­глянути це питання. Однак його не вирішили ні у січні, ні у люто­му…

Вкрай цинічно, що дітям заги­блих затверджену раніше допо­могу зменшили із 1,5% прожит­кового мінімуму до 1%, а сім'ям загиблих скасували 50%-ву знижку на оплату житлово-кому­нальних послуг. Для обласного бюджету це не такі великі витра­ти. У Львівській області живе 21 родина Героїв Небесної Сотні. Людей, які користуються пільга­ми через втрату на Майдані сво­їх синів, чоловіків — не більше 30 (йдеться про дітей до 18 років або дітей-студентів стаціонар­ного навчання до 23 років, дру­жин загиблих, які не вийшли за­між). Для цих родин допомога була вкрай помічною. Їхня пенсія через втрату годувальника є «ко­пійчаною». Отримувати на руки з усіма доплатами 4,5 тис. грн — це мало. Без допомоги, яку пе­редбачено «Комплексною про­грамою», цим людям обійтися вкрай важко. Ми не маємо яки­хось державних пільг, які давали б змогу гідного життя. А йдеться переважно про літніх людей. На Майдані, на війні вони втратили своїх годувальників — чоловіка чи сина. Скромні суми допомоги витрачають переважно на ліки і на дорогу у Генпрокуратуру, у ки­ївські суди, де вже 11 років роз­глядають справи Майдану. Кож­на така поїздка забирає чимало коштів. Це ще й моральне висна­ження, адже ми щоразу заново переживаємо свої тяжкі втрати…

На зустрічі з керівництвом об­ласної влади у понеділок нас за­певнили, що передбачені Про­грамою кошти нам нададуть. Але що це за ставлення — захо­тів — дав, захотів — забрав? Ми вимагаємо скликати комісію, яка провела б аудит цих виплат: скільки їх виділено і куди на­справді йдуть? Скажімо, програ­ма передбачала щорічно виділя­ти для сімей загиблих по півтори тисячі гривень на оздоровлення — але вони не надходять. Спочат­ку мотивували це ковідом, потім — війною. Дивно про таке чути, адже чиновники витрачають чи­мало бюджетних коштів на інші потреби, у тому числі - на влас­не преміювання…

Сподіваємося почути звіт пані Замули щодо виконання «Комплексної програми». Ви­магаємо провести внутрішнє розслідування, з’ясувати, кому спало на думку позбавити нас цих мізерних виплат, і покара­ти винуватців. Христину Заму­лу має бути звільнено з посади. Йдеться про доньку одіозно­го «регіонала» (за даними сис­теми YouControl, за станом на 13.05.2023 року, батько Хрис­тини Замули, Петро Замула, значився керівником районної організації партії регіонів у ко­лишньому Кам’янка-Бузькому районі. — І. Ф.). Під час зустрі­чі пані Замула сказала нам, що була на Майдані. Ми запитали: «На якому саме? Чи не на Ан­тимайдані?». На це пані Заму­ла відповіла, що була на тому ж Майдані, що й її батько…