Через несплачений кредит за мобільний суд відібрав квартиру!
Новий власник помешкання запропонував жильцям взяти свою ж квартиру в оренду
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384876/k-1.jpg)
Ольга Фарбей з Бориспільського району Київщини залишилась без трикімнатної квартири через… споживчий кредит на мобільний телефон. Її знайомий, скориставшись документами Ольги, придбав у кредит мобільний телефон ще 2006 року. Вартість мобільного — 3100 грн. Кредит не виплатив. З того часу сума боргу зросла до 40 тисяч гривень!
Печерський райсуд Києва 2014 року зобов’язав жінку виплатити борг, хоча про заборгованість і суд жінка навіть не знала. Тобто рішення суду було заочним. Коли потерпіла подала до суду позов про перегляд справи й скасування електронних торгів (через які квартиру Ольги й продали), служителі Феміди вирішили, що суд забрав квартиру законно. Про судові перипетії та недолуге українське законодавство Ольга Фарбей розповіла журналісту «ВЗ».
«Я передала свої документи знайомому, — згадує Ольга події, з часу яких минуло понад десять років. — Олександр сказав, через те, що не має постійного місця роботи, йому не дають кредит. Потім я закрутилася… У мене був важкий рік, батько помер. Із роботою були проблеми. Декрет. Про кредит я забула… 2017-го до мене зателефонували з виконавчої служби і запитали мої банківські реквізити, — щоб перерахувати гроші, які залишилися від продажу моєї квартири. Подумала, це якась помилка. Коли приїхала, дали мені ознайомитися зі справою».
Як з’ясувала Ольга Фарбей, її знайомий борг по кредиту не сплачував. «ПриватБанк» подав позов на жінку як на злісну боржницю (листів з фінансової установи про те, що заборгованість по кредиту ніхто не сплачує, жінка не отримувала). «Я дізналася, що повістки з суду приходили на адресу, за якою я зареєстрована, — веде далі Ольга Фарбей. — Це квартира моєї мами у Печерському районі Києва. У цій квартирі ніхто не живе. Мама буває там лише зрідка. Пошту ніхто не забирав. Замість того, щоб хоч раз мені зателефонувати (контакти мої були вказані у кредитному договорі), банк подав до суду. Коли рішення суду набуло чинності, його отримали виконавці. І продали мою квартиру на електронних торгах».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/k-2.jpg)
Квартиру Ольги Фарбей оцінили у 800 тисяч гривень (хоча реальна її ціна близько мільйона грн.). А продали на електронних торгах за… 500 тисяч! «Ми подали позов до Бориспільського міського міжрайонного суду, — каже Ольга Фарбей. — На „ПриватБанк“, виконавчу службу, зокрема, про скасування торгів (виконавча служба визнала, що листи, які вони відправляли Ользі, повертались. — Авт.). Суддя Віталій Журавський став на бік Юрія Мельника з Умані, який придбав мою квартиру на електронних торгах. Ми подали апеляцію до Бориспільського міжрайонного суду Київської області. Розглядав справу суддя Євген Борець. Він нібито увійшов у наше становище. А потім раптом виніс неочікуване рішення. Відмовив нам у позовних вимогах…».
Ольга розповідає, що апеляційний суд затягував з видачею скандального рішення. А тим часом Юрій Мельник запропонував Ользі Фарбей взяти власне житло в… оренду. «Передзвонив і каже: «Давайте вирішувати питання мирно. Ми підпишемо угоду про оренду житла…». Я йому кажу: «Ви нормальний? Це моя єдина квартира. Я у Києві житло продала, а у Борисполі купила. Не збираюся без бою віддавати свою квартиру!».
Зі слів Ольги, 2017 року новоспечений «власник» намагався незаконно потрапити у квартиру родини Фарбеїв. У цій трикімнатній квартирі Ольга живе з чоловіком на 11-річною донькою. Так само «власник» тишком-нишком подав позов до суду — про відшкодування йому збитків на суму 11 тисяч грн. (про цей позов жінка дізналася випадково, коли намагалася забрати рішення апеляційного суду). «Судового рішення про його вселення немає, — каже Ольга. — Я викликала поліцію і його не впустила. Також на квартиру накладено арешт, щоб її не продали або не здали в оренду».
Ольга каже, постійні суди — великі фінансові витрати. Подача лише одного позову обійшлася їй у сім тисяч грн. «Гроші на новий суд довелося позичати у рідних та друзів, — каже жінка. — Зараз ми подали чергову апеляцію… Кому з політиків я тільки не писала, але ніхто не реагує».
А старий знайомий Ольги, який і втягнув її у кредитні борги, виїхав за кордон. Його слід зник… І як не крути, вигрібати з цієї ситуації Ольга Фарбей мусить власними силами. Інакше є шанс залишитися без даху над головою…
Коментарі для «ВЗ»
Олександр САВЧУК, адвокат Ольги Фарбей
Виконавці не намагалися знайти Ольгу, щоб повідомити її про цю ситуацію. Хоча вона весь час проживала у тій квартирі, яку вони вирішили продати. Незрозуміла ситуація з оцінювачем квартири, якого родина в очі не бачила. Виконавці за борг 39 тисяч грн. продали квартиру, яка коштує близько мільйона! І щойно квартиру виставили на продаж, одразу знайшовся покупець, який жодного разу не був у цій квартирі. Відомо, що є фірми, які скуповують на електронних торгах нерухомість, попри ризики, — щоб потім їх продавати чи здавати в оренду.
Печерський райсуд про перегляд справи ми виграли. Ольгу не повідомили про цю ситуацію. Крім того, з того часу, як стало відомо, що вона не виплачує кредит, минуло понад десять років. А термін позовної давності — три роки. Суд задовольнив наш позов та відмовив «ПриватБанку» у стягненні боргу. Але позов про відміну торгів суд не задовольнив. Ми будемо подавати апеляцію на Бориспільський райсуд. У законодавстві є норма: майно неможливо витребувати назад, якщо його продали через суд. Але якщо таке рішення відмінили або визнали незаконним, це означає, що майно забрали у власника поза його волею. І таке майно може бути витребуване у нового власника (у нашому випадку це людина, яка купила квартиру Ольги Фарбей на торгах). Верховний суд має у своїй практиці подібні справи.
Гліб СЕГИДА, керуючий партнер юридичної фірми Pravovest
У Законі «Про споживче кредитування» зафіксовано, що сума штрафів і пені не може перевищувати 50% суми кредиту. Варто зважати і на термін позову — у кредитора є лише рік, щоб заявити свої права на стягнення штрафних санкцій.
Боржник мав отримувати офіційні повідомлення від банку стосовно величини заборгованості та вимог щодо сплати. Лише потім банк міг звернутися до суду (якщо це було передбачено договором, там могла бути норма і про арбітраж). Сам судовий розгляд може відбуватися без присутності однієї зі сторін — це законно.
Якщо суд вирішив стягнути з боржника гроші, то спочатку накладається арешт на рахунки людини. Якщо там нічого немає — звертається стягнення на рухоме майно. І лише в останню чергу — нерухомість і житло. При цьому людину не можна просто виставити на вулицю. Якщо у неї немає іншого житла, кредитор повинен його надати, і таке житло має відповідати мінімальним вимогам, згідно із законодавством.
Швидше за все, такий продаж можна буде оскаржити у суді.
Щоб не потрапити у неприємності, потрібно читати договір, всі пункти, та вимагати графік платежів, де реально буде видно переплату. Банки вже не зловживають дрібним шрифтом та відсутністю графіка, а от «швидкі» кредити онлайн або у мафах на вулиці легко заманюють людей — «низькими» ставками та простотою оформлення. Тому ніколи не спокушайтеся на рекламу, треба вимагати, щоб були вказані всі умови кредитування! Прийти додому, подумати, і лише потім оформити кредит.