Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Види акредитивів

На цей момент договір акредитива являє собою найбільш надійний розрахунковий інструмент у міжнародній торгівлі, що надає гарантії виконання домовленостей як з боку продавця, так і зі сторони покупця.

Щоб захистити учасників міжнародної угоди від ризику втратити гроші або товар, у міжнародній системі розрахунків існує спеціальна форма — акредитиви. На цей момент договір акредитива являє собою найбільш надійний розрахунковий інструмент у міжнародній торгівлі, що надає гарантії виконання домовленостей як з боку продавця, так і зі сторони покупця.

Що таке акредитиви

Згідно з офіційним формулюванням, акредитив — це формат розрахунків між сторонами міжнародного контракту, при якому банк, що діє за дорученням покупця, бере на себе зобовʼязання сплатити продавцю за товар після того, як будуть виконані умови його відвантаження.

Отже, як працює документарний акредитив.

Етапи наступні:

  • Сторони укладають міжнародну угоду з умовою сплати через акредитив.
  • Покупець відкриває у довіреному банку (емітент) акредитив та вносить суму за товар.
  • Банк-емітент повідомляє банк продавця про внесення акредитива.
  • Продавець відвантажує товар та надає про це документи у свій банк.
  • Банк перевіряє надану документацію та передає її банку-емітенту.
  • Банк-емітент, своєю чергою, проводить перевірку документів та перераховує суму за товар у банк продавця.

Таким чином усі учасники контракту максимально захищені: продавець впевнений, що отримає гроші за товар, а покупець — вантаж у повному обсязі.

У міжнародній практиці акредитиви частіше за все використовуються у наступних ситуаціях:

  • Укладання угоди з новими партнерами або компаніями з не надійною репутацією.
  • При високій вартості товару.
  • Укладення контракту з продавцем/покупцем з країни нестабільним економічним станом.
  • При суворих обмеженням термінів поставки.

Види акредитивів у міжнародних розрахунках

Залежно від умов, у рамках міжнародної угоди застосовується кілька різновидів акредитивів.

Резервний

Резервний акредитив — це гарантія, що надається банком та діє тільки у разі, якщо один з учасників угоди не дотримався зобовʼязань. Наприклад, якщо покупець не отримав товар у повному обсязі, він має право звернутися до банку, у якому відкритий акредитив, для отримання компенсації.

Особливості форми:

  • Гарантійна функція за умови надання бенефіціаром документів, що підтверджують порушення умов контракту.
  • Активація при дефолті або інших форс-мажорних обставинах.

Безвідкличний

Безвідкличний акредитив — формат фінансових відносин між партнерами, умови якої можуть змінитися тільки якщо на це погоджуються усі сторони: продавець, покупець та банки.

Особливості такого формату:

  • Високі гарантії при дотриманні умов контракту та правил міжнародної торгівлі.
  • Надійність.
  • Широке розповсюдження.

Відзивний

Відзивний акредитив — це формат, умови якого можуть бути змінені або анульовані банком-емітентом без попереднього узгодження з бенефіціаром.

Така форма вважається найбільш ризикованою для продавця, адже не гарантує 100-відсоткового захисту від фінансових втрат. Тож у міжнародних угодах відзивний акредитив застосовується вкрай рідко.

Револьверний

При револьверному форматі акредитив відкривається у межах контракту поставки, коли товар відвантажується партіями. У цьому випадку умови розповсюджуються не на всю суму договору, а на її частину, і автоматично відновлюються після формування нової партії.

Переказний

Переказний акредитив дозволяє бенефіціару передати свої права на отримання сплати третій стороні/сторонам у повному обсязі або частково. Така форма часто застосовується, коли бенефіціар є посередником, а фактичним продавцем виступає інша компанія.

Важливо! Передача прав на отримання сплати можлива тільки при погодженні з банком-емітентом, що обовʼязково вказується у міжнародній угоді.

Поділений

Поділений акредитив надає сторонам угоди механізм, що дозволяє відкрити ще один документарний акредитив на користь іншого вигодонабувача.

Даний формат застосовується, якщо перший бенефіціар не має змоги (наприклад, власних коштів) для відкриття акредитива. У більшості випадків умови першого та другого акредитиву однакові.

Покритий та непокритий акредитив

Під покритим акредитивом розуміють форму розрахунку, при якому банк-емітент резервує суму виплати по контракту на кореспондентському рахунку. Це є повною гарантією виконання умов угоди.

Переваги такого формату для продавця:

  • Максимальна гарантія отримання коштів.
  • Мінімум ризиків, що банк-емітент не виконає зобовʼязання.

Переваги для покупця:

  • Високий рівень довіри з боку партнера.

З недоліків — блокування коштів покупця, що знижує ліквідність, та здорожчання угоди за рахунок комісії банку.

Якщо використовується непокритий акредитив, банк не резервує коштів заздалегідь, а витрачає їх зі свого загального обороту на момент надання документів про виконання належних умов. При цьому банк бере на себе зобовʼязання задовольнити вимоги бенефіціара незалежно від фінансового стану покупця.

Переваги для покупця:

  • Гроші не заморожуються на рахунку та приносять прибуток.
  • Більш низька банківська комісія за обслуговування акредитива.

Переваги для продавця:

  • Гарантоване отримання коштів за товар. У такому випадку велике значення має надійність банку.

Резюмуючи, можна зробити висновок, що акредитив є сучасним та ефективним інструментом, що забезпечує виконання умов контрактів між міжнародними партнерами. А існування різновидів акредитивів надає партнерам можливість обрати найбільш гнучкий механізм розрахунків за товар та гарантувати свою фінансову безпеку.