«І вона — не ангел. І я — не демон…»
Доньки не вірять, що їхня мама у молодості «стрибала у гречку». До розлученого з нею батька не підпускають своїх дітей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/384507/glek.jpg)
Наш поїзд, що з Франківська бере курс на Київ, у дорозі вже третю годину. До столиці ще їхати довгу ніч, і мій сусід Віктор, чоловік років під шістдесят, після довгої вовтузні на нижній полиці врешті-решт зліз зі свого скрипучого ложа, дістав з валізи пляшку коньяку, нарізаний скибками лимон, кілька цукерок і покликав розділити з ним вечірню трапезу. По тому, як він наполегливо припрошував до столу і як втішився, коли отримав від мене згоду, я зрозумів: моєму попутнику не стільки хотілося випити, скільки поговорити. Точніше, виговоритися…
Пан Віктор відразу попередив, що хоче зі мною, удвічі молодшим попутником, побалакати «про життя, яке воно є». Воліє почути поради, бо сам не може дати собі ради зі своїм клопотом. Ніби й немало прожив, побув у великих начальниках, великі справи на виробництві вирішував, сивину і лисину нажив, від важкої хвороби вилікувався, а от з делікатними сімейними нюансами не може дати ладу.
— Ти, Василю, годишся мені у сини, а я хочу перемовитися з тобою як з братом, — перехиливши пластиковий стаканчик з бурштиновим напоєм, розпочав мій сусід. — Як чоловік з чоловіком. Бо вже котрий рік не знаходжу собі місця. Через колишню дружину. Працювала моя Катерина інженером у конструкторському бюро. Прожив з нею купу літ, збудували нівроку хату, виростили разом трьох доньок, дали їм освіту. Я подбав про файну роботу для кожної зі своїх пестунок, допоміг їм з квартирами. А от сам щастя людського не маю. А все, перепрошую тебе, друже, за делікатні речі, через те, що супрузі однієї моєї любові було замало. Хотіла тілесних утіх ще й на боці.
Від таких одкровень я ледь не подавився лимоном. А пан Віктор продовжував:
— Її співробітники не раз розповідали: тільки-но в офісі обідня перерва настане, а твоя Катруся уже сидить у кабінеті начальника. Повертається звідти рівно о другій, одяг і зачіску на собі поправляє. Щаслива така — по кабінеті бігає, щебече…
Я й сам не раз переконувався, що тягне її не завжди туди, куди треба. Якось ввечері моя благовірна просить улесливо: «Вікторе, ти лягай відпочивати, а я на три хвилинки у магазин за хлібом збігаю». Кажу їй: «Катю, я ж хліба щойно по дорозі з роботи купив. І м’яса, і сметани, і булок взяв. Навіщо тобі без потреби мотатися?». А вона, знітившись: «Та я ще до подружки загляну. Давно не бачилися».
Якось не втерпів, думаю, подивлюся, через яких же то подружок моя Катерина хати не тримається. За хвилинку після неї вийшов з дому — глянь, а моя благовірна з вантажником гастроному в обнімку іде, а потім любощами у його комірці займається. Хотів було влаштувати їй розбірки, але в останню мить остиг. Узяв себе в руки. Повернувся додому, кажу своїй половині, аби не ганьбила дітей, бо про всі її походеньки знаю. А вона як нервово підскочить: «Старий дідьку, тобі весь час якісь коханці привиджуються! Через твою ревність я не маю права вільно дихнути, з людьми поспілкуватися!».
А через місяць я застав свою дорогеньку жіночку у ліжку з моїм… старшим братом. Він від сорому ледь під підлогу не провалився. Просив пробачення і запевняв, що Катерина сама його спокусила. А їй самій хоч би що! Накинула на грішне тіло халат і верещить: «Скільки ще ти будеш мене переслідувати?».
Після того випадку терпець у мене увірвався. Розлучився я зі своєю ненаситною Катериною. Суддя, почувши причину поданої заяви, лише тяжко зітхнув, навіть не давав часу на примирення.
— А може, ви, пане Вікторе, були не надто вправним «козаком», тому й Катерина шукала вам альтернативу? — на правах «довірливого друга» запитую свого сусіда по вагону, натякаючи на його можливі проблеми з чоловічим здоров’ям і відсутність романтичного підходу.
— Та ні, на рахунок цього у мене все гаразд. Я вже другий рік одружений зі Світланою з Тернополя, і ні разу не чув нарікань від неї щодо інтиму. Живемо душа в душу…
— От і добре! Дайте собі спокій зі своєю Катериною. Вона для вас вже — пройдений етап. Маєте нову супутницю життя — все решта вже не важливо, все вже у минулому…
— Ні, не в минулому. Всі три мої доньки думають, що я звів на їхню маму наклеп, безпідставно обізвав її хвойдою. Не хочуть вірити, що вона ходила наліво. Катерина для них — еталон, а я в їхніх очах — брехун, скандаліст. Не хочуть мене бачити. До внуків не підпускають. Оце й болить найбільше. Що маю робити — не знаю…
Ніч до Києва я провів, так і не зімкнувши очей. Не знав, що маю порадити пану Віктору. А він вранці, трохи відійшовши від напливу почуттів, потиснув на прощання руку, побажав мені, ще холостякові, «правильного вибору». І підсумував вчорашню розмову:
— Біс з нею, з Катериною. У неї своє життя. У мене — своє. Але, думаю, рано чи пізно вона зважиться сказати трьом нашим доням, що не завжди сама була ангелом. І що я не був для нашої сім’ї і для неї демоном…