Зламав хребет, але не віру в себе
Хоч ноги не ходять, Іван Сокол ремонтує і чайники, і телевізори, і телефонии
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382405/hrebet.jpg)
У Старому Чарторийську Маневицького району цього чоловіка знають як майстра на всі руки. Іван Сокол виконує різні роботи по дереву та металу, добре знається на техніці — ремонтує і чайники, і телевізори, і телефони. «За який зламок не візьметься, раз — і працює!» — кажуть про нього в селі. Дарма, що Іван Іванович має… паралізовані ноги. Трудиться на інвалідному візку.
Коли здорові люди з цілими руками-ногами нарікають, що в селі чи місті немає роботи, хочеться їм розповісти саме про таку людину. Іван Сокол не від народження хворіє. Непогано вчився у школі і здобув професію кіномеханіка. Відслужив в армії, потім крутив кіно у рідному та сусідньому селі. Йому багато хто заздрив, що здобув таку «романтичну» професію. Та минуло зовсім небагато часу: розпався Радянський Союз, почали закриватися клуби… Кіномеханіки стали нікому не потрібні. Аби заробляти на життя, Іван Іванович перекваліфікувався на будівельника.
— Я працював в ПМК у Маневичах, — розповідає чоловік. — Так уже сталося, що де тільки не прийду — все розпадається. Так і тут. Закрилася фірма, і мав шукати нову роботу. Почав сам їздити на будови.
Якийсь час Іван Іванович працював у столиці. Повертався додому ненадовго, й знову вирушав у Київ на об’єкт. А це, поки був у селі, запропонували чоловікові непоганий підробіток у Луцьку. І він погодився.
— Знаєте, як то: підвернулася така робота, що можна тут було заробити. І близько. От я й «заробив» — каже, усміхаючись. — Якось оступився на будові й впав з висоти. Та було там всього два-три метри. Не раз з більшої висоти падав — і нічого. А тут…
Відразу в лікарні сказали, що шансів ходити нема.
Розповідає свою історію спокійно, ще й жартуючи при цьому, що здається, не про нього йдеться, що це якийсь анекдот. На обличчі — ні краплі зневіри, відчаю, сліз. Навпаки — тверда впевненість у своєму хорошому «завтра».
— Чи важко було вам призвичаюватися до нового життя? Чи не мучила депресія?
— Яка депресія? Який відчай? Я три місяці пролежав у лікарні. Повиймали осколки з хребта, підрихтували мене й відправили додому. А там діти, дружина. Правду кажуть, що в рідній хаті й стіни лікують. То я тільки приїхав — почав керувати, — зізнається. — Так треба меблі розставити, такі матеріали принести. Змайстрував собі над ліжком турніка — став підтягуватися. Бо ноги не ходять, а м’язи ж треба тренувати! Велике спасибі дружині Олі, що вона в мене така любляча і розуміюча, підтримує у всьому. На її плечах багато роботи.
— Але ж і ви без діла не сидите! — кажу, дивлячись на зібрану для ремонту техніку.
— Та стараюсь. Ну як людям відмовити? Телефони, чайники — все, що можна відремонтувати, несуть. Зварку роблю. Правда, невеликих речей — переважно сап-лопат, бо важке підняти не можу. Як щось складніше трапляється, кличу кума. Він мені і ноги, і руки заміняє. Ми разом багато чого майструємо… Нічого особливого від життя не вимагаю. Єдине, хочеться бути комусь корисним. Бо як без того?