Синусит чи мігрень?
Розрізнити ці два захворювання буває нелегко
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381293/7138be82a1688a0f4d6b871ad9ddc563.jpg)
«Понад 85% пацієнтів, які переконані, що причиною їхнього головного болю є запалення навколоносових пазух, насправді страждають від мігрені», — пише Upper Cervical Awareness, веб-портал, що спеціалізується на захворюваннях шийного відділу хребта.
Синусний головний біль виникає, коли запалюється слизова оболонка навколоносових пазух. Неприємні відчуття у носі і ділянці навколо носа, переніссі або над оком поступово посилюються. Біль втрачає визначену локалізацію, і у хворого починає боліти вся голова.
Мігрень — це неврологічний стан, який, зокрема, супроводжується головним болем. Деяким людям здається, що мігрень — це найсильніший біль, який тільки може бути у житті. Однак мігрень може проявлятися як сильним, так і помірним головним болем, пульсуючим, який наростає, або однобічним. Щоб поставити діагноз «мігрень», симптому головний біль недостатньо — повинні бути також інші прояви захворювання.
Часто пацієнти переконані, що коли у них є проблеми з навколоносовими пазухами і турбує головний біль, це неодмінно синусний головний біль. Таке переконання базується на помилковому твердженні, що саме запалення у пазухах є причиною головного болю. Проте не варто виключати мігрень як діагноз тільки через те, що вас турбує нежить чи закладеність носа у той самий день, що й головний біль.
Ще більш ускладнює можливість розрізнити синусний головний біль і мігрень те, як швидко лікар ставить діагноз «синусит» і призначає антибіотик проти синусної інфекції. Людина починає приймати таблетки і через кілька днів почувається краще. Отже, це мала б бути синусна інфекція. Але є й інші варіанти.
Мігрень зазвичай триває день або два. Тому ви можете почуватися краще через день-два, оскільки припиняється мігрень, а не тому, що антибіотики знищують інфекцію. Не дивуйтеся, якщо головний біль повернеться відразу після того, як припините приймати антибіотики, адже це — не інфекція, а лише черговий напад мігрені!
Ефект плацебо є надзвичайно потужним. Не думайте, що він діє лише на іпохондриків. Доведено, що люди часом почуваються краще тільки тому, що їм кажуть, що таблетка, яку вони приймають, їм допоможе. Тому, якщо будете справді вірити, що у вас інфекція і вам необхідно приймати антибіотики, можете справді почуватися краще після антибіотикотерапії — навіть якщо проблемою є мігрень. Коли тестують нові ліки, група хворих, яка приймає плацебо, також часто демонструє хороші результати. Ліки повинні давати набагато кращий результат, ніж плацебо, аби можна було сказати, що вони справді дієві.
То як же відрізнити мігрень від синусного головного болю?
Мігрень проявляється багатьма іншими симптомами, зокрема:
— сенсорною чутливістю. Це — другий за частотою симптом після головного болю. Яскраве світло, одноманітні набридливі звуки, які повторюються з певною періодичністю, і різкі запахи, можуть бути нестерпними під час нападу — навіть якщо у звичайних умовах на них не зважаєте;
— біль у шиї. Цим симптомом мігрені найчастіше нехтують. Насправді 75% людей, які хворіють на мігрень, зазначають, що напередодні або під час головного болю їх турбує біль у шиї;
— нудота і блювота. Блювота, на щастя, турбує невелику кількість пацієнтів, однак відчуття, що вас зараз виверне, нерідко більш виснажливе, ніж сама блювота.
Мігрень і головний біль часто пов’язані зі станом стовбура головного мозку, особливостями кровопостачання мозку і внутрічерепним тиском. На всі ці фактори може впливати розміщення першого шийного хребця у верхній частині шиї. Перший шийний хребець оточує стовбур головного мозку якраз на хрестоподібному з’єднанні, де головний мозок з’єднується зі спинним. Навіть найменше зміщення може впливати на передачу імпульсів центральній нервовій системі. Підвивих може також впливати на кровотік чи відтік цереброспінальної рідини, що може призвести до підвищення тиску у черепі. Тож якщо потерпаєте від нападів головного болю, варто звернутися до перевіреного мануального терапевта, який зможе безпечно і м’яко вправити перший шийний хребець.