«Коли удочерили Уму, вона пити не вміла, ходила погано…»
Журналістка й художниця Ольга Бартиш розповіла «ВЗ» про те, як наважилася удочерити дівчинку ромської національності
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380908/f-bartys.jpg)
Зазвичай батьки-усиновлювачі бояться відкрито обговорювати тему усиновлення. Не розповідають усієї правди і своїм прийомним дітям. Воно і зрозуміло, тема — надто делікатна… Журналістка Ольга Бартиш ламає ці неписані правила. Дев’ять місяців тому разом із чоловіком Костянтином вони удочерили дівчинку Уму. Їй на той час виповнилося два з половиною рочки. Дівчинка жила в інтернаті у Сваляві, що на Закарпатті. При цьому у подружжя — двоє власних дітей. Старшому синові Матвію — 11, Івасику — 2 роки й шість місяців. Оля Бартиш — журналістка, а нині ще й художниця. Каже, змінити фах їй допомогла саме донька. Тепер своє колишнє хобі перетворила на сімейний арт- бізнес.
Ольга весь процес удочеріння, від знайомства з дівчинкою до моменту, коли Уму забрали додому, описувала на своїй сторінці у «Фейсбуці». Ми зустрілися з Ольгою, аби поговорити не лише про проблеми усиновлення, а й про стосунки батьків та дітей.
— У вас двоє своїх дітей. Чому вирішили удочерити дівчинку з інтернату? Це дуже непростий і, скажемо відверто, — ризикований вчинок…
— Просто якоїсь миті захотілося це зробити. Є речі, які складно пояснити. Їх треба відчути. Коли старший син Матвій підріс, я казала собі: «Нам так добре усім разом. От би ще якусь дитинку ощасливити». І ця ідея час від часу до мене поверталася. Особливо це відчувала, коли була у стані спокою. Потім народився Івасик, і я знову почала про це думати. Чоловік мене спочатку не підтримував, хоча й не був категорично проти.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/11/umka2.jpg)
Якось поїхали з дітьми до друзів-львів'ян, які тепер живуть у Туреччині. У них четверо своїх дітей і шестеро — усиновлених. Серед усіх їхніх діток нам особливо припала до серця 4-річна дівчинка. Одного разу вона пішла з нами гуляти. І був момент, коли підійшла до чоловіка та взяла його за руку. Ми з ним переглянулися. В очах Кості була згода. Коли повернулись додому, почали шукати свою доню…
— Знаю, процедура усиновлення дуже складна, виснажлива. Батьки стикаються з величезними перешкодами. Чула і про хабарі… Як можна полегшити цю процедуру?
— Якщо раніше дитину можна було забрати через два місяці від дня знайомства, за умови добре налагодженого контакту з дитиною, тепер цей процес триває удвічі довше. Процес усиновлення треба докорінно змінювати — від збору документів, пошуку дітей до формальностей. Щоб це не розтягувалося у часі, бо дитина віддаляється від потенційних батьків. Про хабарі я чула, але у мене ніхто грошей не вимагав. Я б у житті не купувала дитину… Як правило, найчастіше хочуть удочерити дівчинку до трьох років або новонароджену, яка не має братів і сестер. Здорову. Знайти таку дитину дуже складно. З таким запитом стоять черги. Нам пощастило знайти Уму тільки через те, що вона з ромів. Циганчат рідко беруть.
— У чому найбільша складність усиновлення?
— Я документи збирала близько місяця. Їх багато: медичні довідки, зокрема про відсутність алко- та наркозалежності, довідки про відсутність судимості, про доходи сім’ї тощо. Коли збереш усі необхідні документи, отримуєш статус усиновлювача. Другий етап — знайти дитину. Документи діють протягом року! Дзвониш у різні служби, в інші міста, і кажеш: «Шукаю таку-то дитину». У Львові в Службі у справах дітей сказали: «Наразі дитини, яку хочете, немає. Чекайте, може, буде». З Одеси повідомили, що у них на черзі 140 пар.
— Є державний портал «Cирітству — ні», на якому «рекламують» дітей, яких можна усиновити. Через нього реально знайти дитину?
— Коли у батьків є певні вимоги, знайти дитину за допомогою цього порталу складно. Є діти з певними діагнозами. Хоча діагнози часто дуже перебільшені…
— Щоб діти залишалися в інтернатах?
— Чим більше дітей у дитячих будинках, тим більше державних грошей… Буває, справи про усиновлення у судах переносяться багато разів. То присяжний не прийде, то захворіє… Збір документів може затягнутися. Минає рік, і знову маєш пройти перший етап, тобто документи треба збирати по-новому. Про Уму казали, що вона «слабенька у запам’ятовуванні». А вона така розумна дівчинка, все так швидко запам’ятовує! Так виросла за цей рік. Коли ми її взяли, їй було 2,5 року, не вміла… пити. Робила ковточок і одразу кашляла. Кажуть, в інтернатах дітям не дають води, щоб менше пісяли… Не вміла ковтати. Бігати не вміла. Тільки ходила. Ми приходили на знайомство, Матвій з Іванком почали з нею бігати, я дивлюся, у неї щось з ногами. Ноги як колоди… Головного лікаря запитую: «Що у неї з ногами?». «У неї все добре!». Вже вдома зрозуміла, що дитина в інтернаті мало рухалася, жила як у клітці. Не вміла швидко ходити. А зараз ганяє, як усі здорові діти! Коли ми її привели додому, була така малюсінька, худюсінька. А ще не розуміла, що ми говоримо. Бо на Закарпатті — інший діалект. Не вміла говорити. Усіх довкола називала мамою. На вулиці, хто її не погладить, вже бере за руку і каже: «Мама».
— Ольго, часто батьки, які усиновлюють дітей, не хочуть розповідати про їхнє життя у дитячих будинках. А там дітям буває несолодко, їх часто кривдять чи навіть чинять над ними насилля…
— Чи мають право про це розповідати? Це історія дитини. Часто думаю про те, чи не завдам шкоди своїй дитині, розповідаючи про неї у «Фейсбуці»? (Оля ініціювала мистецько-соціальний проект на підтримку дітей-сиріт під назвою «Відчуй силу роду». Провела кілька публічних акцій, аби привернути до цієї проблеми увагу суспільства. Планує зняти документальний фільм і показувати його дітям в інтернатах. Ідея — аби покинуті діти трансформували свій негативний життєвий досвід у свою силу. — Авт.). Я не стикалася з такими ганебними фактами, як насилля. Але чула, що в інтернатах, дитячих будинках дітям дають заспокійливе. Тому вони там загальмовані… Коли дітям два-три роки, вони мають бути активними, бігати, а вони сидять в одній кімнаті. Дітей можуть не випускати на вулицю цілу зиму: з листопада по березень сидять у приміщенні, мовляв, щоб не хворіли. Хіба це не знущання з дитини, коли п’ять місяців вона не виходить на свіже повітря?
— Ви говорите з Умою про те, що забрали її з дитячого будинку? Як ставитеся до таємниці удочеріння?
— Вона ще маленька для таких розмов. Таємниця усиновлення — це неправильно, бо це брехня. Коли дитинка виросте і дізнається, це буде для неї удар. Знову зрада, що мама затаїла таку велику брехню… Про це треба розповідати, але дуже делікатно. Порадитися з психологом. Він скаже, як краще говорити, в якому віці. Ми одразу прийняли рішення, що будемо публічно про це писати. Я розуміла, якщо буду про це писати у «Фейсбуці», ймовірно, не зіткнуся з перепонами на шляху до удочеріння. А як стикнуся, то розкажу, аби іншим допомогти. У нас все пройшло досить легко і швидко.
— А як ви побороли страх удочеріння?
— Cтрах досі є. Вчуся з ним жити. Якось була на одній зустрічі для батьків. Нам читали казочку «Кривенька качечка». (У казці «Кривенька качечка» розповідається про чарівне перетворення качечки на дівчину. Але дівчина покинула діда та бабу, які узяли птаха зі зламаним крилом додому. Дід та баба, не запитавши дозволу, таємно і швидко спалили гнідечко з пір’ячком. — Авт.). Треба було написати свою інтерпретацію. Я тоді зрозуміла: Ума, коли виросте, може піти від нас за «своїми», за ромами, і стало страшно. Добре, що завдяки цій казці я це усвідомила.
— У чому бачите інакшість ромів?
— Роми — люди свободи. Моя мама часом жартує і каже, що я циганського роду. Бо мені завжди хочеться кудись іти, їхати. Ми зараз їдемо з дітками на грудень-січень зимувати в Єгипет. Хочемо стати мандрівниками. Жити певний період у різних країнах. Ми уже їздили на місяць у Туреччину. (Старший син родини вчиться вдома на екстернаті. — Авт.). З Умою поїдемо вперше.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/11/f_bartys2.jpg)
— Балуєте своїх дітей?
— Не впадаємо у жодні крайнощі. Не забиваємо дитячу кімнату іграшками. У деяких сім’ях батьки прийшли з роботи, а діти одразу біжать дивитися, що їм купили. Спочатку маєш обійняти батьків, а тоді брати шоколадку. А якщо тато нічого не приніс, від цього не перестає бути хорошим батьком. Все одно дитина йому радіє.
— Ви змінили професію: працювали журналісткою, тепер — художниця…
— Працювала журналісткою 12 років, мріяла бути телеведучою. Поїхала до Києва по кар’єру. Жили у столиці шість років. Я поміняла багато робіт — від редактора журналу до співведучої із Савиком Шустером у проекті «Адреналін». Але в один момент зрозуміла, щось не те відбувається у моєму житті. І почалися пошуки самої себе. Мені тоді було 29 років. Стосунки з чоловіком загострилися. Нерозуміння батьків. Одного дня я прийшла до чоловіка і кажу: «Працюю до січня, бо мене це все душить, а далі я — художник». Чоловік довго відкашлювався: «Оленько, подумай!». Я завжди хотіла малювати. Пригадую, чоловік пішов на роботу. Я залишилася вдома. Купила папір, пастель. Боялася малювати фарбами на полотні. Сіла на балконі. Я — художник (усміхається. — Авт.). Пізніше взяла декілька уроків у відомого художника Олега Радвана. Мріяла вчитися в Анатолія Криволапа, але він відмовив, сказав, що сама досягну більшого.
У житті не буває випадковостей. Спочатку мені було з Умою важко, ніяк не могли звикнути одна до одної. Ума дуже вередувала, часто плакала, впадала в істерику. Щоб переключитися, я почала багато малювати. І намацала свій стиль, у якому зараз працюю. Немає зла, щоб не вийшло на добре. Називаю Умку талісманом удачі.
— З вами радяться, чи варто брати дітей з інтернатів у родину?
— Часто запитують. Не даю порад. Це складна річ — всиновити дитину. Найбільша складність — сприйняти її як свою. Я розуміла, що маю її любити. А мене щось не пускало… Запитувала психологів: «Що ж я за така людина? Що за мама?». Мені психологи казали: «Заспокойся! Потрібен час — як мінімум два роки. Просто доглядай її. І це буде великий прояв любові. Коли вона побачить цю опіку, все зміниться…».
— І як виростає ця любов?
— Маю з чим порівняти, бо маю власних дітей. Коли беру на руки Івасика, ніби розчиняюся у ньому, готова зацілувати цю пухкесеньку булочку… А коли беру Уму, відчуття інші. Але нам з нею дуже пощастило. Є дітки скалічені, закриті, як їжачки. А Ума — відкрита дитина. Вона буде тебе цілувати, обіймати. А таких дітей значно легше полюбити.
Фото з архіву родини