Квартира за 4 тисячі — без ліжка, гарячої води та з тарганами
Як журналістка «ВЗ» шукала житло в Івано-Франківську
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380906/afera.jpg)
Ріелтори кажуть, цього року попит на квартири зріс на 20% порівняно з торішнім показником. Орендувати житло у великих містах стає дедалі складніше — через великий попит і ціни зростають. Мені терміново знадобилася квартира в Івано-Франківську. Як виявилось, щоб орендувати квартиру навіть у невеликому місті, треба пройти кілька кіл пекла.
Мій переїзд зі Львова до Франківська був пов’язаний з терміновою зміною роботи. На пошук квартири я мала лише два тижні і скромний бюджет. За квартиру з нормальними умовами була готова платити до 4 500 гривень на місяць. Оскільки шукала житло дистанційно, ще перебуваючи у Львові, на оглядини майбутніх квадратних метрів мала лише чотири дні вихідних.
Почала свій пошук на сайтах оголошень. Переглянувши усі наявні пропозиції, обрала кількадесят варіантів і почала обдзвонювати. Більшість оголошень про оренду житла на популярних сайтах залишають посередники. Гроші за свої послуги ріелтори беруть з квартирантів. У кожному місті діє своя «такса» на такі послуги. Наприклад, у Києві допомога ріелтора обійдеться у 50 відсотків місячної оренди квартири, у Львові і Франківську посередники беруть усі 100 відсотків.
На моє здивування, більшість власників квартир були не в захваті від потенційної орендарки — молодої дівчини. Мовляв, водитиму хлопців чи влаштовуватиму дівочі гуляння. Отже, дехто мені одразу відмовив. Але інші погодились влаштувати оглядини квартири, при цьому попередивши, що охочих на їхню квартиру багато, тому зі мною на огляд прийдуть ще кілька потенційних клієнтів.
Ціни на орендоване житло у Франківську не надто відрізняються від львівських. А от умови проживання цим цінам, м’яко кажучи, не відповідають. Більшість квартир, які я оглянула, стандартні — мебльована спальня, маленька кухня, ще менша ванна. Нічого зайвого. Розташовані — 15−20 хвилин до центру. Коштують — від 3 800 до 4 000 гривень. Мою увагу привернула квартира за 4 тисячі гривень, яку здавали у близькому центрі. На фото — просторе житло, після ремонту, з усім необхідним. Здавати цю квартиру мені не хотіли, казали, що віддають перевагу орендарям-чоловікам. Після тривалих умовлянь ріелтор все ж погодився її показати. Але попередив, що з квартири лише вчора виїхали мешканці, тож там «незначний безлад».
Те, що чекало мене за дверима, ніяк не відповідало словам «незначний безлад». Квартира лише віддалено нагадувала фотографії, які я бачила в оголошенні. Гарячої води немає, бойлера теж, унітаз старий і знищений. «Світла, простора спальня» виявилась прокуреною кімнатою на 12 «квадратів». Там не було ні ліжка, ні бодай тумбочки. Сюрприз чекав на кухні: коли я зазирнула в одну з шаф, звідти вибіг тарган. «Цей співмешканець теж скидатиметься за комунальні послуги?» — жартую. Ріелтор мого жарту не оцінив і суворо поцікавився, чи визначилась я. На моє запитання, чому така невідповідність між обіцяним і реальним станом речей, почула, що «квартиру фотографували перед тим, як здавати вперше, а це було чотири роки тому». «Чому ж тоді не попередили про це?» — знову цікавлюся. У відповідь ріелтор тяжко зітхнув і ображено заявив, що дарма згаяв свій час, а мене назвав «вибагливою панянкою, яка не знає, чого хоче».
Зневірившись у свій щасливий переїзд зі Львова в Івано-Франківськ, звернулась до знайомого екс-ріелтора з Києва Віталія. Той дав кілька слушних порад.
«Оскільки оренда відбувається здебільшого у приватному порядку — безпосередньо між орендодавцями та орендарями без залучення юристів та будь-яких наглядових органів, не дивно, що ця сфера, як і будь-який чорний ринок, залишається сприятливим полем для афер та махінацій. Під час пошуку квартири варто звернути увагу на те, чи є власний лічильник. Інакше є ризик, що взимку доведеться переплачувати за комунальні послуги. Якщо таки знайшли омріяне гніздечко для оренди і перевірили, що його власник не шахрай, ще раз уточніть усі умови перед тим, як підписати договір. А сам договір уважно читайте, бо там можуть бути закладені «міни», — наголосив ріелтор.
Насправді ж шахрайські схеми можна легко вирахувати, розповідає Віталій. Адже одні й ті ж махінації відбуваються щороку. Перше, що має насторожити, — ціна. «Якщо бачите в одному й тому ж будинку квартири, схожі за метражем, з наявністю в квартирі всього необхідного для проживання, але зовсім різні ціни — це шахрайство, — каже ріелтор. — Інша схема — квартири-мертві душі. Фотографії скопійовані з реальної квартири, до якої шахрай не має жодного стосунку. Як правило, ціни на таку «ліву» квартиру будуть дещо занижені, щоб клієнт клюнув.
Якщо зняти квартиру потрібно терміново, краще звертатися у відоме агентство нерухомості, яке давно на ринку. У такого агентства велика база з пропозиціями. Плюс співпраця з агентством — надійніша, ніж з ріелторами-одинаками".
За кілька днів я вже заносила речі у свою нову орендовану двокімнатну квартиру. Перш ніж знайти квартиру, в яку врешті-решт заселилась, переглянула близько сотні оголошень. Двокімнатну квартиру неподалік центру знайшла через агенцію нерухомості. За свої послуги агенція взяла повну місячну вартість квартири — 3500 гривень. За комунальні послуги плачу ще близько тисячі гривень. У моїй новій квартирі є все необхідне — ліжко, шафи, обладнана кухня, зручна ванна. Інтер’єр у сучасному мінімалістичному стилі. Будинок старий і дещо холодний. Поруч великий цілодобовий супермаркет, аптека та зупинка громадського транспорту. Власник квартири виявився приємним, комунікабельним, але недовірливим чоловіком. Кілька разів цікавився метою переїзду до Франківська, наявністю тварин і шкідливих звичок. Навіть знайшов мене у соцмережі, очевидно, щоб дізнатися більше про нову квартирантку.