Кожна затяжка — крок до раку
Легені «пасивних» курців також у небезпеці!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379890/rak-legen.jpg)
«Рак легенів» — для багатьох цей діагноз звучить як вирок. Агресивний, важко піддається лікуванню. Його рідко виявляють на ранніх стадіях. Це те, що більшість із нас знає про цю хворобу. Проте рак легенів можна не лише успішно вилікувати, а й запобігти йому. У першу чергу — позбувшись шкідливої звички. За останні вісім років рівень тютюнопаління серед дорослих в Україні знизився на 20%, серед підлітків — майже на 40% (за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України).
Один відсоток — стільки пацієнтів із раком хворіло на рак легенів наприкінці ХІХ століття. На початку ХХ ця цифра зросла до 10−15%. Сьогодні рак легень — причина смерті № 1 серед усіх видів раку. Щороку недугу виявляють у 1,3 млн. осіб. Помирає — понад 2 млн. хворих.
За словами відомого професора, онколога, автора монографії «Медичні помилки в онкології» Бориса Білинського, «в Україні рак легенів щороку діагностують у близько 50 осіб на 100 тисяч населення, причому смертність до одного року серед них становить 66,5%. На початковій фазі свого розвитку рак легенів виступає або як безсимптомне захворювання, або як позбавлене специфічних симптомів і дає картину, схожу на супутні респіраторні хвороби».
«У 85% випадків причиною раку легенів є тривале тютюнопаління», — наводить статистику польське видання Nie zapominaj o zdrowiu. У цигарковому димі міститься понад сто різних канцерогенів (речовин, які викликають рак). У групі ризику опиняються також «пасивні» курці — у їхні дихальні шляхи потрапляють ті самі речовини, якими добровільно отруює себе їхній співмешканець чи колега по роботі.
Ще один чинник появи пухлини у легенях — забруднене повітря (особливо продуктами згоряння вугілля). Частинки шкідливих сполук накопичуються у легеневій тканині, даючи «зелене світло» злоякісним процесам. Найбільше ризикують люди, які працюють на підприємствах зі шкідливими умовами — щодня контактують з арсеном, оловом, кадмієм, нікелем та ртуттю, а також азбестом і радіоактивними речовинами (зокрема радоном). «Рак легенів пов’язаний із промисловими регіонами, і тому в умовах України він значно частіше трапляється на південному сході, ніж на заході. У світових масштабах він також пов’язаний з промислово розвинутими країнами (США, Японія, Західна Європа)», — пояснює Борис Білинський.
Більша ймовірність захворіти у тих, у кого є генетична схильність до цієї недуги.
Клінічно вирізняють два типи раку легенів — дрібно- і недрібноклітинний. Дрібноклітинний, який виявляють у кожного п’ятого пацієнта із раком легень, — гірший варіант: агресивний, швидко дає метастази, на ранніх стадіях має прихований перебіг. У таких хворих — найбільш песимістичні прогнози виживання. «Як правило, — кажуть лікарі, — дрібноклітинний рак є карою за тривале тютюнопаління (хворіють переважно курці)».
Недрібноклітинний рак, своєю чергою, ділиться на плоско-, крупноклітинний та аденокарциному. Останній варіант найчастіше зустрічається в осіб, які не курять.
Довший час хворий може не відчувати жодних ознак хвороби. Єдине, що може занепокоїти, — кашель. Якщо курите і помітили, що почали покашлювати, — негайно зробіть рентген грудної клітки. Часто це — єдиний симптом раку! За статистикою, кожен четвертий хворий дізнається про свій діагноз при профілактичному обстеженні. До кашлю може приєднуватися свистяче, поверхневе дихання, задишка, біль у грудній клітці, кровохаркання. Ще одна тривожна ознака — часто рецидивуючий бронхіт, який важко піддається лікуванню.
Усі види раку (не тільки рак легенів) супроводжуються загальною слабкістю, втратою ваги, болем у кістках і суглобах, підвищенням температури тіла та змінами настрою. Якщо на рентгензнімку лікар побачить зміни, скерує на комп’ютерну томографію або відразу на ПЕТ-КТ — найбільш ефективний на сьогодні метод діагностики онкологічних захворювань.
Щоб дізнатися будову пухлини (це необхідно для вибору правильної тактики лікування), проведуть бронхоскопію із забором зразків легеневої тканини, які відправлять на гістологічне дослідження. Наступний крок — морфологічне (під мікроскопом) дослідження слини, серозної рідини з порожнини плеври та матеріалів біопсії, а також проведення лабораторних аналізів на онкомаркери (речовин в організмі, підвищення яких може вказувати на той чи інший вид раку).
Існує три методи лікування раку легенів: хірургічне видалення пухлини, хіміо- і променева терапії. Вибір тактики лікування залежить від розміру і локалізації новоутворення, стадії хвороби та загального стану здоров’я пацієнта. Зараз активно випробовується нова методика лікування раку — імунотерапія, коли зі злоякісними клітинами бореться сама імунна система пацієнта. Цього року двом ученим за науковий прорив у боротьбі з раком присудили Нобелівську премію з медицини. Зокрема клінічні випробування продемонстрували, що нова методика (блокування білка PD-1, який придушує імунну відповідь на чужорідні агенти) допомагає впоратися із важкими формами раку легенів.
Але яким очевидним не був би прогрес у науці, нікому не хочеться у майбутньому стати пацієнтом онкодиспансеру. Що робити, аби вберегтися від раку легенів? Навіть не починайте курити, а якщо вже почали — кидайте! Шкідлива звичка ще нікого не довела до добра. Уникайте товариства курців. Якщо є смог, одягайте маску з відповідним фільтром. Якщо працюєте на шкідливому виробництві або у вашій родині є випадки раку легенів, раз на рік робіть рентген грудної клітки.