Андрій Худо: «Просто треба мати яйця, щоб платити ринкову оренду за приміщення. Зокрема на площі Ринок»
Розмова з одним із засновників холдингу «!Фест»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379467/hudo.jpg)
Андрій Худо разом з партнерами — Юрком Назаруком та Дмитром Герасимовим — зробив справжню ресторанну революцію у Львові. Успіх «Криївки» був приголомшливим. Окрилені ним хлопці почали один за одним відкривати у центрі міста нові концептуальні ресторани. І усі полюбилися львів’янам, а особливо туристам. Шалений успіх, шалені прибутки. Як часто буває у таких випадках, одні щиро захоплювалися талантом молодих рестораторів, інші по-чорному заздрили і вигадували різні конспірологічні пояснення такому нечуваному успіху. Про стосунки з Садовим і «Свободою», який середній чек «Криївки» і скільки клієнтів за день приходить у «П'яну вишню», чи можливий успішний ресторанний бізнес у Житомирі і які нові проекти готовий розвивати «!Фест»? Про це та багато іншого — в ексклюзивному інтерв’ю з одним із засновників холдингу Андрієм Худо.
Ми зустрілися у кафе «Ратуша», розташованому у приміщенні Львівської міської ради. Місце зустрічі вибрав Андрій. Виявляється, «!Фест» взяв і цей ресторан в оренду. Точніше, придбав фірму з основними засобами, яка мала в довгостроковій оренді це приміщення.
З цього питання і почали розмову…
— Це приміщення у самому серці міста, на площі Ринок, однак людей тут майже нема… Попередній власник не давав собі з ним ради?
— Попередні власники робили бізнес переважно на банкетах, весіллях. Мали невеличкий прибуток, але замучилися займатися цим бізнесом. Їм стало нецікаво, зважаючи на ті заробітки, які тут мали. Які це були заробітки? Я не дивився їхньої бухгалтерії…
— Як це ви брали це приміщення в оренду і не подивилися попередню бухгалтерію?
— Подивилися основні засоби. Ми ж не купували цей бізнес з розрахунку, що будемо продовжувати його вести так, як попередники. Будемо створювати своє. Думаю, це буде потужне центральне гранд-кафе, як у Відні, де круті десерти. Але воно має бути демократичне, щоб тут було багато людей. Маємо ідею додати книжкового формату. Наразі чітко вираженого формату, що тут будемо робити, не маємо. Коли брали «Ратушу» в оренду, розуміли, що це класне місце в центрі, але над концепцією ще дискутуємо…
— На вас це не подібно, починати бізнес без чіткої концепції. По суті, це ризик.
— Коли ми починали, у нас була купа ідей, але ми завжди пристосовували ідею під приміщення. Спочатку «Криївку» думали відкривати на місці «Мазох-кафе». Але там виявилося для неї замало місця, і якби відкрили там, то не «вистрелила б». Затрималися з відкриттям «Криївки» на три місяці, поки знайшли приміщення на площі Ринок, 14. Зараз розумію, що ресторанний ринок у Львові насичений. Тому маємо придумувати не лише емоційні й концептуальні проекти, а й пропонувати споживачам круту монопродукцію. Щось на кшталт «Реберні», куди всі йдуть «на ребра». Чи та сама «П'яна вишня». У цю десятку треба влучити. І не факт, що влучиш. Над «П'яною вишнею» ми працювали дев’ять місяців. Над «Ребернею» три роки — експериментували, шукали вдалий формат. Здавалось би, чому одразу не відкрити «Реберню»? Ні, спочатку там був «Ринок їжі», потім нічний клуб, трапезна… Пам’ятаю, ми з Юрком Назаруком їздили у Торонто і побачили формат «Кептен бойл». Це морепродукти, які приносять на стіл, застелений целофаном, і ти їх їси без приборів, руками, лише у целофанових рукавичках. Це так класно! Тоді прийшла ідея: заберемо прибори у «Реберні», щоб люди їли руками. «Реберня» вже працювала. І народ почав противитися — і гості, і персонал. Близько місяця пішло на те, щоб запровадити цю фішку. Там навіть овочевий салат, грильовані овочі їдять руками. Ніхто не обурюється, все дуже органічно виходить.
— Тобто до того часу, як запровадили «Реберню», три роки платили оренду і працювали у збиток?
— Можливо, деякі місяці були з плюсом, але два роки точно не заробляли. До ідеї «Реберні» ми йшли 2,5 року, саму ідею втілили за три місяці. Навіть якщо візьмемо культову «Правду», то теж до операційного прибутку, тобто до того часу, щоб стабільно заробляти, йшли півтора року. Не все так просто.
— Якщо не все так просто, навіщо берете нові, наразі збиткові об’єкти — «Дзиґа», тепер «Ратуша». Не можете зупинитися?
— Думаємо про розвиток, про нові проекти, які потім можна буде давати у франчайзинг, відкривати їх в інших містах-мільйонниках. Це — масштабування бізнесу, коли заробляєш на одній ідеї. Культових місць у Львові не так багато. Площа Ринок — це лише 45 будинків. Ми не прагнемо монополізму, але розуміємо, що площа Ринок буде працювати завжди. І це найкращий полігон для тестингу нових проектів. Якщо на одному потоці не можеш заробити грошей — «до побачення», запроваджуєш інший формат. Наприклад, «36ПО» — складний проект, який мені не цікавий, коли під ресторан береться цілий будинок.
— Цілий будинок вважаєте невдалим форматом?
— Ми маємо такі формати — «Дім легенд», «Гасова лампа». Це складний бізнес. Спробуй примусити людину піднятися на 5-й чи 7-й поверх. «Дім легенд» має п’ять поверхів. Довго ламали голову, як людей заманити на останній поверх. Ставили «Трабант» (машину на даху), сажотруса (скульптуру на даху). Народ підніметься, кине копійку в сажотруса і спускається. Далеко не весь трафік залишається у закладі. Та сама проблема у «Лівому березі» — багато туристів заходять на екскурсію, подивляться на річку Полтву і виходять. Грошей у закладі не лишають. Бо пропозицій поїсти у місті нині дуже багато. Тому, крім емоційної складової, треба давати крутий продукт. І цей продукт треба знайти. Коли десять років тому ресторанний ринок у Львові був порожній, можна було продавати лише емоції. Останнім часом серйозно почали занурюватися у кухню.
— Тобто спочатку тільки на емоціях працювали…
— Ми давали типову кухню, не заглиблювалися у пошуки ексклюзивних монопродуктових форматів. Кухня була нормальна (я постійно їм у наших закладах), але це точно не був основний фокус уваги. Але ринок наситився, і треба конкурувати на всіх фронтах.
— Власне, ресторани «!Фесту» мають імідж креативних, але кухня там не дуже…
— Зараз я би з цим посперечався. Звичайно, цей «імідж» зачіпає. Але якщо в «Криївку» одинадцять років поспіль стоїть черга, то, значить, гостям все подобається.
— Невже потік туристів до «Криївки» не зменшується? Чи не приїлася вона туристам?
— Йде заміщення туристів. Українського туриста, який поїхав до Європи, частково замінив польський, білоруський і німецькомовний турист. Є туристи з Північної Америки. Вони дуже раціональні люди. Для них Львів — дуже дешева туристична пропозиція. Ми думаємо, що Львів розпіарений, що про нас всі знають, а насправді ми навіть у Європі в інформаційному просторі не присутні. Вже не кажу про Америку.
— А вам бракує туристів?
— Бракує якісніших, інтелігентних, грошовитих. Нам треба іти більше в бізнес-туризм, у типаж фестивалю «Леополіс джаз-фесту», коли приїжджає солідна публіка і залишає тут серйозні гроші. По чеках у дні проведення «Леополіс-джазу» одразу видно, що приїхали грошовиті туристи. З іншого боку, коли буде Rianair і сюди прилетять туристи з Англії, які будуть бухати, матимемо проблеми з безпекою… Не скажу, що це ті туристи, яких ми хотіли би бачити. А ще не плануємо рухатися в преміум-сегмент, наша мета — заробляти на обороті.
— Чула, плануєте відкрити ресторан високої кухні?
— Це стьоб, гра слів. Це буде справді ресторан високої кухні — на даху будинку, над «Найдорожчою ресторацією Галичини» (пл. Ринок, 14, другий поверх. — Авт.). Ми вже викупили ці два будинки…
— Знаю, раніше у вас було правило — нерухомість не купувати, лише оренда. Концепція змінилася?
— Так було. Кожен має орендувати приміщення за ринковою ціною, інше питання — у кого орендуєш. Зараз «Фест-девелопмент», який купує приміщення, здає його в оренду операційним компаніям. Це вже різні бізнеси, але модель залишилася та сама — оренда. Ми почали інвестувати у нерухомість, коли до влади у місті прийшла певна партія і почала нам створювати дискомфорт.
— Маєте на увазі «Свободу»?
— Так. Коли підходив час продовження оренди, а це треба робити на депутатській комісії міськради, почали вставляти палиці у колеса. Тоді ми ініціювали викуп і на початку 2010-х років викупили приміщення «Криївки».
— Як вдалося викупити таке приміщення у міської ради?
— Якщо ти добросовісний орендар — маєш право першочергового викупу. І якщо в тебе є бажання і гроші викупити, то йдеш за процедурою. Цим займаються юристи. Викупили за ціною, яка тоді була на ринку. Це ж підвали. Скільки ти знаєш у Львові успішних проектів у підвалах? Окрім «Криївки», я успішних підвалів не знаю. «Копальня кави» — успішна, але підвал працює як екскурсійне навантаження — туристи дивляться, як видобувають каву. Але сам підвал не заробляє. Заробляємо на продажу кави, на кав’ярні. «Лівий берег» у підвалах Оперного театру ми вже вчетверте переформатовуємо. Зараз хочемо зробити там коктейльний бар з концептуальною подачею, плюс легка їжа.
— Який із ваших ресторанів — найприбутковіший, а який найбільш збитковий?
— Такого, щоб був збитковий і ми постійно докладали, зараз немає. Якщо відчуваємо, що зайшли у нуль чи пішов мінус, то треба змінювати формат. Щодо лідерів, то є група дуже успішних — «Реберня», «Копальня кави», «Криївка», «Львівська майстерня шоколаду», «Бернардини» і «Гасова лампа». Не можу їх вишикувати чітко за рейтингом, лідерство час від часу змінюється. Між цими форматами йде своя змагальність. Не хочеться говорити про аутсайдерів, але є проекти, які потребують більшої уваги. Наприклад, «Золота роза». Раніше там була велика тераса, але вона зникла, коли поруч на площі зробили єврейський меморіал. Відтак купа посадкових місць з тієї тераси відійшла. Це стало проблемою. Бо ресторан класний, ми його якраз переформатували, розширили на підвали, зробили цікавий інтер’єр середньовічної жидівської дільниці Львова, але без тераси стало складно. Хоча вона і до того була не надто прибутковою…
— Чому тоді не відмовитесь від жидівського формату?
— Ми майже всі проекти, які у нас є, з самого початку ведемо. Практично нічого з концептуальних проектів і не закривали. Ну хіба були «Вар'яти» біля Політехніки, але він суто економічно не був цікавим. П’ять років відпрацювали і розійшлися. Був малоприбутковий. Коли ставиш в ряд вдалі проекти, які я назвав, і бачиш, що якийсь ресторан не заробляє навіть відсотка від загального заробітку, то нема сенсу цим займатися.
— Який середній чек зараз у «Криївці»?
— Якщо у нас топові чеки 800−850 грн. (говорю про ресторанно-пабні формати, такі як Бернардинський дворик, тобто «М'яса і справедливості», і про «Найдорожчу ресторацію Галичини»), то в «Криївці» середній чек — 400−450 грн.
— А скільки за день проходить гостей у «Криївці»?
— В середньому 500 чеків за день (тобто понад тисяча гостей, бо, наприклад, троє людей можуть заплатити по одному чеку). У вихідні, зрозуміло, трохи більше, у будні відповідно менше.
— А у «П'яній вишні» скільки людей обслуговуєте за день?
— Оскільки це монопродуктовий бар, то середній чек значно нижчий — приблизно 150 грн. Але середньоденна кількість чеків суттєво вища — понад тисяча. До речі, «П'яна вишня» — лідер за франчайзингом. Незабаром відкриваємо на Андріївському узвозі свою першу «Реберню» і «П'яну вишню». Наша модель бізнесу — франчайзинг, але ми також інвестуємо від 51% і більше у цю компанію. Щойно відкрили «Вишню» у Варшаві.
— Скільки у «Вишні» є франчайзингу?
— З десяток. В Одесі (там дві — в Аркадії і на Дерибасівській), у Києві, Чернівцях, Херсоні, зараз відкрили у Миколаєві, цього року відкриємо у Житомирі…
— У Житомирі?
— Маємо добрих партнерів, з якими у 2010 році відкрили там «Майстерню шоколаду». Вона була перша за франчайзингом. Досі успішно працює. Житомир — сателіт Києва, багато людей працюють у столиці, тож гроші мають. Ось у Хмельницькому складніше. Але якщо в Житомирі проект має успіх, то, сподіваємося, і в інших містах буде все Ок. Ми мали у Житомирі проект, яким пробували управляти на відстані. Це була львівська кав’ярня «Брама». Хороша локація — центр міста, але не спрацювало. І цей досвід лише підтвердив тезу: якщо хочеш щось продавати на франчайзинг, маєш відтестувати це у Львові.
— Мені це здається трохи дивним. Не можна автоматично переносити в інші міста те, що добре йде у Львові. Львів має свою специфіку, це туристичне місто. А який турист поїде у Житомир?
— Але шоколад люблять усі.
— Окрім «Ратуші», «Дзиґи», «Ресторану високої кухні», чого від вас ще чекати?
— Заходимо у готельний бізнес, почали будувати готель на Лемківській. Це буде перший повноцінний готель на 70 номерів. Плануємо відкрити у грудні наступного року. Раніше це був наш офіс. Колись ми його викупили у банку. На площі Ринок, 14−15, відкриваємо апартаменти. Вже відкрито п’ять апартаментів, зараз додаємо ще шість-сім. І погоджуємо ще один будинок, щоб його реконструювати. Біда в Україні з цими погодженнями… Будинок — руїна. Там навіть вікон немає. Ти готовий інвестувати свої гроші, але не можеш цього зробити. Бо треба отримати гору погоджень. Наразі все зупинилося на Міністерстві культури. Попередній власник цього будинку не зміг дати цьому раду. Міністерство скеровує на погодження об’єктів у ЮНЕСКО, щоб там дали згоду на роботи. Будинок валиться, ти маєш пройти всі кола пекла від Львова до Києва, а Київ ще й перекидає стрілки на ЮНЕСКО. Це маячня. Він завалиться, поки збереш усі папери.
— Часто доводиться чути, що вашим таємним партнером є Андрій Садовий…
— Досі говорять? Капець!
— Після того, як ви взяли в оренду ресторан «Ратуша», будуть говорити ще більше. Кажуть, що без його сприяння вам не вдалося б так стрімко завоювати ринок, отримати ласі місця під ресторани…
— Кожна людина, яка хоче робити бізнес, може взяти будь-яке приміщення, тільки треба мати яйця, щоб платити ринкову оренду за приміщення. Зокрема на площі Ринок. Якщо маєте відвагу платити ринкову оренду, якщо ваш бізнес може витримати 50, 60 чи навіть 100 доларів оренди за квадратний метр (а за ставками оренди на Ринку дельта від 50 до 100 плюс доларів за метр квадратний), то можете взяти будь-яке приміщення. Завжди з’являються вільні приміщення, навіть на площі Ринок. Кажуть, ми понабирали приміщень. Так, ми стежимо за ринком. Якщо десь з’являється гарне приміщення і ми бачимо перспективу, беремо його. Останнє приміщення, яке взяли в оренду, на Краківській — відкрили ще одну «П'яну вишню», магазин «Авіація Галичини», книжковий магазин від «Видавництва Старого Лева». Платимо там ринкову оренду. Тепер щодо Садового. Андрій ніколи не був нашим партнером у жодному проекті, ніколи не мав жодного дотику до нашого бізнесу. Так, у нас є історія стосунків — колись мали кращі стосунки, мали і конфлікти, але за 11 років все перемололося, і зараз ми у нейтральних стосунках. І ці стосунки — найкращі.
— Ніколи він не виявляв бажання зайти у ваш бізнес?
— А якого милого? Маємо багато партнерів. Крім Юри, Дмитра, з якими ми починали, маємо мультипартнерство — по ресторану «Правда» з Юрком Заставним, по Львівській майстерні шоколаду — з Наталкою Добовою, проект «Дідо» ми починали з Романом Федишиним. Якщо є спільний інтерес, починаємо партнерство з різними людьми. Яка додана вартість може бути партнера Андрія Садового? Тут радше можуть виникати проблеми, ніж додана вартість. Бо коли у бізнес втручається політика, не знаєш, з якого боку може щось прилетіти, і як будеш розрулювати ці питання. Тому намагаємося не перетинатися з політиками. З владою найкраще мати нейтральні стосунки. Так, буває, вони просять когось зустріти у ресторані, у чомусь допомогти. Але ніколи не можна заходити у глибокі стосунки, бо коли якась політична сила приходить до влади, починає гасити іншу політичну силу, а ти стаєш розмінною монетою.
Ми не працюємо, як дехто у міськраді — ти мені це приміщення, а я тобі проголосую за таке-то питання. Ми купуємо приміщення за ринковою вартістю або беремо його в оренду. І нікому нічого не винні…
(Продовження розмови — у наступному тижневику).