Ти у світловідбивному жилеті — значить, у безпеці!
У початковій школі «Джерельце» відбувся тренінг для школярів про безпеку на дорозі, під час якого активісти кампанії «Львів — безпечне місто» роздали діткам світловідбивні жилети
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/377913/424509404957559942756151258073878949789696n.jpg)
Буваємо за кордоном і тішимося, коли бачимо, як маленькі дітки прогулюються по вулицях із вихователькою: усі тримаються за ручки і усі — у яскравих світловідбивних жилетках. Усі жовтенькі, як курчатка… У Європі світловідбивні жилети — звичайна річ. Їх у темну пору носять і дорослі. Бо розуміють, що від цього залежить безпека та навіть життя людини. У багатьох країнах носіння таких жилеток за несприятливих погодних умов — обов’язкова умова, прописана у правилах дорожнього руху. А як у нас?
Світловідбивна продукція тільки починає пробивати собі дорогу на український ринок і головне — у ментальність та розуміння людей. «Самопоміч» у Львові ще торік почало говорити про необхідність впровадження використання одягу зі світлодіодами у школах та дитячих садочках. А вже зараз ці плани впроваджують у життя.
У початковій школі «Джерельце» Львівської міської ради відбулася цікава акція — відкритий тренінг для школяриків про безпеку на дорозі. У веселій ігровій формі активісти кампанії «Львів — безпечне місто» Іринка та Яромир вчили дітей основних правилх безпеки на дорозі. Під час цього навчання-гри дітям власне й роздали світловідбивні жилети і навчили ними користуватися.
Усе дійство відбувалося у спортзалі, обладнаному великою інтерактивною дошкою. Тож розповідь ведучих супроводжувалася музикою, картинками, навіть продемонстрували мультик на тему безпеки дорожнього руху. А діти відповідали на запитання, задавали свої, танцювали, стрибали. Аби максимально наблизити малечу до умов, коли вони переходять вулицю, поперек залу вклали килимок-«зебру».
Зокрема, діток навчали, як правильно треба переходити дорогу по пішохідному переходу: спочатку подивитися ліворуч, потім праворуч, а потім знову праворуч — і якщо машин немає, то можна переходити. Йти треба спокійно, не бігти. Потім усі разом вивчали найпотрібніші для дітей дорожні знаки: «Пішохідний перехід», «Обережно, діти!», «Доріжка для пішоходів та велосипедистів», а також знак для автомобілістів «Житлова зона», який попереджає, що водій має бути максимально обережним, бо біля будинків можуть бавитися діти. «Скільки має кольорів світлофор?» — запитує Яромир. У відповідь — ліс рук. Кожен хоче відповісти, усі знають і скільки кольорів, і які вони, і що кожен із них означає.
І родзинка заходу — примірювання яскраво-жовтих, блискучих жилеток. Діти тішаться. Одночасно активісти кампанії розповідають їм, для чого потрібен такий одяг. «Даруємо вашій школі тридцять таких жилетів. Будете їх носити?» — запитує Яромир. «Так!» — хором відповідають діти. А ще один подарунок, який кожному спрезентувала Іринка, — світловідбивний брелок, так званий флікер. Флікери треба чіпляти на одяг або наплічник дитини, аби водіям її було видно здалеку.
«Ми вибрали п’ятнадцять шкіл Львова, які отримають по тридцять жилетів на баланс школи для діток 1−2 класів, — розповів «ВЗ» активіст кампанії «Львів — безпечне місто», член фракції «Об'єднання «Самопоміч» у Львівській міській раді Андрій Шевців. — Це школи, які розташовані біля доріг і де є найбільша небезпека від потоку транспорту. Їх визначили наші волонтери. Ці жилети нам допомогли придбати наші партнери — київська громадська організація «Traffic Challenge», страхова компанія Grawe Ukraine, компанія з нерухомості Rustler Real Estate Expert та автодилер Mitsubishi Motors. Але фракція «Самопоміч» виступатиме з ініціативою, аби у бюджеті Львова на наступний рік було закладено кошти на придбання не менше ста таких жилетів у кожен дошкільний навчальний заклад і кожну школу Львова. Їх мають використовувати садочки для прогулянок, екскурсій, інтерактивних уроків на вулиці. А школи — для екскурсій наймолодших школяриків у театри та музеї, під час переходів в інші навчальні заклади тощо. До батьків маємо наполегливе прохання — купувати дітям речі зі світлодіодами і чіпляти їх на одяг, наплічники тощо. Вони не є надто дорогі, але реально убезпечують дитину, коли вона відвідує вечірні тренінги та спортивні секції. Водій у темряві може побачити об’єкт із світловідбиваючими елементами за 100 метрів, а без них — лише за 50. Також уже кілька років просимо батьків, щоб вони не купували дітям темний одяг (бо багато батьків купують його через практичність), а надавали перевагу яскравим кольорам. У темну пору року вони порятують здоров’я і навіть життя дитині. Ідеально для дитини мати два флікери: один у вигляді брелка, другий — браслета на руку. Один флікер коштує від 30 до 60 грн., а жилетка — не менше 150 грн., залежно від комплектації. У Львові є 120 шкіл (включимо сюди й приватні школи), в середньому на школу треба 100 жилетів. Дошкільних навчальних закладів — не менше 60. У кожному садочку ще будемо вивчати кількість груп і потребу окремо».
Пригадав Андрій Шевців і попередню добру ініціативу кампанії «Львів — безпечне місто», завдяки якій біля львівських шкіл з’явилися «Жовті добродії» — люди, які допомагають дітям переходити дорогу. «Сьогодні на території Львова діють 25 „Жовтих добродіїв“, — каже Андрій Шевців. — Вони працюють на пішохідних переходах біля шкіл. Допомога дитині з боку людини, яка одягнена у світловідбивний одяг і тримає в руці „льодяник“ (спеціальний знак), додає відповідальності і водію. Коли ми три роки тому почали кампанію із „Жовтими добродіями“, то мали негатив, водії на них нарікали, іноді навіть ображали. Сьогодні ситуація зовсім інша: водії з ними вітаються і дякують, а діти та батьки пригощають їх цукерками».