«Золота» школа
Скільки коштує зібрати дитину в перший клас?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376660/pershachky.jpg)
Ранці, зошити, ручки-олівці, лінійки, шкільні форми, сорочки-блузки, туфлі… Продавці на шкільних ярмарках підраховують доходи, а батьки із сумом дивляться на спустошені гаманці. Цьогоріч 1 вересня влетіло у добрячу «копійку». Особливо тим, хто проводжав у школу першачка й мусив купувати усе — від портфелика до письмового столу.
Уперше свято «Першодзвоника» я святкувала дванадцять років тому. Тоді йшов до школи мій син. Сьогодні ж віддаю до шкільної науки донечку. Вона із захопленням розглядає усе шкільне приладдя, що ми придбали, любується бантиками й з нетерпінням чекає на суботу, коли нарешті зможе вдягнути свою форму. А я мимоволі підраховую, скільки ж було на все це витрачено.
Пошук якісної шкільної форми почали у липні. Брати ширвжиток я, як відповідальна мама, не хотіла категорично. Коли побачила на ринку сарафани та піджаки із «хрумтячої» синтетики за 700 гривень за комплект, розвернулася й пішла геть. На жоден якісний варіант для дівчинки я так і не натрапила. Але ж форма — це той одяг, в якому першокласник перебуває протягом усього дня! Має бути не просто гарною, а «здоровою», з натуральних тканин.
У магазинах вибір якісних речей значно кращий. Але у нашій школі затверджений не лише колір, а й крій (!) піджаків, тож довелося попітніти, бігаючи від однієї крамниці до іншої. Ідеального варіанту я так і не знайшла. Зупинилася на пропозиції від львівського постачальника, який пропонував пристойну шкільну форму з хорошим вмістом вовни. За сарафан у магазині просили 580 гривень, піджак — 820, блузочку з коротким рукавом 470, з довгим — 340 (була на знижці через минулорічний фасон). Вийшло майже 2300 гривень. Пару біленьких ажурних гольфів і піджак на зміну (запасний комплект), принесла подруга, донька якої перейшла у старший клас. За пару чорних штанів на ринку я віддала ще 300 гривень.
Пощастило зі спортивним одягом. Відмінний турецький костюм знайшла в дитячому магазині на розпродажу. Майже половину вартості скинули через минулорічну модель. Я купувала на порозі нового завозу, тож притримувати «старіші» речі, хоч у відмінній якості та вигляді, власники не хотіли. Відтак 300 гривень замість 500 — і зекономленого вистачило ще й на кеди.
Та на цьому витрати не скінчилися. Треба було придбати донечці туфельки. Точніше, відразу двоє. Адже погода мінлива. Більш легший, святковіший варіант — на теплу погоду, більш закриті — на дощову. Теж купувала у дитячих магазинах на розпродажах за півціни. Обидві моделі, польського виробництва зі шкіряною «начинкою» всередині, обійшлися нам за 350 гривень кожна замість 700. А ще ж треба змінне взуття. І теж має бути якісне, як і форма. А ще ідеально лягати по ніжці — не тиснути і не парити. Адже у ньому взута дитина буде з 8-ї ранку до 18-ї вечора. Знайшли більш-менш гідний варіант за 300 гривень.
А ось на рюкзаку, як би не переконували експерти, я вирішила зекономити. Хоч цілком погоджуюся з рекомендаціями, що портфелик має мати спеціальні широкі лямки, м’якенькі нашивки на них, бути легким тощо, бо так краще для дитини, її хребта. Але подумала: якщо все одно весь перший клас батьки зобов’язані заводити маля до школи і потім забирати його, то й рюкзак я нестиму сама — у руках чи на плечі. Мені дорогих лямок не треба. А дитина лише один раз на день переноситиме його з класу в дитсадок (де діє група продовженого дня, адже це школа-садок). Тож обрали ми бюджетний варіант від українського виробника — за 250 гривень. Врешті-решт, коли закінчиться шкільний бум і почнеться ліквідаційний розпродаж залишкових моделей ранців, можна буде купити ще й кращий, імпортний за півціни. Нині такий коштує у межах тисячі гривень.
Начинка портфелика вийняла з гаманця ще майже 400 гривень. Це зошити й папка для них, обкладинки, ручки, пенал, лінійка, прості олівці (дорогі німецькі кольорові олівці, вартістю 100 гривень, нам дісталися у презент), гумки, кольорові папір та картон, ножиці, клей, альбоми для малювання, зошит для нот, акварельні фарби… Щоденник не купували — не впевнена, що він зараз потрібний. Зрештою, це не дефіцит.
Звісно, придбали й бантики. За одного продавці просили по 30 гривень, а треба парочку, навіть дві. Тож довелося викласти ще 120 гривень. За білі колготки заплатили ще 120, за рожеві — 100.
Склала чеки, підсумувала витрачене і про себе відзначила: школа нині «золота»… У мене на все це пішло майже п’ять тисяч гривень — одна зарплата. А ще ж довелося облаштувати дитині окреме місце для навчання. Меблі теж недешеві: столи письмові — в межах півтори тисячі, крісла — близько тисячі.
Подумалося: а в кого двійнята-близнята йдуть вперше до школи, або ж, крім першачка, батьки мають ще кілька учнів? 1 вересня — важка для них ноша… Знаю, по селах люди спеціально годують кабани чи все літо сім’ями сидять у лісі на ягодах-грибах. Аби відправити своїх чад 1 вересня не гірше, ніж у місті.